Nikto nevie, ako odíde z tohto sveta: Top 10 najčastejšie príčiny smrti

Nikto nevie, ako odíde z tohto sveta: Top 10 najčastejšie príčiny smrti

Ktorá choroba sa prihlási, aby nám robila posledného sprievodcu. Väčšina z nás sa obáva, že sa stane obeťou nehody alebo tak častej rakoviny. Najväčším zabijakom človeka je však celkom iné ochorenie – choroba srdca!

Srdcovo-cievne ochorenia sú najväčším zabijakom Európanov a Slovákov. Dlhodobou prevenciou sa dajú pozitívne ovplyvniť. Slováci však stále majú rezervu vo vedomostiach o tom, ako chrániť svoje zdravie, zlepšovať a podporovať činnosť srdca a prietok krvi cievami.

Podľa slovenských zdravotníckych štatistík zo začiatku roka sa síce objem úmrtí z kardio-vaskulárnych príčin znížil o niekoľko percent, naďalej však je alarmujúci. Na obehové a srdcové ochorenia ako infarkt, ischémia srdca, upchatie cievy, mŕtvica, choroby vysokého tlaku a iné umiera ročne okolo 50.000 našich občanov, z ktorých až jedna tretina je v produktívnom veku, teda pod 65. rokov.

Prečo smrť neoklameme?
Poradie najčastejších smrteľných chorôb už dlhé roky ostáva takmer nemenné. Aj preto, že životný štýl ľudí sa nemení. Napriek strachu pred predčasným úmrtím sa nezdravo stravujú, takmer sa nehýbu, nevedia sa zbaviť stresu, fajčia a majú ďalšie škodlivé závislosti. Pozrite sa s nami na tabuľku, čo sú najčastejšími príčinami smrti dnešnej doby:

1. Ochorenie srdca
2. Rakovina
3. Chronické ochorenia dolných dýchacích ciest
4. Nehody alebo neúmyselné zranenia
5. Alzheimerova choroba
6. Diabetes
7. Chrípka a pneumónia
8. Zlyhanie obličiek
9. Samovražda
10. Infekcia krvi, ktorá má vplyv na celé telo


Medzi ďalších známych zabijakov patrí chronické ochorenie pečene a cirhóza, vysoký krvný tlak, Parkinsonova choroba či pneumónia a zápal pľúc. Hoci vírus HIV sa nedostal ani medzi 15 hlavných príčin úmrtia, výskumníci hovoria, že sa jeho dôležitosť v oblasti verejného zdravia a prevencie šplhá hore. Úmrtnosť na HIV sa zvýšila o 7% za posledné dva roky.

Priemerná dĺžka života u žien sa mierne zvýšila o 0,1 roka u oboch pohlaví na 76 rokov u mužov a 81 rokov u žien. Ale odborníci hovoria, že celková dĺžka života zostala vlastne nezmenená z dôvodu zaokrúhľovania. Dojčenská úmrtnosť zostala takisto bez zmeny.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa