Ustrážte si financie: Internetoví podvodníci útočia

Ustrážte si financie: Internetoví podvodníci útočia

Máte svoje peniaze v bezpečí? Ak nie ste obozretná, môžete o ne ľahko prísť, aj keď ich máte uložené v banke...

Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie zaznamenal čoraz väčší počet e-mailov, ktoré chcú od dôverčivých ľudí vylákať prístupové heslá k ich účtom. Bankári hovoria o rybolove hesiel, takzvanom phishingu. Buďte preto opatrné.

Phishing je druh internetového podvodu. Neznámy útočník sa od vás snaží vylákať prístupové údaje k internetbankingu, teda vaše meno, priezvisko, dátum narodenia, heslo a podobne, ale aj iné citlivé údaje o platobných kartách.

Nenaleťte nástrahám
Podvodný e-mail navonok vyzerá, akoby vám ho posielala banka. Zvyčajne však obsahuje neznáme a nezvyčajné meno a adresu odosielateľa. Jeho pisateľ je nedočkavý. V správe môžu byť gramatické aj štylistické chyby a vyzýva vás, aby ste klikli určený odkaz (link) či otvorili e-mailovú prílohu. Ak to urobíte, presmeruje vás to na podvodnú webovú stránku. Tá svojím vizuálom nápadne pripomína webovú stránku banky.

Ak sa tam preklikáte, stránka sa od vás bude snažiť pod rôznymi zámienkami, ktoré sa týkajú napríklad aktualizácie internetového bankovníctva, prípadne zvýšenia bezpečnosti, vymámiť prístupové údaje do internetového bankovníctva alebo citlivé údaje k platobným kartám. Ak ich poskytnete, okamžite ich podvodníci zneužijú a vybielia vám účet.

Naleteli ste?
„V takom prípade okamžite kontaktujte svoju banku a požiadajte ju, aby vám zablokovali platobnú kartu a zmenili prístupové heslá k vášmu účtu,“ radí Sylvia Ďatelinková, právnička Slovenskej bankovej asociácie. „Krádež ohláste aj na polícii a podajte trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ dopĺňa právnička a zdôrazňuje, že útoky tohto typu nie sú zamerané voči banke, ale jej klientom. „Takéto útoky sa nedajú predvídať, preto banka na ne nedokáže vopred upozorniť.“

Počas každej transakcie prostredníctvom internetového bankovníctva a pri používaní platobných kariet dôsledne dodržiavajte bezpečnostné predpisy.

Toto nerobte!
+ Do internetového bankovníctva sa neprihlasujte prostredníctvom odkazu cez e-mail alebo prostredníctvom iných webových stránok.
+ Chráňte svoje prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva aj citlivé údaje o platobnej karte.

Ako sa chrániť
Banka nikdy neoveruje svojich klientov cez e-mail ani im neposiela e-mailové správy, v ktorých ich žiada, aby sa do svojho účtu prihlásili cez link vyznačený v správe alebo si otvorili prílohu e-mailu. Preto na podvodný e-mail neodpovedajte, neklikajte na odkaz v ňom uvedený a prílohy v ňom nikdy neotvárajte. Rovnako buďte obozretná, aj keď vám niekto zatelefonuje. Nikto od vás nemôže žiadať prístupové heslá do vášho internetového bankovníctva ani citlivé údaje o platobnej karte.

10 rád, ako sa pred phishingom chrániť

1. Neznáme e-maily
Ak vám príde do schránky neznámy a nevyžiadaný e-mail, neotvárajte ho a rozhodne neklikajte na žiaden odkaz, ktorý je v ňom uvedený. Ak má e-mail prílohu, neotvárajte ju! Môže obsahovať škodlivý softvér, napríklad vírus, trójskeho koňa či takzvaný spyware, ktorý môže poškodiť váš počítač a informácie v ňom.  

2. Buďte obozretná   
Akékoľvek podozrivé požiadavky na poskytnutie prihlasovacích údajov do internetového bankovníctva či citlivých údajov o platobnej karte okamžite overte na zákazníckej linke svojej banky. Myslite na to, že banka od vás nikdy nebude žiadať údaje a nebude si ani vynucovať inštaláciu programu do počítača, mobilu či stiahnutie aplikácie.

3. Chráňte svoje údaje  
Citlivé údaje o platobnej karte a prihlasovacie údaje do internetbankingu nikomu neoznamujte, nikam neposielajte, inak sa vystavíte riziku ich zneužitia a porušili by ste aj bezpečnostné predpisy banky.

4. Informujte banku   
Ak dostanete e-mail alebo SMS s výzvou, aby ste poskytli svoje prihlasovacie údaje do internetbankingu, ignorujte to a okamžite o tom informujte banku.

5. Používajte silné heslo
Prihlasovacie heslo do internetbankingu si pravidelne meňte a voľte si silné a komplexné heslo, ktoré by malo mať aspoň osem znakov. Malo by byť sa skladať z malých i veľkých písmen a z číselnej kombinácie. Takéto heslo bude ťažšie uhádnuteľné alebo odpozorovateľné niekým cudzím.

6. Nastavte si notifikácie
Aby ste mali neustály prehľad o všetkých odchádzajúcich a prichádzajúcich platbách na účte alebo kreditnej karte, aktivujte si v banke zasielanie e-mailových alebo SMS či Push notifikácií. 

7. Bezpečný počítač
Pracujte len so zabezpečeným počítačom. Do internetbankingu sa prihlasujte iba na zariadeniach, ktoré sú riadne zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov, t. j. majú aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a pravidelne obnovovaný antivírusový program. Ak nemá váš počítač antivírusový program, do internetbankingu sa radšej neprihlasujte. Prípadný vírus môže získať vaše prihlasovacie údaje a zneužiť ich.

8. Verejné wi-fi
Používaniu nezabezpečenej wi-fi siete sa vyhnite. Neprihlasujte sa do internetbankingu v internetových kaviarňach a na iných verejne prístupných zariadeniach, ani na zariadeniach, u ktorých nemáte dostatočnú mieru istoty, že sú zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov. Nepoužívajte internetbanking v neoverenej verejnej wi-fi sieti. Voľné wi-fi siete sú vždy rizikové a potenciálne zneužiteľné. Po ukončení práce s internetbankingom sa vždy z neho odhláste. Ak ste do systému prihlásená, nenechávajte počítač či mobil bez dozoru.

9. Skontrolujte bezpečnostný certifikát
Pri práci s internetbankingom vždy skontrolujte bezpečnostný certifikát stránky. Bezpečná webová stránka sa začína v tvare https:// a nešifrovaná v tvare http://. Nezabudnite si overiť bezpečnostný certifikát v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku. URL adresu zadávajte vždy ručne, vyhnete sa podvodným stránkam, ktoré sa vydávajú za oficiálne.  

10. Bezpečný prehliadač
Nastavte si ochranu v internetovom prehliadači. Zapnite si službu na ochranu pred phishingovými útokmi a škodlivým softvérom.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa