Toto deťom nikdy nepovedzte: Kedy držať ako rodič jazyk za zubami?

Toto deťom nikdy nepovedzte: Kedy držať ako rodič jazyk za zubami?

Aj výchova má svoje pravidlá. Viete však, čo by ste nemali nikdy povedať dieťaťu a čo dospievajúcemu mladému človeku?

Sklamal si ma
Stačí, ak túto vetu vyslovíte v súvislosti s množstvom gólov, ktoré váš syn nastrieľal počas futbalového zápasu. Ak mu poviete, že nehral podľa vašich predstáv, zlomíte mu sebavedomie.

Toto je práca pre chlapov
Ak podobnú vetu povie otec dospievajúcemu synovi, ublíži mu. Otec je totiž pre syna v živote kľúčovou postavou. Je dôležité, aby spolupracovali. Otec môže prizvať syna k všetkým aktivitám, ktoré robí. Môžu spolu maľovať byt, kosiť trávu či umývať auto.

Urobím to ja, ty to nezvládneš
Opäť veta, ktorou syna zraníte. Môžu nastať situácie, keď je toto tvrdenie pravdivé, ale záleží na tom, ako ho rodičia podajú. Pri častom opakovaní môže mať za následok nízke sebavedomie a pocit, že dieťa nič nevie. Keď vznikne problém a vyriešite ho vy a nie syn, môže si myslieť, že to nedokáže. Lepšie urobíte, ak chlapca necháte popasovať sa s výzvami a pomôžete mu, až keď ich naozaj nezvláda.  

Chlapci neplačú
Nie je to pravda! Aj keď muži vyjadrujú emócie inak ako ženy a vyplačú sa radšej doma v súkromí, plakať nemajú zakázané. V dospelosti sa pre to môže muž zbytočne uzavrieť do seba. Druhý extrém je, ak chlapca vediete k tomu, aby emócie dával najavo stále a všade.

Deťom by ste mali dať možnosť prejaviť emócie, ale zároveň im zdôraznite, že sú za ne plne zodpovedné. Rozprávajte sa spolu. Dôležité je, aby bol rozhovor nenútený. Porozprávajte sa pri spoločnej práci alebo počas jazdy autom. Nesedíte si tvárou v tvár a to deťom pomáha.  

„Si génius!“
Ak toto poviete svojmu dieťaťu, robíte mu medvediu službu. Je síce potrebné deti pochváliť a motivovať, no všetko s mierou. Ak to budete s pochvalami preháňať, dieťa pri prvom neúspechu zneistie, dokonca môže mať neskôr problémy s nízkym sebavedomím.

Toto nepovedzte dcére:
Som škaredá
Aj keď sa vám nepáči pohľad na vaše ochabnuté prsia či veľký zadok, nehovorte o tom nahlas pred svojou dcérou. Bude si myslieť, že svoje telo nenávidíte a to môže nepriamo ovplyvniť pohľad dcéry na jej telo. Dcéra sa vo vás vidí. Preto vety štýlu: Toto je nechutné, zo svojho slovníka o vlastnom tele vyraďte!

Nie si chlapec!
Ak vaša dcéra inklinuje k nohaviciam alebo chlapčenským športom, nezakazujte jej to. Nikdy jej nepovedzte vetu: „Toto nie je pre dievčatá!“ Môže sa jej zrútiť svet a vinou vašej prehnanej starostlivosti sa môže cítiť menejcenná. Myslite na to, že ženy sa dnes netočia už len okolo sporáka.

Si tučná!
Jedna z viet, ktorá môže vašej dcére zmeniť život. A pritom ste ju vôbec nemuseli myslieť zle. Žiadne dieťa však tú vetu nepotrebuje a nechce počuť, navyše ním môže poriadne zamávať. Aj jediná veta môže dohnať dieťa až k bulímii, iné si pre ňu nikdy neoblečie sukňu, ďalšie nebude mať rado svoje telo...

Zmeň jedálniček
Tento bod nadväzuje na predchádzajúci. Opäť dcére vnúti dojem, že by mala schudnúť, a to môže viesť k poruchám príjmu potravy. Ak teda máte pocit, že by dcéra mala so sebou niečo robiť, začnite od seba. Cvičte, zdravšie sa stravujte a robte to spoločne. Práve to je cesta, ako dcéru primäť k lepšej postave bez toho, aby si to vôbec uvedomila. V konečnom dôsledku to pomôže aj vám.

Stop nátlaku
Určite od dcéry nežiadajte, aby prejavovala náklonnosť vašej kamarátke alebo vzdialenej rodine len preto, že to chcete vy. Klinec do rakvy vášho vzťahu zatlčiete, ak budete žiadať, aby ich na privítanie pobozkala. Pri trojročnom dievčatku aj 12-ročnej slečne ide o zasahovanie do ich telesnej autonómie, a keď sa bozkávať nechcú, nemali by to robiť.

Zakázané v nohavičkách
Či sa vám to páči, alebo nie, aj vaša dcéra rastie a spoznáva sa. Je preto normálne, ak sa už v predškolskom veku dotýka svojich intímnych partií alebo o nich rozpráva. Nezazlievajte jej to, ale upozornite ju, aby to rozhodne nerobila na verejnosti. Spoznávanie svojho tela nie je žiadna hanba, len jej musíte vysvetliť pravidlá.

Toto deťom nikdy nepovedzte
Daj mi pokoj!

Aj keď máte povinností nad hlavu, nikdy svojmu dieťaťu nepovedzte, že naň nemáte čas. Ak ho odbijete pri jeho snahe porozprávať vám zážitky z letného tábora, pre neho znamená, že sa o neho nezaujímate. Pozornosť je v očiach dieťaťa prejavom lásky. Radšej mu sľúbte, že sa mu budete venovať o pár minút, ale nikdy ho neodbite príkrou krutou vetou.

Neľúbim ťa!
Stačí, ak to dieťaťu v návale zlosti poviete iba raz a zapamätá si to do konca života. Preto platí, že si musíte dvakrát rozmyslieť, čo vypustíte z úst, a je jedno, či je predškolák, alebo sa chystá na strednú. Týmito slovami oberáte dieťa o základnú istotu a ohrozujete aj váš vzájomný vzťah.

Ľúbim ťa, lebo...
Nepodmieňujte lásku. Keď poviete vetu: Ľúbim ťa, lebo mi pomáhaš, nechtiac dieťaťu ubližujete. Aj keď to myslíte dobre, podmieňujete tým svoju lásku a tá má byť predsa samozrejmá. Deti potrebujú vedieť, že ich ľúbite, aj keď neposlúchajú, priniesli zo školy trojku alebo sa počas obeda ušpinili. Musia vedieť, že sa o vašu lásku nemajú snažiť, ale že ju majú istú.

Si čert!
Táto veta síce vyznieva nevinne, ale vyjadriť negatívne emócie môžete aj inak. Ak dieťaťu stále hovoríte, že je zlé, stotožní sa s tým. Začne si o sebe naozaj myslieť, že je vyvrheľ, neposlušné a nepoužiteľné. Radšej mu povedzte, že sa vám nepáči jeho správanie a vysvetlite mu prečo.

Ako má vyzerať rozhovor s dospievajúcim dieťaťom

  • Ak chcete tínedžerovi niečo povedať, buďte stručná. Povedzte to, čo je podstatné a skončite. Inak vás po chvíli nebude počúvať.
  • Ak vás tínedžer žiada o rozhovor, pozorne ho počúvajte a neprerušujte ho. Získate tak o jeho probléme ucelený obraz. Potom reagujte rozumne.
  • Aj keď vám tínedžer oznámil niečo, čo vás úplne „rozhodilo“, snažte sa zostať pokojná. Ak sa rozhorčíte, rozhovor sa môže razom zmeniť na hádku. A tá k ničomu nevedie.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa