Vaginálne akné: Hlavne sa TAM neškriabte!

Vaginálne akné: Hlavne sa TAM neškriabte!

Akné sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela. Najčastejšie nás trápi akné na tvári, chrbte či dekolte. Lenže táto nepríjemná záležitosť sa neraz vyskytne aj na zadku a dokonca sa nevyhýba ani intímnym miestam.

Vaginálne akné nie je síce až také bežné ako akné na iných častiach tela, ale určite nie je zriedkavé a trápi mnohé ženy. Len sa o ňom až tak nehovorí, čo je pochopiteľné. Čo spôsobuje vaginálne akné a čo sa s tým dá robiť?

Príčiny

Vyrážky na vašich citlivých partiách sa môžu objaviť z mnohých dôvodov. Často ide o nadmernú produkciu mazu v zúženom vlasovom folikule alebo o upchatie pórov nahromadenými odumretými bunkami kože. V tejto oblasti sa ale akné objavuje aj kvôli hormonálnym výkyvom počas cyklu či kvôli nesprávnemu odstraňovaniu ochlpenia.

Niekedy je akné okolo pošvy v skutočnosti kontaktnou dermatitídou, ktorú spôsobuje alergická reakcia na kozmetiku, pracie prostriedky, rôzne lubrikačné gély, spermicídne krémy či kondómy. K dermatitíde prispieva aj potenie, syntetická bielizeň,  nevhodné menštruačné vložky, intimky alebo tampóny.

Častým dôvodom vaginálneho akné je zápal vlasových folikulov. Vzniká hlavne ako dôsledok holenia, zarastených chĺpkov, pritesných nohavičiek, prípadne aj zápalom drobných raniek a trhliniek vzniknutých počas holenia.

7x čo ste možno ani netušili o ženskom orgazme

Molusky?
Vyrážky, ktoré sa podobajú na akné, môžu byť v niektorých prípadoch moluskami. Ide o vírusové ochorenie prejavujúce sa vyrážkami, ktoré sa objavujú na rôznych častiach tela. Vyrážky sú spravidla malé, vyvýšené, biele alebo telovej farby. Typická je malá priehlbinka uprostred vyrážky.

Ochorenie je nákazlivé a je dobré v tomto prípade obrátiť sa na lekára. Niekedy ochorenie pominie bez akejkoľvek liečby do niekoľko mesiacov, no môže sa skomplikovať zapálením molusky a ďalším rozširovaním po tele.

Ako s akné bojovať?
Ak vás trápi vaginálne akné, iste sa chcete tohto nepríjemného spoločníka čo najúčinnejšie zbaviť. V prvom rade je potrebné odhaliť príčinu. Snažte sa vypozorovať, kedy sa vyrážky objavili alebo čo stav akné zhoršuje (zmena kozmetiky, intímne pomôcky, kondómy a podobne). Skúste vylúčiť aviváž pri praní spodnej bielizne a na hygienu intímnych partií nejaký čas používajte len čistú vodu.

Menštruácia dvakrát do mesiaca: Je to normálne?

Syntetickú bielizeň vymeňte za bavlnenú a dbajte na zvýšenú hygienu počas menštruácie (častejšie sprchovanie a výmena vložiek či tampónov). Holenie obmedzte, a ak sú vyrážky zapálené, nehoľte sa vôbec, dokedy sa stav nezlepší. Pokiaľ vám vaginálne akné výrazne znepríjemňuje život, poraďte sa s lekárom.

Nevytláčať

Nech by vás to pokúšalo akokoľvek, je lepšie udržať ruky preč od vyrážok. Vytláčanie je v tejto oblasti obzvlášť bolestivé a ľahko dôjde k zapáleniu vyrážok a zhoršeniu celej situácie.

Autor: Mária
Foto: profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa