Tvrdá drina v luxusnom hoteli: Jeden deň s chyžnou...

Tvrdá drina v luxusnom hoteli: Jeden deň s chyžnou...

Pani Eva Šebestová pracuje ako chyžná v luxusnom bratislavskom päťhviezdičkovom hoteli na nábreží Dunaja. Aj keď je upratovanie pre mnohých ľudí jedna z najmenej obľúbených činností a nevedia si predstaviť, že by sa ňou živili, usmievavá pani Evička ich presvedčí, že aj práca chyžnej sa dá vykonávať s pokorou a láskou.

5:15 Budíček
Pani Evičke zvoní budík každý deň už o 5:15. Pre niekoho, kto nepatrí k ranným vtáčatám, by to bolo úmorné, ale ona si na skoré vstávanie už zvykla a nerobí jej to problém.

7:30 Príchod do práce
Pracovný čas sa jej oficiálne začína až o ôsmej, ale pani Evička chodieva do práce skôr. Má tak čas v pokoji si vyzdvihnúť z práčovne od veselej kolegyne čistú uniformu, prezliecť sa a pripraviť. Zázemie hotela je ako mravenisko, každý kmitá a presne vie, čo má robiť.

8:00 Porada
Na porade sa stretnú všetky chyžné s manažérkou a dostanú rozpis úloh na daný deň. Denne každá z nich uprace priemerne desať izieb. Pri práci musia dodržiavať štandardy, ktorých je približne sedemdesiat, veď ide o päťhviezdičkový hotel, a tak všetko musí byť dokonalé. Práve chyžné sú osoby, ktoré sa starajú o to, aby všetky kľučky i zrkadlá žiarili čistotou.

8:30 Hurá do roboty!
Po porade sa chyžné rozpŕchnu do izieb, ktoré im boli pridelené. Každá z nich má svoj vozík plný čistej bielizne, uterákov, kozmetiky a čistiacich potrieb. Šoférovať ťažký a rozmerný vozík nie je jednoduché, ale po rokoch praxe to pani Evička zvláda bravúrne. Prichádza k izbe, zazvoní, aby sa presvedčila, či je hosť v izbe a či môže vstúpiť. Už na prvý pohľad vie, či ju čaká náročné, alebo štandardné upratovanie.

Upratovanie sa začína pozbieraním odpadkov, potom vyčistí a vydezinfikuje kúpeľňu, ktorá sa po jej zásahu jagá ako drahokam. Prezlečie posteľ, všetko dokonale uhladí a poukladá dekoratívne vankúšiky. Utrie prach na každom kúsku izby, doplní kozmetiku, hygienické potreby, uteráky a iné veci, ktoré hostia potrebujú. Pozatvára okná, upraví záclony a môže sa pustiť do vysávania.

Keď izba žiari čistotou a všetko je presne tak, ako predpisy kážu, pani Evička ešte pri odchode z izby nastrieka do priestoru vôňu, aby sa hosť pri príchode do svojho dočasného domova v hotelovej izbe cítil naozaj príjemne.

11:30 Čas na obed
Počas obeda si môže pani Evička na chvíľu vydýchnuť a sadnúť. Tíško jej závidíme, že si každý deň môže vychutnať jedlo v päťhviezdičkovom hoteli, ale v kantíne sa nemôže dlho zdržiavať, lebo práca nepočká.

12:00 Späť do práce
Z hotela na nábreží je síce nádherný výhľad na Dunaj a na mesto, ale popri množstve práce nie je čas kochať sa výhľadom. Pani Evička si prácu spríjemňuje aspoň počúvaním hudby.
Upratať jednu izbu trvá štyridsať minút až hodinu, ale prezidentský apartmán s rozlohou 280 štvorcových metrov môže zabrať aj viac než dve hodiny. Len kúpeľňa v prezidentskom apartmáne je väčšia, než byty mnohých ľudí a nechýba v nej ani podlaha zo zlata. Neskúsený človek by sa aj bál čistiť ju, ale pani Evička si s ňou hravo poradí a podlaha potom žiari naozaj ako zo zlata.

V prezidentskom apartmáne už boli ubytovaní významní štátnici z celého sveta i najslávnejšie celebrity. Aj celebrity dokážu po sebe nechať poriadny svinčík, no podľa slov pani Evičky vždy najdlhšie trvá upratať izby, v ktorých boli ubytované rodiny s malými deťmi, lenže ona si bez problémov poradí aj s takými.

16:30 Padla
Pani Evičke sa končí pracovný čas o 16:30, ale ak dovtedy nestihne spraviť svoj prídel z rannej porady, musí ostať aj dlhšie. Ešte jej ostáva vyniesť odpadky a môže sa prezliecť do civilu. Práca chyžnej je fyzicky náročná, ale pani Evička to berie s humorom a vyzýva každého, kto sa chce dostať do formy, že nemusí chodiť do fitnescentra, stačí, ak príde k nim do hotela vyskúšať si prácu chyžnej.

Mimochodom, ani sa jej nesnívalo, že niekedy bude robiť chyžnú. Vyštudovala chémiu, ako mladé dievča túžila po kariére fotografky, no osud jej nečakane zamiešal životné karty a na dlhé roky musela ostať ženou v domácnosti. Okolnosti jej dovoľovali pracovať iba pár hodín denne a pred viac než desaťročím sa začala živiť prácou chyžnej. Toto povolanie sa nepovažuje za lukratívne, ale z pani Evičky by si mal každý vziať príklad. Napriek tomu, že nejde o jej vytúžené zamestnanie, o svojej práci hovorí s láskou a pokorou a rovnako tak ju aj vykonáva.

17:00 Konečne domáca pohoda
Keď pani Evička príde domov, urobí si kávičku, vyloží nohy a dopraje si aspoň na chvíľu odpočinok, ktorý je po celom dni viac než zaslúžený. Aj keď je v skvelej kondícii, pribúdajúce roky na svojom tele cíti.

Počas týždňa si nemôže dovoliť dlho ponocovať, lebo ráno treba opäť skoro vstávať do práce. No cez víkendy má čas venovať sa svojej rodine. Už pár rokov je vdova a pri spomienke na manžela sa je v očiach zaleskne slza, napriek tomu jej však úsmev neschádza z pier. Pani Evička má dve deti, v najbližších dňoch sa prvýkrát stane babičkou a nesmierne sa teší na vnúčatko.

V izbách sa nájde všetko možné
Hostia v izbách zabúdajú rôzne veci. Najčastejšie si nezbalia kozmetiku, spodnú bielizeň, plavky, knihy, nabíjačky k mobilným telefónom i samotné mobily. Všetky zabudnuté predmety sa označia a odložia do skladu, kde čakajú, kým sa niekto k nim prihlási. Ak sa do pol roka nikto neozve, zabudnutý predmet pripadne nálezcovi. Jeden druh nálezov však pani Evičku vždy prekvapí a zahreje pri srdci – milý odkaz od hostí, v ktorom ďakujú za príjemný servis.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Robo Hubač
Za umožnenie reportáže ďakujeme Grandhotelu River Park v Bratislave

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa