Úprimnosť vs tajomstvá: Ktoré by ste mali pred partnerom odhaliť?

Úprimnosť vs tajomstvá: Ktoré by ste mali pred partnerom odhaliť?

Ak nedokážete dôverovať človeku, ktorého milujete, nikdy sa nebudete vo vzťahu cítiť komfortne. RADÍ psychologička a terapeutka Randi GUNTHER.

Psychologička a manželská poradkyňa Randi Gunther sa vo svojej práci stretla s mnohými pármi, ktoré riešili práve otázku dôvery vo vzťahu. Aj ona sama priznáva, že čestnosť a otvorenosť sú alfou a omegou každého partnerského vzťahu, no niekedy je namieste mať aj svoje tajomstvá. „Každý má svoje unikátne dôvody, prečo, kedy a koľko sa rozhodne povedať svojmu partnerovi,“ povedala Randi pre americký magazín Psychology Today.

Napríklad je úplne prirodzené, že na začiatku vzťahu, kým ste plná neistoty, nepoviete svojmu partnerovi všetko. Neskôr sa môžete rozhodnúť, čo z toho, čo o vás ešte nevie, je také dôležité, aby ste išli „s kožou na trh“. Vaše myšlienky a túžby však patria výlučne vám. Aj keď partnera milujete, nemusíte s ním zdieľať fakt, že občas si pri sexe predstavujete niekoho iného alebo že vám napadlo, aký je v posteli váš nový sexi kolega. Ak vaše túžby ostanú len vo vašej hlave a nepretvoria sa na činy, všetko je v najlepšom poriadku.

Podľa Randi Gunther ďalším dôvodom, prečo sme často k partnerovi neúprimné (a platí to aj opačne), je to, že sa bojíme jeho reakcie. No, samozrejme, nikto nechce byť nemilo prekvapený. „V každom vzťahu, ktorý si ceníte a chcete v ňom pokračovať, musíte byť ochotná povedať všetko, čo by mohlo v súčasnosti alebo v budúcnosti ohroziť vášho partnera emocionálne alebo fyzicky bez ohľadu na to, aké ťažké by to pre vás mohlo byť,“ radí Randi Gunther.

Aké tajomstvá by ste mali pred partnerom odhaliť:
- sexuálne traumy
- náboženské otázky
- kariérne plány
- politické cítenie
- ak ste urobili niečo závažné v minulosti

OTESTUJTE SA!
O tom, aký pevný váš vzťah je, hovorí aj to, do akej miery si vzájomne s partnerom dôverujete. Psychologička a manželská poradkyňa Randi Gunther radí položiť si nasledujúce otázky, ak predsa len máte pred partnerom tajomstvá:
-  Nie som úprimná preto, lebo by som mohla narušiť svoju komfortnú zónu?
-  Verím, že môj partner by bol zbytočne zranený, keby som mu povedala, čo cítim?
-  Zvážila som racionálne, že moje tajomstvo by môj partner nebol schopný tolerovať?
-  Pomáha nepovedanie istých vecí alebo bráni úspešnej budúcnosti môjho vzťahu?
-  Chcela by som, aby môj partner robil to isté?
A teraz opäť prehodnoťte, či vaše rozhodnutie nebyť úprimná má zmysel.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa