Už si ich nevytláčajte! Poradíme pomôcky proti akné

Už si ich nevytláčajte! Poradíme pomôcky proti akné

Akné je samo o sebe veľmi nepríjemnou záležitosťou. No ešte viac frustrujúco pôsobí, keď po sebe zanechá nepekné stopy. Malé jazvy alebo červené škvrny nie sú tým, čo by sme na tvári chceli mať. No a koľkokrát za ne ani samy nemôžeme.

Odkiaľ sa berú?
Jazvy po akné vznikajú buď spontánne tým, že vyrážka je poriadne hlboká a zapálená, alebo ich vzniku dopomôžeme samy. Nepodať vyrážke „pomocnú ruku" zvládne asi málokto, a práve vytláčanie je veľmi častou príčinou vašich drobných jaziev na tvári. Ide vlastne o stratu tkaniva, ktorá sa nezahojí do krásy, ale do viditeľnej ryhy na koži.

Aká je pomoc?
Prvou radou je samozrejme prevencia. Pokožku dôkladne čistite a keď už nejaká tá hrčka vyrastie, hlavne do nej zbytočne neryte prstami ani ju neodškrabnite. Ak už nejaká tá jazvička vznikne, najlepšie je liečiť ju okamžite. Staré jazvy sa hoja oveľa ťažšie, no aj na ne platia viaceré domáce recepty.

Nazrite do chladničky
Najjednoduchšia pomôcka, na potlačenie jaziev na tvári a iných častiach tela, je ľad. Zoberte si zmrznutú kocku a prechádzajte ňou po jazvách, až kým nezbelejú. Domáce recepty v tejto forme odporúčajú aj vývar z petržlenu. V podobe ľadových kociek by ste si ním mali potierať jazvy čo najčastejšie.

Šťava z citróna má schopnosť rozjasniť pleť a tento efekt zvládne aj pri tmavších jazvách. Vytlačte si citrón na vatový tampón a jazvičky pravidelne potierajte. Šťavu by ste mali nechať pôsobiť aspoň hodinu a rovnako môžete postupovať aj so šťavou z čerstvých paradajok.

Už osvedčený pomocník na pleť, uhorka, pomáha aj pri liečbe jaziev. Aplikovať si môžete buď uhorkový extrakt, alebo jej plátky. Odporúčanou zeleninou je aj zemiak. V boji proti jazvám je nápomocný vďaka svojmu obsahu draslíka a horčíka. Veľmi účinné sú aj prírodné oleje. Olivový, mandľový alebo čajovníkový, všetky obsahujú zložky, ktoré sa masírovaním vstrebú pod pokožku a podieľajú sa na jej regenerácii.

Trpezlivosť ruže prináša

Na jazvičky platia aj viaceré pleťové masky, ktorých základ je v mede a jogurte. Tieto ingrediencie sú v oblasti tváre známymi pomocníkmi, preto sa odporúčajú aj na pri ošetrovaní nepekných dozvukov akné.

Je nutné si však uvedomiť, že ak sa chcete zbaviť jazvičiek po domácky, ide o beh na dlhšiu trať. Výsledky sa dostavia až po nejakom čase, ale skutočne sa dostavia. Ak sa preto rozhodnete pustiť do boja, buďte trpezlivá a svojej liečbe sa venujte naozaj pravidelne.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa