Úsmevná pravda o Vianociach: Odhalený Ježiško

Úsmevná pravda o Vianociach: Odhalený Ježiško

Kto u vás nosí darčeky? Ježiško alebo ste poslom Vianoc vy? Viete, kedy je čas priznať deťom pravdu?

Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že je dobré vytvárať deťom kult imaginárneho Ježiška, ktorý nosí pod stromček darčeky. Práve viera v Ježiška je priestor, v ktorom môže naplno pracovať detská fantázia. A tá dodáva vianočnému obdobiu nádych magickosti.

Kedy s pravdou von?
Podľa odborníkov treba prechádzať od rozprávky k realite postupne. Škôlkar môže žiť pokojne s vidinou, že mu darčeky pod stromček naozaj prináša Ježiško, aj keď ste mu ho s veľkou pravdepodobnosťou vykreslili ako bábätko.

Neskôr je síce vhodné dieťaťu ponechať ilúziu o Ježiškovi, ktorý mu nosí darčeky, ale treba povedať aj to, že dospeláci si kupujú darčeky sami. Keď dieťa túto rodičovskú hru prekukne, je čas zmeniť verziu o štedrom Ježiškovi na takú, v ktorej má práce vyše hlavy, preto mu s nákupom občas musíte pomôcť vy. Odtiaľ je už len krôčik k skutočnej pravde.

Lebo ak sa dieťa, ktoré neochvejne verilo v Ježiškovu existenciu, zrazu dozvie pravdu, môže to ním poriadne zamávať. Preto je lepšie, aby sa ju dozvedelo postupne a radšej od vás ako od niekoho iného. Inak by to mohlo pokladať za podraz!

Je to symbol
Ak sú deti väčšie a už pripravené na pravdivú odpoveď, vysvetlite im situáciu. Spočiatku možno budú sklamané, ale určite to pochopia. Vysvetlite im, že Ježiško je ako imaginárna princezná z rozprávky, no prišiel čas na iných hrdinov. Dieťa postupom času vníma svet inak, preto pochopí, že Ježiško - podobne ako rôzne rozprávkové postavy -, je skôr symbol. Predstavuje dobro, lásku, štedrosť, súcit, poukazuje na životné hodnoty a radosť z obdarúvania. Nezabudnite dieťaťu porozprávať jeho evanjeliový príbeh. Povedzte mu o návšteve troch kráľov, ktorí tiež neprišli s prázdnymi rukami.

Veril každý

Možno je dobré, ak deťom porozprávate, že v každom kúte sveta deti veria v niekoho, kto im nosí pod stromček darčeky. V Amerike je to Santa Claus, v Británii Father Christmas, v Taliansku Babbo Natale, v Nemecku Weihnachtsmann, vo Francúzsku Pere Noel... Dôležité je však staršiemu dieťaťu pripomenúť, aby pravdu o Ježiškovi nevyzradilo mladšiemu súrodencovi. Ak ho presvedčíte, že si teraz môže zahrať hru na Ježiška aj ono, pomôže pripraviť prekvapenie pod stromčekom pre mladšieho súrodenca a škodoradostne neposunie pravdu o vašom „podvode“ ďalej.  

INFO
Dieťa určitú magickosť Vianoc podľa odborníkov potrebuje, s pravdou ho teda treba konfrontovať postupne. Deti síce majú tendenciu veriť v nadprirodzené bytosti, ale prílišná snaha rodičov ochrániť ich pred realitou môže byť na škodu. Vo veku, keď nastupujú do školy, by už mali vedieť, ako to s Ježiškom a nosením darčekov naozaj je. Ináč mu o tom môžu povedať kamaráti a ono sa bude cítiť nepríjemne.

Kamarát povedal...
Ak vám teda dieťa rozhorčene ozrejmilo, že Ježiško, Mikuláš a Zúbková víla ste vlastne vy, nepodľahnite panike. Ak je o tom úplne presvedčené, pokojne mu skutočnú pravdu potvrďte. Už nemáte čo pokaziť. No ak len niečo tuší, ale vy cítite, že nie je na pravdu pripravené, pokúste sa s jej odhalením ešte chvíľu počkať. Na rozhovor sa pripravte a vopred si ho premyslite. Dôležité je pripravovať dieťa na rozhovor postupne a nevyrukovať naň s pravdou pár dní pred Vianocami. Riskujete tým, že sa vytratí ich čaro a tajomno...

Keď sa to prevalilo
Je jedno, či sa dieťa dozvedelo „krutú“ pravdu o nosení darčekov od vás, alebo od niekoho iného. Ak sa už prevalila, zapájajte ho do prípravy Vianoc. Veľké deti sa zvyčajne snažia v tomto období prirodzene zapájať do zháňania darčekov. Ak to tak je, pomôžte im s ich nákupom alebo prípravou. Ak máte staršie deti, ktoré už o existencii Ježiška vedia svoje, zrejme nakupujú darčeky aj samy. Vtedy je dobré sa s nimi dohodnúť, koľko je vhodné na darčeky minúť, aby to v návale nákupného ošiaľu neprešvihli. Lebo Vianoce „na dlh“ strácajú svoju magickosť.

Čo na to odborníčka?
Kedy je ideálny čas povedať dieťaťu pravdu a Ježiškovi? Odpovedá psychologička Alica Kopernická.

Dokedy sa treba tváriť, že darčeky nosí Ježiško?
Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Rodič najlepšie pozná svoje dieťa a dokáže rozpoznať, kedy je správny čas. S postupným rozvojom logického myslenia a nového spôsobu uvažovania v školskom veku môže dieťa začať klásť zvedavé a spochybňujúce otázky. Pôvodný príbeh mu už prestane dávať zmysel, nezapadá do nového poznania sveta a vtedy ľahšie prijme skutočnosť. Ak dieťa ešte nie je dostatočne pripravené, informácie, ktorým nerozumie, nepasujú do jeho skúsenosti alebo sú preň emočne ohrozujúce, ignoruje ich a vytvorí si pre seba bezpečnejšiu alternatívu.

Ako reagovať, keď sa prevalí pravda o Ježiškovi?
Ak je dieťa emočne pripravené prijať realitu, dokáže sa s ňou bez väčších ťažkostí vyrovnať. Rodič sa ho môže pýtať, čo si myslí o tom, ako to vlastne funguje, a podľa jeho reakcií sa rozhodnúť, čo mu prezradí a čo nie.

Dieťaťu, ktoré verilo, že darčeky nosí Ježiško, niekto prezradil, že to tak nie je. Dá sa to ešte zachrániť?
Ak dieťa nie je pripravené na skutočnú verziu, ľahko prijme od rodičov vysvetlenie, hoci by malo medzery, ale pasuje do jeho príbehu, ktorému ešte chce veriť. Predškolský vek je obdobím takzvaného magického veku, keď hranica medzi realitou a fantáziou v myslení dieťaťa splýva. Skutočnosť si interpretuje tak, aby bola preň zrozumiteľná a prijateľná. Preto skreslí alebo vylúči niektoré informácie.

Je rozumné zapájať staršie deti do nakupovania darčekov?
Namiesto nakupovania darčekov spolu s deťmi navrhujem rodičom viac počúvať ich deti a všímať si, po čom túžia a čo potrebujú. A nielen kvôli Vianociam! Prípravy a priebeh vianočných sviatkov závisia od rodinných zvykov a tradícií. V každej rodine to môže byť inak. Rodinné zvyky budujeme spoločne s deťmi a neskôr si ich prenesú aj do vlastných rodín. Záleží na rodičoch, či budú Vianoce viac o darčekoch a jedle, alebo o spoločnom čase strávenom s rodinou v pokojnej atmosfére.

Ako odpovedať dieťaťu, ktoré verí na Ježiška, na jeho otázky? Tu je zopár tipov:

1. Odkiaľ má Ježiško darčeky?
Spočiatku stačí, ak dieťaťu poviete, že ich má od anjelikov, neskôr môžete povedať, že občas nakupuje aj v obchodoch a platí špeciálnymi peniazmi. Ak dieťaťu niekto prezradil skutočný pôvod darčekov, ale cítite, že ešte chce veriť na existenciu Ježiška, pokojne mu povedzte, že k susedom síce Ježiško nechodí a darčeky si kupujú sami, ale u vás doma je to inak.

2. Ako sa dozvie, čo si želám?
Pomôže vám verzia o vianočnej pošte. Veď práve preto si deti píšu zoznam vianočných želaní.

3. Ako stíha Ježiško rozniesť každému darčeky?

Verziou pre malé dieťa môže byť rozprávka o pomocných anjeloch či pomocníkoch. Staršiemu dieťaťu radšej povedzte, že mu s darčekmi občas pomôžete.

4. Prečo Ježiška nikdy nestretnem?
… lebo má neviditeľný plášť a množstvo pomocníkov. A to je aj dôvod, prečo ste ho vlastne nikdy nevideli ani vy.

5. Ako Ježiško zistí, že som poslúchal?
O tom, že Ježiško deti zhora sleduje po celý rok, nemusíte ani diskutovať. Ako to však robí? Predsa neviditeľnými kamerami, čítaním snov i myšlienok. Ježiško je predsa šikovný!

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com, archív

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa