Vedeli ste? Aj ženské bradavky menia náladu!

Vedeli ste? Aj ženské bradavky menia náladu!

Nerady športujú
Jemná pokožka na bradavkách doslova nenávidí neustále trenie. Napríklad, keď si idete zabehať a prsia „neoblečiete“ do správnej podprsenky alebo ich necháte voľne poskakovať pod tričkom.

Neustále šúchanie látky môže spôsobiť nepríjemné vysušenie alebo bolestivé odreniny. Svoje o tom vedia najmä maratónski bežci, ktorí si pred pretekmi radšej bradavky prelepujú rýchloobväzom.

Potia sa
V sparnom lete vás prsia môžu zradiť a narobiť na blúzke nepekné fľaky. Teda, keď ich neskrývate pod podprsenkou, ktorá nadmernú vlhkosť odsaje. A je jedno, či máte prsia ako lentilky alebo veľkosti XXL. Bradavky a ich potné kanáliky sú tam stále.

Slnko im prekáža
Ak sa rada opaľujete „hore bez“, pokožka pŕs skôr zvráskavie a môžu sa na nej objaviť hnedé škvrny. Aj bradavky sú citlivé, lebo koža na nich je nesmierne tenká a ľahko ju môže poškodiť aj krátky pobyt na slnku. Spálené bradavky štípu a bolia. Keď sa chystáte slniť bez podprsenky, určite nezabudnite na kvalitný opaľovací krém, najlepšie s UV faktorom 50, so zvýšenou hodnotou dexpanthenolu a so zníženým obsahom parfumov. Po opaľovaní bradavky poriadne ošetrite. Vhodný prípravok nájdete v lekárni.

Citlivky
Keď sa blíži menštruácia, bradavky môžu svrbieť. Je to sprievodný znak meniacej sa hladiny hormónov v tele. Po jej skončení sa prsia opäť uvoľnia a svrbenie prestane. Pokiaľ okrem svrbenia zbadáte na koži, bradavke alebo na dvorci aj drobné zmeny, môže ísť o zápal alebo aj mykózu, preto vyhľadajte lekára. Ak vám suché fľaky na prsníkoch neprechádzajú ani po pravidelnom premasťovaní, vyhľadajte kožného lekára.

Menia nálady
Citlivosť bradaviek môže ovplyvniť aj menštruačný cyklus, počas ktorého sa mení hladina hormónov v tele. Pred menštruáciou sú prsia napäté a bradavky zvyčajne bolestivé, citlivo reagujú aj na najmenší dotyk. Nepríjemné pocity zmiernite, keď sa načas zrieknete kofeínu. Tesne po menštruácii sú prsia mäkké, poddajné a bradavky letargické, takmer nič ich „nerozhádže“. V strede cyklu, keď sa blížia plodné dni, bradavky túžia po nežnosti a dotyku. Zároveň sú veľmi vzrušivé, pretože v krvi koluje najvyššia hladina estrogénu.

Preč s chĺpkami
Bojujete s chĺpkami, ktoré vyrastajú okolo bradavky? Tento problém rieši každá štvrtá žena. Platí pravidlo, že čím sú vlasy tmavšie, tým sú chĺpky viditeľnejšie. Nezúfajte! Chĺpky opatrne odstrihnite manikúrovými nožničkami, alebo (ak ich je len zopár) vytrhnite pinzetou a miesto dôkladne vydenzifikujte. Alebo sa zverte do rúk skúsenej kozmetičky, ktorá si s týmto „problémom“ ľahko poradí.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa