Varovné signály: Kedy je čas odísť z práce?

Varovné signály: Kedy je čas odísť z práce?

Chcete podať výpoveď? Personalisti odporúčajú, aby ste to urobili, až keď máte istú novú prácu. Nezamestnaný človek hľadajúci si prácu je pre mnohých zamestnávateľov „menej hodnotný“.

Dobré rady
+ Nehovorte o odchode z práce s kolegami skôr, ako o tom poviete svojmu šéfovi.
+ Odchod z práce v termíne, ktorý si sama zvolíte, nemusí byť reálny. Zamestnávateľ môže využiť výpovednú lehotu, počas ktorej si bude hľadať za vás náhradu.
+ Nikdy nehrozte zamestnávateľovi výpoveďou len preto, že chcete zvýšiť plat.
+ Ak nemáte po skončení pracovného pomeru nové zamestnanie, prihláste sa na úrad práce. Mali by ste to stihnúť v sedemdňovej lehote. Evidencia je dobrovoľná, ak sa však rozhodnete neevidovať, musíte si ako dobrovoľne nezamestnaná platiť zdravotné poistenie.

Pred odchodom z práce
Pred odchodom zo starého zamestnania by ste mali mať „čistý stôl“. Vyrovnajte si všetky záväzky voči zamestnávateľovi a nezabudnite ho požiadať o potvrdenie o zamestnaní, ktoré musí obsahovať čas trvania pracovného pomeru, zápis odpracovaných rokov, zrazené preddavky na daň a podobne.

Na personálnom oddelení si dohodnite spôsob odovzdania pracovných pomôcok, ale aj vybavenie dokumentov, ktoré budete potrebovať pre nového zamestnávateľa. Na finančnom oddelení sa dohodnite na prípadnom vyrovnaní finančných záväzkov (z vašej strany aj zo strany zamestnávateľa) a so šéfom spôsob odovzdania agendy. Nezabudnite ani na dovolenku. Dohodnite sa na jej preplatení alebo vyčerpaní zostávajúcich dní.

Kedy je čas odísť z práce?
Opýtali sme sa na to psychologičky Silvie Langermann.

Existuje 5 základných okruhov signálov, ktoré vám to môžu napovedať. Dôležitá je ekonomická istota firmy. Buďte v strehu, ak napríklad mešká výplata. Veľmi dôležitým varovným signálom sú aj zhoršené ekonomické výsledky firmy alebo strata významných klientov. „Na zmenu práce je čas, aj keď sa v práci nudíte, neučíte sa dlhodobo nič nové a práca vám príde rutinná. Môžete ostať stagnovať na jednom mieste,“ hovorí psychologička. „Zároveň je možné, že nebudete motivovaná, keďže vystúpenie z komfortnej zóny ako aj úspechy alebo radosť z úspechu budú absentovať.“

Podľa Silvie Langermann je dôvodom na zmenu zamestnania aj zlá pracovná atmosféra, hádky, skupinkovanie, šikanovanie alebo aj mobbing. Alebo sa začnete kolegom vyhýbať, vyhľadávate samotu, napríklad na káve, obede alebo aj počas práce. Je však možné, že samotu potrebujete pre seba a v kolektíve nie je žiadny problém.

Omrzela vás stará práca a rozmýšľate nad výpoveďou? Kedy je čas na zmenu?

„O výpovedi uvažujte, aj keď sa obávate práce a máte z nej stres aj v bežný deň. Zistite, čo stres vyvoláva. Ak je to množstvo práce, jej náplň, kolektív alebo čokoľvek, čo neviete ovplyvniť, stojí zato pouvažovať o zmene. Dôvodom na zmenu môže byť aj fakt, že sa vám ráno vstáva čoraz ťažšie, i to, že v nej nevidíte zmysel. Ak sa niekto spýta na prácu a odpovedáte negatívne, či ju vnímate ako nepodstatnú a nepotrebnú. Ak chodíte do práce len preto, aby ste vyplatili účty, stojí zato hľadať inde,“ dopĺňa psychologička.

Vyhorenie z práce
Ste prepracovaná? Ako zistíte, že vám hrozí vyhorenie z práce?
Buďte v strehu, ak v práci nastane obdobie, že toho máte naozaj veľa a nezastavíte sa. „Práve vtedy si musíte nastaviť vedomú stopku, inak vám bude hroziť vyhorenie,“ hovorí psychologička Silvia Langermann a dodáva: „Pravidelne športujte, ideálny šport je taký, pri ktorom sa musíte sústrediť na to, aby ste ho museli vykonávať. Napríklad skupinové športy alebo akýkoľvek šport, ktorý vás dokáže priviesť na iné myšlienky.“

Prvé náznaky vyhorenia sú zmena psychického alebo fyzického stavu, horší spánok, únava, zmena v trávení, nechutenstvo alebo prejedanie sa. Zároveň sa vám môže zhoršiť pamäť, ste podráždená, nervózna a negativistická. Dôležitým znakom vyhorenia je, že vás nebude uspokojovať takmer nič. Ani dobre zvládnutá práca, ani ľudia, ani projekty, ktoré vás predtým bavili.

Autor: mam, jb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa