Už žiadne menštruačné bolesti? Potrebujete len vysoké dávky tohto vitamínu!

Už žiadne menštruačné bolesti? Potrebujete len vysoké dávky tohto vitamínu!

Menštruačné kŕče sú záhuba mnohých žien, ale nový výskum naznačuje, že istý druh vitamínu D môžeme pridať do skromného zoznamu liekov proti bolesti pri týchto deprimujúcich stavoch.

Vysoké dávky
Malá štúdia v Taliansku zistila, že jediná, ale vysoká dávka vitamínu D3 je spojená s výrazným znížením menštruačných kŕčov. Americkí experti upozorňujú, že je príliš skoro na to, odporúčať vitamín D3 na kŕče, pokiaľ sa ešte ďalej neotestuje u žien v reprodukčnom veku.

Štúdie nie sú dlhodobé a nepoznáme všetky riziká užívania vysokých dávok tohto vitamínu.
Užívanie je provokatívne v tom, že výsledky sú celkom ohromujúce. Po dvoch mesiacoch klesla bolesť o 41 percent u žien, ktoré užívali vitamínu D. Skupina žien, ktorá mala placebo nezaznamenala v bolesti žiadny rozdiel.

Zázrak?
Pokiaľ by to skutočne tak zázračne fungovalo, ženy by už nemuseli užívať nesteroidné protizápalové lieky ako je napríklad ibuprofen proti bolesti, ktorý mnohým škodí na žalúdok.

Menštruačné kŕče zvyčajne začínajú tesne pred alebo na začiatku menštruácie ženy a môžu trvať niekoľko dní. Odborníci pripisujú príčiny panvovej bolesť hormónu prostaglandínu, ktorý prispieva ku kontrakcii, bolestivému uvoľneniu svalov a krvných ciev.

Vitamín D3 zrejme pomáha brániť produkcii prostaglandínu, čím pomáha zbaviť sa bolesti. Zrátané a podčiarknuté, vyzerá to tak, že funguje. 300.000 IU dávka vitamínu D3 uvedená v štúdii ďaleko prekračuje denný príjem 600 IUS vhodná pre ženy v reprodukčnom veku.

A pretože doba štúdie trvala len dva mesiace, nebol žiadny spôsob ako zistiť, či takáto vysoká dávka nespôsobuje nejaké toxické dlhodobé účinky. Vitamín D má mnoho ďalších výhod, pôsobí preventívne na ochorenie srdca, niektorých druhov rakoviny a autoimunitných ochorení.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa