Trinásťročná balerína tancuje aj s protézou!

Trinásťročná balerína tancuje aj s protézou!

Trinásťročná Pollyanna Hope je pozoruhodnou osobnosťou, ktorá napriek svojmu telesnému postihnutiu tancuje balet.

Pollyanna prišla o jednu nohu už vo veku dvoch rokov pri nepríjemnej autobusovej nehode, pri ktorej utrpela vážne zranenia aj jej matka Sarah a jej stará mama dokonca pri tejto nehode zomrela.

Snom mladej dievčiny však vždy bol balet a túžila stáť na špičkách ako ostatné baleríny. Avšak v tej dobe neexistovali také protézy, ktoré by jej umožnili splniť si svoj sen. Pollyanna si pomáhala donedávna tak, že si lepiacou páskou prilepila plastový pohár na svoju protézu.

Jej 46-ročná mama Sarah vysvetľuje: „Pollyanna si upevní plastový pohár páskou. Inokedy si zasa vyrobila baletnú topánku z tuby od chipsov. Proste sa rozhodla, že napriek tomu, čo všetci hovoria, dokáže to urobiť. Vždy tancovala po svojom okolo celej kuchyne.“

Mladá dievčina je naozaj veľmi odhodlaná a nechce sa vzdať svojho sna ani napriek viac než 20 operáciám a viac než 20 protézam za posledných desať rokov. Avšak svet baletu je niekedy nekompromisný a Pollyanna si spomína na jeden krutý moment: „Na baletnej skúške mi stiahli body, pretože som nedokázala stáť na špičke. Je celkom ťažké stáť na špičke, keď nemáte nohu.“
Keďže táto skutočnosť bola pre vtedy 7-ročnú Pollyannu dosť náročná a jej rodičia nechceli, aby ju to v zlom ovplyvnilo a aby si kvôli tomu prestala veriť, nechceli, aby ďalej chodila na baletné konkurzy.

Na nejaký čas sa teda malá baletka vzdala svojho sna a stala sa národnou šampiónkou v jazde na koni v Asociácii jazdectva pre postihnutých. Ako 10-ročná sa však opäť túžila vrátiť k baletu.
V jedenástich rokoch bola dokonca pozvaná na konkurz do Royal Ballet, no nepostúpila ďalej. Ani to ju však neodradilo a verila, že dokáže byť baletkou. Pollyanna natočila samu seba, ako tancuje v kuchyni a video zavesila na YouTube, kde si vyslúžilo tisícky zhliadnutí.

Po tomto zážitku sa jej otec, Christopher, rozhodol uverejniť video na sociálnych sieťach s odkazom: „Moja dcérka chce byť baletkou, kto jej v tom môže pomôcť?“ Rodina bola zrazu doslova zasypaná správami ľudí z celého sveta, ktorí ponúkali riešenia.

Vtedy si Pollyannu všimol aj tím z televízie, z relácie Inventing The Impossible (Vynájsť nemožné), ktorá spája odborníkov a vynálezcov pracujúcich na riešeniach pre ľudí, ktorí čelia dennodenným ťažkostiam v bežnom živote.

Vynálezca Yusuf Mohammed dostal za úlohu vytvoriť pre Pollyannu špeciálnu protézu. Pollyanna i celá jej rodina boli nadšení. Vyvinúť špeciálnu protézu tak, aby ju mohla dievčina používať na tanec, bolo veľmi náročné a vyžadovalo si to veľké úsilie. Mama Sarah hovorí: „Tá protéza je úžasná. Pollyanna vyhrala súťaž spomedzi asi 200 postihnutých detí a získala miesto v tanečnom kurze v Londýne, kde si vezme aj svoju novú protézu a uvidí, ako jej to pôjde.

Získala to miesto kvôli svojej snahe, potenciálu a talentu. Ona nerieši, že má len jednu nohu, rovnako ako my neriešime, že máme nohy dve. Ona proste chce zvládať rôzne veci a robiť to, čo robia jej priatelia.“ Mladá baletka je ďalším dôkazom toho, že ani zdanlivo veľké prekážky nás nemusia zastaviť na ceste za našimi snami.

Autor: Mária
Foto: mirror.co.uk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa