TOTO sú tie najhoršie manipulatívne stratégie medzi ženou a mužom

TOTO sú tie najhoršie manipulatívne stratégie medzi ženou a mužom

Slzy, lichôtky, provokácie, porovnávania, to všetko sú stratégie, ktoré partneri používajú, aby dosiahli svoj cieľ.

Kam sa hrabe mužská logika  v porovnaní so ženskou kreativitou, ak ide o dosiahnutie svojho. Zoznámte sa s niektorými manipulatívnymi stratégiami, ktoré partneri vo vzťahu používajú najčastejšie.
 
Slzavé údolie
Slzy patria medzi najčastejšie prejavy manipulatívneho správania. Ak nežijete s psychopatom, chlap urobí všetko, aby ste konečne prestali plakať. Preto je plač najčastejšou metódou citového vydierania. Ak túto stratégiu používate rafinovane, funguje navždy. V prípade, že to s ňou preháňate, partner sa na ňu môže stať imúnny. A potom vám nepomôže ani keď sa rozplačete úprimne. A ešte niečo. Možno si myslíte, aká ste prešibaná, keď vám partner neustále skočí na váš hraný plač. Lenže opak je pravdou. Je to známka, že ste nezrelá a manipulatívna komunikácia znamená pre vás viac ako úprimný a otvorený rozhovor.

Masírovanie ega
Každému človeku bez rozdielu veku robí dobre, keď počuje komplimenty, že je  najlepší, najšikovnejší a najúžasnejší. Hlavne muži sú na to náchylní a ženy to vedia. Preto mužom ako na striebornej tácke servírujú podobné superlatívy vo chvíli, keď niečo opravujú, vyrábajú, varia alebo strážia dieťa. Inteligentná a prefíkaná žena – manipulátorka tieto komplimenty dávkuje a používa len vtedy, keď potrebuje partnera primäť k niečomu, o čom dopredu vie, že to robí nerád. Ak pridá aj pohladenie, bozk alebo prísľub erotiky, úspech je zaručený.

Bezbrannosť nadovšetko
Ktorý muž by odolal bezradnej žene, ktorá si nevie s niečím poradiť? Neschopnosť, bezradnosť a hraná bezbrannosť patria do základného výzbroja takmer každej ženy. Navyše, táto metóda je nesmierne účinná. Žena párkrát bezbranne zaklipká očami a získa presne to, čo potrebuje. Muž na oplátku získa naivnú  ilúziu o tom, že by sa bez neho nezaobišla, pretože on je ten šikovný. Posúďte sami, kto získal viac.

Metóda odopieraného sexu
Toto je fakt silný kaliber. Nič tak nezraní muža ako trest spočívajúci v odopretí sexu. Prvou verziou takéhoto trestania sú výroky typu: „Bolí ma hlava, som dnes unavená, mám veľa starostí.“ Vyšší level sú výroky: „Včera si prišiel domov neskoro a mal si aj vypité. Zabudni, že si najbližší mesiaci zasexuješ!“ V týchto prípadoch sa dá ešte vyjednávať. Horšie je, keď sa žena zmení na spiacu princeznú, ktorá počas sexu nepohne ani prstom a nebude vôbec reagovať na partnerove podnety. Takéto nevyrieknuté odoprenie zážitku zo sexu je obzvlášť bolestivé.

Vyprovokovanie žiarlivosti

Túto metódu používajú obe pohlavia. Ak jeden z páru má pocit, že sa ten druhý nejako príliš zarozprával s predavačkou, zapozeral na čašníčku alebo sa venoval na večierku niekomu inému, zaháji útok. „Úplne náhodou“ to zaiskrí medzi ním a akýmkoľvek iným objektom záujmu. Ak sa napríklad zarozprávala žena, partner začne koketovať s jej kamarátkou alebo jej začne rozprávať o novej mladej kolegyni alebo sa z ničoho nič ozve jeho kamarátka z detstva, ktorá sa práve rozišla s priateľom. Tieto hry majú za úlohu vyprovokovať žiarlivosť s cieľom uvedomenia si nejakého „priestupku“ a následné tokanie, vyznávanie lásky a ubezpečovania toho, že si partner niečo zle vysvetlil.

Zneužitie priateľov – porovnávanie
Ďalšou manipulatívnou stratégiou je porovnávanie. Ide o taktiku, pri ktorej sú najčastejšie známi a priatelia použití ako príklad niečoho fungujúceho a lepšieho. Tieto porovnávačky majú niekedy vzbudiť hanbu, vinu alebo výčitky u partnera, aby sa viac snažil. „Vedel si, že Novákovci idú na dovolenku k moru? My sme pri mori neboli ani nepamätám.“ Alebo: „Počul si, že Peter kúpil svojej manželke nový kožuch?“ „Miláčik, rozprával som sa s Janom a ten mi povedal, že oni majú sex trikrát do týždňa. Mala by si s tým niečo urobiť“. Cieľ je jediný, porovnávaním poukázať na partnerovu neschopnosť. A to je absolútne nefér.

„Sľúbil si mi, že...“
Skvelou technikou žien je používanie frázy: „Nepamätáš sa? Sľúbil si mi, že...“ Keďže mužská pamäť väčšinou siaha maximálne po včerajší deň, veta, že muž niečo sľúbil pred piatimi dňami je tutovka. Máloktorý chlap si pamätá, čo narozprával pred týždňom a preto, aby nevyzeral ako „hňup“, radšej splní, čo mu partnerka sväto sväte prisahá, že sľúbil.

Autor: Radomír
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa