Utrpenie z močových ciest: Na brusnice ako prvú pomoc zabudnite

Utrpenie z močových ciest: Na brusnice ako prvú pomoc zabudnite

Brusnice sú naše veľké kamarátky. Tieto okrúhle, červené, kyslé bobuľky sú populárne antioxidanty. Majú tiež povesť, že pomáhajú znižovať výskyt infekcií močových ciest, ale robia náš moč kyslejším a zapáchajúcejším.

Čerstvo vytlačená šťava z brusníc je taká kyslá, že výrobcovia často do nej pridávajú sladidlá alebo iné šťavy, aby znížili jej prirodzenú kyslastú chuť. Príklady kyselín prítomných v brusniciach sú kyselina jablčná a citrónová.

Brusnice sú bohatým zdrojom vitamínov C a K a spolu s obsiahnutými polyfenolmi fungujú ako efektívny antioxidant. Obsahujú tiež kyselinu šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Vďaka takémuto zloženiu si brusnice našli uplatnenie nielen v medicíne, ale i kozmetickom priemysle.

Keďže obsahujú omega-3 mastné kyseliny, podieľajú sa na rekonštrukcii bunkovej membrány, a preto sa výťažky z nich hodne využívajú pri výrobe krémov, sér a toník. Výborne účinkujú aj proti hnačke, skleróze, bolestivej menštruácii, zubnému kazu a vďaka vysokému obsahu vitamínu C aj proti chrípke. Navyše súčasné štúdie poukazujú aj na ich antikarcinogénny účinok.

Brusnicový džús a pH moču
Vzhľadom k tomu, že je brusnicová šťava prirodzene kyslá, vedci spočiatku predpokladali, že spôsobuje menej pohostinné prostredie pre rast baktérií. Otestovali konzumáciu veľkého množstva šťavy z brusníc na figurantoch a nezistili výraznejšiu zmenu pH ich moču.

Brusnice a infekcie močových ciest
Len preto, že brusnice nevytvárajú kyslý moč, neznamená to, že nemajú ochranné účinky proti infekcii močových ciest. Namiesto toho môžu zlúčeniny, prítomné v brusniciach udržať na nízkej úrovni baktérie, spôsobujúce priľnutie k výstelke močových ciest. Tieto zlúčeniny, známe ako proantocyanidíny, sa tiež nachádzajú v čučoriedkovej šťave.

Zlúčeniny sú mimoriadne užitočné v prevencii infekcie močových ciest. Cirkulujú v tele, bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodiť vašu DNA, čo vedie k predčasnému starnutiu a spôsobuje bunkovú smrť. Brusnice sú tiež plné vitamínu C, antioxidantov spojených s prevenciou ochorenia srdca a rakoviny. Brusnice tiež môžu byť použité na zníženie žalúdočných vredov a výskyt baktérie Helicobacter pylor.

Kedy sa na ne nespoliehať?
Nie je žiadnym prekvapením, že brusnice nie sú také účinné ako antibiotiká, ale stále sú pre mnohých pacientov lepšou alternatívou. Sú ženy, ktoré užívajú radšej niečo prirodzeného s nižším rizikom vedľajších účinkov, aj keď vedia, že budú mať mierne zvýšené riziko infekcie močových ciest.

Vieme, že ženy môžu niekedy miešať infekcie močového traktu za vaginálne infekcie spôsobené kvasinkami a baktériami. Obava, že infekcia močových ciest je natoľko závažná, že môže dať vzniknúť infekcii obličiek, by mala ženy presvedčiť skôr na chemické lieky.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa