Umývanie mydlom "tam dolu" vás vyjde draho!

Umývanie mydlom "tam dolu" vás vyjde draho!

Každá dospelá žena si počas plodného obdobia života pretrpí viac či menej gynekologických problémov.

Niekedy o tom ani nevieme, ale ak nás začnú sužovať pravidelne sa navracajúce príznaky ťažkostí, je to jasné znamenie, že v starostlivosti o telo treba niečo okamžite zmeniť.

Keď vás PH zradí
Odumreté, „kvasiace“ bunky majú našu pošvovú mikroflóru ochraňovať. Vaginálna sliznica produkuje bunky, ktoré sa vyplavujú, odumierajú a majú podporiť naše prirodzené prostredie v tejto oblasti a vytvárať kyselinu mliečnu a správne PH hodnoty - okolo 4. Ak je rovnováha nedostatočná a tieto hodnoty sú iné, sme náchylná na premnoženie baktérii a plesne – najčastejšie vo forme mykotických infekcií (hovorovo mykóza, kandidóza).

Tá spôsobuje pálenie, hustý výtok, bolesť, stratu vzrušivosti, neznesiteľné svrbenie a ďalšie príznaky, mnohým ženám už dobre známe. Liečia sa laktobacilmi či probiotikami (vo forme mastí, liekov atď). Treba ich však liečiť dôsledne a sledovať sa, či sa nevracajú. A samozrejme zmeniť jedálny lístok a životný štýl. Najmä treba vylúčiť sladkosti a obmedziť alkohol, lebo cukor v krvi „kvasenie“ priamo zvyšuje.

Leto je najhoršie
Keďže tieto „zlé“ baktérie milujú vlhko a teplo, množia sa logicky viac v lete. Aj keď vaše oblečenie v lete je priedušnejšie, ako hrubé vrstvy zimného oblečenia, stále u väčšiny žien nie dostatočne a najmä vonkajšie prostredie je pre vznik kvasinkových infekcii veľmi vhodné. Gynekologičky odporúčajú zvýšenú hygienu a prispôsobenie bielizne.

Najlepšie sú biele, bavlnené nohavičky, lebo farbená bielizeň môže vyvolať alergiu a syntetické látky uzatvárajú pred vzduchom a podnecujú narušenie prostredia. Tango nohavičky zase prenášajú črevné baktérie priamo do pošvy, teda by sme sa ich najmä v lete mali vzdať.

Ak máte pocit, že už máte prostredie intímnych partií narušené alebo cítite zápach, odborníci odporúčajú slipové vložky, častejšiu výmenu nohavičiek, ktoré by sme mali prať najlepšie na 60-tich stupňoch či utieranie sa vlhčenými obrúskami počas dňa. Používanie obyčajného mydla na genitálie je veľkých rizikom, neodporúčajú sa tiež prehnané výplachy. Prípravky na intímnu hygienu by sme mali kupovať v lekárni, je istejšie, že budú nezávadné. A základom je antimykotická masť.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa