Upratovanie domácnosti: Kedy vám spôsobí astmu?

Upratovanie domácnosti: Kedy vám spôsobí astmu?

Možno upratovanie nepatrí medzi vaše obľúbené činnosti. Aj keď je poriadok dôležitý, môže byť aj rovnako nebezpečný! A to hneď niekoľkými spôsobmi. Mnohé ženy, aspoň z času na čas, pociťujú obrovské zadosťučinenie, keď môže svoj byt poriadne vyupratať.

Je to vynikajúci pocit vedieť, že je všetko skutočne čisté a že konečne zavládol poriadok. Ak si však pod dojmom nespočetných reklám myslíte, že k dokonalému poriadku a zdravej domácnosti je potrebné používať litre a litre chemikálií a čistiacich prostriedkov, tak ste na omyle!

Práve naopak, používať by sme ich mali s mierou a opatrne. Chémia je totiž nebezpečná nielen pre milióny baktérií, ktoré si spokojne s nami nažívajú v domácnostiach, ale hlavne pre osoby, ktoré s nimi pracujú. Ak pravidelne upratujete s bežnými upratovacími prostriedkami, vystavujete sa tridsať až päťdesiatpercentnej šanci, že sa jedného dňa prepracujete k astme. Ak ju už máte, môžete si bez problémov v priebehu niekoľkých minút vyvolať aj záchvat.

Nedotýkajte sa chemikálií

Pokiaľ môžete, vyhnite sa priamemu kontaktu pokožky s čistiacimi prostriedkami. Suché ruky  a zničené nechty nie sú tým jediným rizikom. Chemikálie sa do tela dostávajú aj cez pokožku a po rokoch strávených upratovaním je to skutočne nezanedbateľné. Ak trpíte dýchacími problémami, mali by ste sa vyhýbať čističom, ktoré sa rozprašujú. Jemné kvapôčky zo vzduchu totiž okamžite vdýchnete.

Ak patríte do tejto skupiny „lenivcov“ môže vám pomôcť malý trik. Ak ste sa niekedy začudovali, prečo je toľko čistiacich prostriedkov s citrusovou vôňou, má to vedecký základ. Citrusové vône totiž človeka povzbudzujú v upratovaní a zvyšujú túžbu po poriadku. Táto vôňa stimuluje príslušné mozgové centrá, a tak nielen väčšina z nás miluje citrusovú vôňu, ale je vďaka nej ochotná častejšie siahnuť aj po handre a upratovať.

Keďže však osviežovače vzduchu v sprejoch a čistiace prostriedky nie sú najvhodnejšie na inhaláciu, siahnite radšej pre elán a dobrú náladu pri upratovaní po prírodnejšom povzbudzovači. Do aromalampy nakvapkajte olej s vôňou citrusov – báječne vás povzbudí a prevoní byt. Pošmyknutia, pády, zranenia rozličnými predmetmi, zakopnutia o nábytok, či iné „drobné“ nehody sú najčastejšími upratovacími potešeniami.

Báječná rada
Aj na upratovanie sa treba správne obliecť a obuť. Pohodlná obuv a oblečenie sú základom, topánky však musia byť nízke, pevné a nešmýkavé. Nikdy sa nestavajte napríklad pri umývaní okien na nábytok či stoličky, použite zabezpečený rebrík. Rovnako nepracujte v chvate a ak ste unavená. Upratovanie nie je otročina a vy si predsa môžete na päť minút sadnúť.

Autor: maja
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa