Veci, ktoré šťastné páry nerobia

Veci, ktoré šťastné páry nerobia

Žiť v šťastnom a spokojnom vzťahu patrí medzi najväčšie hodnoty. Lenže spomínaný pokoj a šťastie neprídu sami od seba. Je to tvrdá práca, ktorú partneri musia „odmakať“. Dôležitým faktorom je, aby si uvedomili, aké správanie ohrozuje ich šťastie a čoho sa majú vyvarovať.   

Neporovnávajú sa s druhými vzťahmi
Partneri v šťastnom vzťahu pochopili, že akékoľvek porovnávanie sa s ostatnými prináša zmätok a stagnáciu. V dobe sociálnych sietí nie je ťažké podľahnúť efektu chválenkárstva, keď sa takmer každý vystatuje fotografiami z dovoleniek či dosiahnutím nejakého úspechu. Šťastné páry vedia, že každú chvíľu, ktorú strávia zbytočným porovnávaní sa nepracujú na vlastnom vzťahu a nerozvíjajú vlastné schopnosti. Radšej pozerajú na vlastné možnosti a napĺňajú vlastné potreby.

Nepremýšľajú nad nepodstatnými vecami
Ak sa vo vzťahu nestále zaoberáte starosťami či strachom z niečoho, čo by sa mohlo, no nemuselo stať, plytváte drahocennou energiou a nenahraditeľným časom. Partneri žijúci v pokojnom vzťahu zistili, že budú vo väčšej pohode, ak sa zamerajú na reálne problémy a nebudú si domýšľať a neustále sa stresovať kvôli veciam, ktoré sú mimo ich dosah a nemôžu ich vyriešiť.

Netrvajú na perfekcionizme
Túžba po dokonalosti „zabila“ šťastie v nejednom vzťahu. Snaha o dokonalosť sa vždy nakoniec negatívne obráti. Prináša také vysoké hladiny stresu, že to nabúra všetky vzťahové istoty. Netlačte  na partnera, aby podával dokonalé výkony a nemajte od seba očakávania, že všetko je málo, ak to nie je dokonalé.

Nehanbia sa za slabosti
V šťastných vzťahoch sa partneri nehanbia požiadať o pomoc, nehanbia sa prejaviť svoje slabé stránky a priznať, že niečo nevedia alebo nedokážu. Pochopili, že táto danosť nie je slabosťou, ale dôležitou výbavou do života. Zároveň nezneužívajú túto vedomosť, nepodrývajú si autoritu a neťažia z toho, že poznajú slabé miesto svojho partnera.

Nebránia sa výzvam
Čas od času každého človeka v živote postretne situácia, ktorá nie je každodenná a ktorá vyžaduje určitú dávku odvahy. V zdravých vzťahoch sa týmto situáciám partneri nebránia, lebo si dôverujú a vedia, že sa môžu na toho druhého spoľahnúť, že sa vedia podržať a povzbudiť. Či už ide napríklad o výberové konanie, zmenu zamestnania či výpoveď na súde či polícii, to všetko zvládajú spoločne, hoci sa to týka iba jedného z nich.  

Nevyzdvihujú sa nad ostatných  
Určite poznáte vo svojom okolí dvojice, ktoré sa správajú povýšenecky, ponižujú druhých a vyvolávajú dojem, že sú tí lepší. Verte, že v takýchto vzťahoch málokedy nájdete úprimné šťastie a pohodu. Skutočnými majstrami sú tí, ktorí nepotrebujú k partnerskému šťastiu to, aby sa vyzdvihovali nad druhých  a aby poukazovali na chyby iných.

Neobviňujú sa navzájom  
Samozrejme, že v každom párovom spolužití sa čas od času stane niečo, čo toho druhého zabolí. Dôležité je, aby jedna zrelá osobnosť dokázala prijať osobnú zodpovednosť a aby druhá zrelá osobnosť donekonečna nevytýkala a neobviňovala partnera za to, čo sa stalo. Vždy sa dá na tom druhom nájsť niečo, čo sa dá vytknúť. V šťastných vzťahoch sa namiesto toho partneri viac zameriavajú na to, čo je pozitívne a čo sa dá oceniť.

Nevyhýbajú sa zmene
Nie je pravda, že názory sa nemenia. Vek a skúsenosti so sebou prinášajú dôvody, v rámci ktorých sa môžu zmeniť hodnoty, priority i potreby človeka. Preto sa partneri žijúci v šťastnom vzťahu neboja urobiť zmeny, ktoré ich môžu posunúť ďalej. Nestránia sa zmeniť svoje návyky, neboja sa začať s niečím novým alebo zanechať niečo, čo ich ťažilo. Aj vo vzťahu je dôležité, aby dochádzalo k objavovaniu seba samého, čo je kľúčom k osobnostnému rastu.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa