V práci musíte každého poznať po mene

V práci musíte každého poznať po mene

Pracujete v novej práci už tri mesiace, máte však problém, že neviete zapadnúť do kolektívu? Kolegyne vás ignorujú, ste ako piate koleso na voze. Hoci sa snažíte so všetkými diskutovať, zapájať sa, ste milá na každú stranu, aj tak to nepomáha. Vždy vás vynechajú z piatkovej večernej party v meste.

Hoci je to na nervy, mali by ste byť trpezlivá. Kolegovia možno len čakajú na váš veľký moment v práci, ktorý rozhodne o tom, ako vás príjmu. Nemusia byť práve zaujatí, len ste možno za posledný polrok už piata adeptka na toto miesto a im sa nechce spriateliť hneď s každým, keď aj tak za pár týždňov zase odíde.

Nevzdávajte sa
Rozhodne by ste sa nemali vzdávať. Ak sa v práci už vytvorila partia ľudí, ťažko môžu prijať ďalšieho medzi seba. Musíte im dať čas. Dávajte si pozor na konflikty z frustrácie. Mohli by vám pri začleňovaní sa do kolektívu ublížiť.

Lena (34): „Nemám chuť chodiť do práce, ktorá má stresuje kvôli ľuďom. V bývalých zamestnaniach sme boli vždy dobrý kolektív, bola som obľúbená. Dúfam, že sa to zlepší.“

Zdenka (23): „V práci som najmladšia zo všetkých, aj preto má každý pocit, že si môže na mňa dovoľovať, veď som toho ešte toľko nezažila, prečo by mali mať ku mne úctu?“

Možno je len chyba v kolektíve a nie vo vás. Nie vždy sa musí nováčik snažiť zapadnúť. Niekedy by sa mali jeho kolegovia posnažiť, aby sa v práci cítil každý novic dobre. Aby nemal pocit, že ho ohovárajú na každom rohu.

Útek nič nerieši
Nemali by ste hneď uvažovať nad výpoveďou. Ak máte prácu, ktorá nie je závislá na vašich kolegoch, nemusíte s nimi predsa tráviť aj voľný čas či každú pauzu v práci.

Ako sa rýchlejšie začleniť?
- Naštudujte si všetko o firme, jej filozofiu a stručnú históriu
- Snažte sa prvé týždne nemeškať do práce
- Nemali by ste zanedbať ani výber šiat, ktoré si ráno oblečiete
- Snažte sa zapamätať si mená nových kolegov
- Uvarte si kávu a chodievajte na prestávku s novými kolegami, aj na obed, ak nebudú proti
- Emocionálne výbuchy závistlivých kolegýň nechajte plávať
- Je dôležité zorientovať sa v kolektíve, zbytočné rozruchy a ohováranie by vás len dostali do centra pozornosti

Stačí jeden intrigán a do práce chodíme s nechuťou

Rozbehnúť sa v novej práci, prispôsobiť sa novým situáciám a ľuďom môže byť niekedy veľmi frustrujúce. Máte plnú hlavu vecí, povinností neúrekom a napriek tomu musíte vykročiť do ďalšieho dňa a ísť ďalej.

Autor: Paťa

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa