V stupavskom parku je čarovný mikrosvet: Jeden deň s... dobrovoľníčkou

V stupavskom parku je čarovný mikrosvet: Jeden deň s... dobrovoľníčkou

V komunitnom centre Makovice v Stupave majú šikovné a bystré „makovičky“. V náručí storočných stromov stupavského parku dobrovoľníčky spolu s návštevníkmi vytvárajú úchvatný mikrosvet.

V jeho zákutiach sa deti a ich rodičia kontaktujú s prírodou, vyrábajú si pomôcky aj ozdôbky, opravujú náradie, pestujú a starajú sa o sadenice, učia sa o životnom prostredí, maškrtia, hrajú sa v ateliéri, pri potoku, ohniskách, na ihrisku či v samotnom lesoparku. Nájdete tu aj bezobalový obchodík, opravovňu, dielňu a požičovňu vecí – všetko v jednom!
Aj my sme sa cítili veľmi príjemne v objatí prírody a s dobrovoľníčkou Zuzkou, ktorá to tam aktívne a nadšene vedie. Vyskúšali sme si aj zopár aktivít.

09:30
Dopĺňanie zásob

Zuzka Jurčová (39) s dcérkou prichádzajú peši do centra Makovice, ktoré nájdete hneď po vstupe do stupavského Zámockého parku. Zvíta sa s čašníčkou a v ústrety novému dňu pripravuje exteriér. Vyťahuje tulivaky, čistí hojdačky a upratuje pieskovisko. S malou pomocníčkou podopĺňajú bezobalový kútik kaviarne, v ktorom ponúkajú kozmetiku a suroviny ako strukoviny, cestoviny, ryžu, orechy, sušené ovocie do vlastných alebo recyklovateľných obalov.

09:55
Deti sa tešia z prírody

Na ihrisku už čakajú dve mamy s batoľatami. Zuzka ich osloví menami a čašníčka im s úsmevom pripraví čaj. Deti sa voľne pohybujú po miestnostiach, behajú aj poza kaviarenský pult a nikomu to neprekáža. Najmä sú však vonku, kde sa zapájajú do rôznych aktivít.

11:15
Veselé „blatovisko“

Bezpečný priestor bez áut poskytuje deťom voľnosť, riziká sú len prirodzené ako v každom lese. Dokonca si na „Bosonohom chodníku“ trénujú reflexy pri chôdzi naboso po rôznych povrchoch. Pri potôčiku za domom zase skladujú kompost, medzi stromami majú naťahané laná na šplhanie a v koryte žľabu „blatovisko“ na hranie. „Nie je problém padať, ale naučiť sa to,“ hovorí Zuzka o filozofii Makovíc, kde deti majú voľnosť, no zmysluplnú a dobre organizovanú.

12:20
Obed nám vzal dych

V lese nám vyhladlo, preto sme vďačne naďabili na obedové menu na bare – šošovicovú polievku a zeleninové lasagne (na vegánsky alebo klasický spôsob). Bolo cítiť, že všetky suroviny sú čerstvé a ich chute sa na jazyku priam božsky prepájali. Iné dni zas lákali na hráškovú polievku, sviečkovú s marinovaným tofu a so zemiakovými haluškami, opekaný syr halloumi, bezmliečne palacinky, vegetariánske soté či krémové rizoto. K týmto maškrtám ponúkajú aj domáce limonády s čerstvými bylinkami a ovocím, domáce zmrzliny a koláče či skvelú kávu.

13:20
Šperkárstvo v priamom prenose

Zuzka upravuje miestnosť krásne presvetlenou kupolou na dočasnú šperkársku dielňu, v ktorej sa stretajú dve desiatky prázdninujúcich školákov. Bývajú v nej aj prednášky, premietania či cvičenia. Šperkárka Borka im vysvetľuje pôvod rôznych kamienkov a necháva ich vyrobiť si vlastné ozdôbky a talizmany.

14:40
Zhotov si sám

My sme zase pomohli so zhotovením latiek do bylinkovej záhradky v malej dielničke, ktorú raz do týždňa vedie skúsený majster. „Mať doma kufrík s náradím už dnes nie je úplná samozrejmosť. Preto sa u nás snažíme o spoločné zhotovenie či opravenie domácich potrieb a hračiek,“ vysvetľuje Zuzka.

Urobiť svet lepším
Makovice fungujú dva roky, ale až v posledných mesiacoch rozšírili spektrum svojich milých aktivít vďaka grantom Nadácie pre deti Slovenska, Férovej nadácie O2 a Nadácie Volkswagen. Prekvapilo nás, že v každom rožku neveľkého areálu nachádzame niečo iné. Do úžasu nás dostala rozmanitosť aktivít v takom komornom priestore a o to viac nadšenie a tvorivosť, s akou sú pripravované. Cítiť, že lektorky či majstri sú na rovnakej vlnovej dĺžke ako rodičia detí a všetky iniciatívy tak prebiehajú sympatickým samospádom. V programe centra nájdete riadenú hravú dielničku pre batoľatá, záhradnícky a bylinkársky krúžok, prácu s drevom, masáže na masážnej stoličke, inšpiratívne ženské kruhy rozhovorov a prednášok i spoločenské hry a cvičenia.

Nie je to však len o tvorivom trávení času. Aktivity centra majú širší rozmer alebo skôr vyšší princíp. Orientujú sa na obmedzenie odpadu v rodinách, zníženie spotreby a nakupovania nových vecí a vytvorenie priestoru pre ľudí, ktorým záleží na prírode aj na budúcnosti. Učia sa spolu, ako triediť odpad, kompostovať, vyrábať si vlastné potraviny, šaty, šperky či kozmetiku a učia to aj svoje deti.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Miro Miklas/ Makovice - centrum vzdelávania a environmentálnych aktivít

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa