Večná smoliarka: Prečo mi to rande zase nevyšlo?

Večná smoliarka: Prečo mi to rande zase nevyšlo?

Máte problémy pri zoznamovaní? Neveríte si, pochybujete o sebe a každé rande je pre vás utrpením? Prinášame vám niekoľko výsledkov psychologických výskumov a štúdií, ktoré vám môžu pomôcť pri príprave na rande.

Efekt expozície
Stalo sa vám niekedy, že ste sa postupne zamilovali do niekoho, s kým ste trávili veľa času? Práve to je výsledok efektu expozície. Podľa neho, čím viac času s niekým trávite, tým je pravdepodobnejšie, že vás začne priťahovať. Neplatí to len v prípade romantickej lásky. Výskumy dokazujú, že i študenti, ktorí počas štúdia žili bližšie k sebe, boli napokon lepší priatelia. Samozrejme, aj v tomto treba nájsť zlatú strednú cestu. Ak budete niekoho neustále prenasledovať a snažiť sa s ním byť každú chvíľu, zrejme z toho nadšený nebude.

Efekt chameleóna
Znie to síce paradoxne, ale kopírovanie pohybov a reči tela druhého človeka v ňom môže vyvolať sympatie. Ľudská schopnosť zrkadliť správanie iných, prispôsobiť sa im, tzv. efekt chameleóna, je naša evolučná výhoda. Napodobňovaním sa rýchlejšie učíme a zlepšujeme, prispôsobovaním zas lepšie zapadneme a získame pre prežitie dôležité sociálne väzby. Ani tu však netreba preháňať a opakovať všetko ako za detských čias. Stačí, ak počas rozhovoru mierne nakloníte hlavu chvíľu po tom, čo tak urobila druhá osoba. V tomto prípade je však dôležitá nenápadnosť.

Hypotéza párovania
Všimli ste si niekedy, že pokiaľ ide o atraktivitu, že väčšina dvojíc sa na seba podobá? Nie je to náhoda, ale veda. A práve to je zdrojom nejedného smutného príbehu, keď sa menej atraktívny jedinec zamiluje do krásavice alebo krásavca. Nič nie je nemožné, no veda je silnejšia a tvrdí, že vo vzťahu, kde jeden z partnerov je atraktívnejší než druhý to pravdepodobne bude škrípať. Svoje šance na pokojný vzťah zvýšite, ak oslovíte človeka, ktorý vám je typovo blízky.

Pratfall efekt
Ak sa niekoho snažíme zaujať, myslíme si, že musíme byť dokonalí. Nie je to pravda. Pratfall efekt (efekt padnutia na zadok) totiž tvrdí, že krása je i v nedokonalosti. Výskumy jasne potvrdili, že nás prirodzene priťahujú ľudia, ktorí nie sú dokonalí a občas urobia chybu. Tento efekt prvýkrát opísal v roku 1966 Elliot Aronson, ktorý vo svojich štúdiách skúmal viaceré faktory, ktoré pôsobia na obľúbenosť určitého človeka.

Všimol si, že ľudí, ktorí počas interview urobili nejakú chybu, ľudia milujú akosi viac. Netvrdíme, že máte neustále predstierať potknutie sa alebo urobiť nejaký brebt, ale nebojte sa ukázať, že aj vy máte svoje chyby. Jednoducho buďte spontánnym človekom.

Efekt vyzradenia tajomstva
Vyzradiť niekomu tajomstvo si vyžaduje istú dávku dôvery a náklonnosti. Tajomstvá si treba zaslúžiť, takže ak niekomu prezradíte tajomstvo, vzbudíte v ňom pocit blízkosti. Výskumy dokazujú, že čím viac tajomstiev s niekým zdieľate, tým ste si bližší. Preto je na rande dobrou fintou vystihnúť okamih a vo vhodnej chvíli „pustiť“ medzi rečou nejaké to tajomstvo.

Efekt vyplavujúceho sa adrenalínu
Výskumy dokazujú, že spoločné zážitky, počas ktorých sa do tela vyplavuje adrenalín spôsobujú, že pôsobíte atraktívnejšie. Nemusíte hneď riskovať život, vedci odporúčajú napríklad zábavné parky, kúpaliská s tobogánmi a podobne.

Červená vás nesklame
Uvažujete, čo si obliecť na rande? Je dokázané, že ľudia, ktorí sa neboja červenej farby pôsobia príťažlivejšie. Preto, ak sa niekoho pokúšate zaujať, zvoľte červenú.

Efekt správne načasovaného dotyku
Dotyk je dôležitý komunikačný kanál, ktorým niekedy poviete a získate viac informácií akoby ste hodinu v kuse rozprávali. Štúdie jednoznačne preukázali, že ak použijete „správny“ dotyk, budete pôsobiť atraktívnejšie. Ženy majú v tejto oblasti údajne podvedomý talent. Občas sa v konverzácii akoby mimochodom dotknú mužovej ruky alebo sa tvária, že potrebujú pomoc v chôdzi na opätkoch, aby ho mohli chytiť za rameno. Nie je to síce zaručený recept, no vedci tvrdia, že na podvedomej úrovni zvyšuje vaše šance.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa