TOTO v manželstve nikdy nerobte!

TOTO v manželstve nikdy nerobte!

Manželská komunikácia patrí medzi situácie, ktoré vyžadujú veľa pochopenia a rozvahy. Počas konfliktu majú partneri často chuť povedať niečo, čo im aktuálne napadne a možno je aj trefné, ale mohlo by mať nedozierne následky. Preto sa počas hádky musíte naučiť „dvakrát merať a raz rezať“, aby ste za sebou nespálili všetky mosty.

Nemyslite si, že s niekým iným by to bolo lepšie
Psychológovia radia, že ak chcete mať šťastné manželstvo, nikdy by ste nemali myslieť na to, že s iným partnerom/partnerkou by to bolo zaručene krajšie. Romániky z minulosti, bývalí partneri, to všetko malo svoj význam v konkrétnej dobe. Aj keď výber partnera je veľmi dôležitý pre pokojný život v manželstve, nezapĺňajte si myseľ fantáziami, že inde by bola „tráva zelenšia“.

Vzali ste si toho svojho za manžela, preto rozmýšľajte nad tým, čo z tejto príležitosti alebo šance urobíte. Zaberte na svojom existujúcom vzťahu a neuvažujte, „čo by bolo, keby bolo.“ Ak odídete zo vzťahu len preto, lebo podľahnete chimére, že s iným  by to bolo lepšie, pravdou je, že nakoniec skončíte pri človeku, ktorý je vášmu pôvodnému partnerovi veľmi podobný.

Nikdy nehovorte partnerovi: „Rob si čo chceš!“
Hádky neraz končia slovami: „Vieš čo? Rob si čo chceš! Mňa to vôbec nezaujíma!“ Toto je však moment, kedy dovolíte, aby do vášho života vstúpilo odcudzenie. V situácii, keď sme pod stresom a sklamaní z prístupu partnera k nejakému problému je najľahšie povedať, že je nám to jedno.

V prípade, že chcete zachrániť vzťah, nikdy to nepovedzte. Nikdy nehovorte partnerovi, aby si robil, čo chce, lebo vám je to už jedno. Psychológovia jednoznačne tvrdia, že je lepšie, ak sa hádate, pretože to znamená, že bojujete, že vám na ňom záleží. Ak upadnete do apatie, je to cesta k rozvodu.

Sex nikdy nezaveste na klinec!
Výskumy i odborníci vravia, že ak niečo častejšie opakujeme, tým sa to zlepšuje. A platí to aj pri sexe. Lenže intimita a sex vyžadujú nemalú mieru trpezlivosti, ohľaduplnosti a vzájomnej súhry. Aby sex dlhodobo fungoval, pár sa potrebuje o ňom rozprávať a potrebuje si na seba nájsť čas a priestor. Inak hrozí riziko, že chémia sa z ich vzťahu vytratí. Preto by si každý pár mal nájsť vlastný spôsob rozvíjania intimity, aby nehrozilo, že so sexom skoncujú.

Nikdy nezaťahujte do vášho vzťahu ďalšie osoby
Žiadny vzťah nie je ideálny. Každý v ňom zažije väčšiu či menšiu hádku. Najväčší problém je, keď sa po konflikte namiesto vynaloženia energie na uzmierenie snažíte do problému vtiahnuť ďalšiu osobu. Najčastejšie ide o rodičov. Psychológovia považujú za nebezpečné, ak sa po hádke zbalíte a odídete na tri dni k rodičom, ktorí medzitým vášmu partnerovi volajú a kritizujú ho za to, čo vyviedol ich dcére.

V manželstve ste vy dvaja. Sú to vaše spoločné radosti i starosti. Preto musíte riešiť problémy sami, bez účasti rodičov. Rovnako je neprípustné využiť situáciu konfliktu a vyhľadávať „bútľavé vŕby“, ktorým sa posťažujete a u ktorých hľadáte pochopenie. Hlavne, ak sú nimi osoby opačného pohlavia.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa