Vedia sa vaše deti zabaviť samy? Naučte ich to počas letných prázdnin!

Vedia sa vaše deti zabaviť samy? Naučte ich to počas letných prázdnin!
4 fotiek v galérií

Júl a august – pre deti najočakávanejšie mesiace, pre rodičov možno tie najobávanejšie. Chodiť do práce, strážiť deti a ešte im vymýšľať aktivity, to je náročná úloha.

Najmä pri tých menších, ktoré bývajú na neustály program zvyknuté. Pomôžu tábory, niekde starí rodičia, ale ako zabaviť napríklad päťročnú ratolesť, keď sú všetci kamaráti práve preč a vy teraz proste na výlet ísť nemôžete?

Detskí psychológovia sa v podstate zhodujú, že dnešné deti vyrastajú obklopené neustálymi podnetmi zvonka a nevedia sa hrať samy. Deti berú ako samozrejmosť, že sa im nepretržite niekto venuje, a vyžadujú si pozornosť. Lenže to je práve počas letných prázdnin problém. Nechcete, aby vaše ratolesti trávili prázdniny zavreté v detskej izbe s telefónom v ruke? Hľadajte hračky a hry, ktoré deti zabavia na dlhšiu dobu, teda také, ktoré nejako súvisia s ich záľubami. Určite by bolo fajn i to, aby bavili aj na druhý raz, takže sa pri nich dieťa bude môcť slobodne rozvíjať a samostatne fungovať.

 

Ak sa chcete vyhnúť čomukoľvek s displejom, ale zároveň deťom poskytnúť interaktivitu, na ktorú sú zvyknuté, vyskúšajte kombináciu tradičných hier využívajúcich moderné technológie. To ponúka napríklad Albi vo svojej edícii interaktívnych kníh Kúzelné čítanie, kde sa knižka ovláda špeciálnou elektronickou ceruzkou. Vyberať môžete z desiatok kníh, takže je ľahké nájsť tému, ktorá bude dieťa zaujímať. Vyskúšajte napríklad Svet zvierat, Hravú prírodovedu alebo novinku Človek a príroda. To sú témy, ktoré sú u detí takpovediac evergreeny. „Podľa psychológov by rodičia nemali deťom odsekávať vetou „hraj sa sám  a neotravuj“. Vymyslieť pre deti zábavu alebo im dať zaujímavú hračku je síce trochu náročnejšie, ale určite sa to vyplatí“, hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Uvidíte, že vám potomok dá na čas pauzu a vy môžete variť, upratovať, alebo si oddýchnuť, kým sa mu budete môcť opäť naplno venovať.

 

„A aj v lete chceme byť dobrými rodičmi, a tak každý rodič ocení, že výhodou knihy Kúzelné čítanie nie je len vzdelávanie, ale podporujú detskú kreativitu, na ktorej modernému rodičovi záleží. V interaktivite, ktorá je pre deti príjemná sa rozvinie logické myslenie, zlepšujú jemnú motoriku, cibria pamäť, ale aj širšie súvislosti života ako je ekologické zmýšľanie“, hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Deti sa vedia zabaviť samy, len im musíte dať (bezpečnú) príležitosť. A je to prospešné pre vás i pre ne!

Platená reklama.

 4 fotografií

Vedia sa vaše deti zabaviť samy? Naučte ich to počas letných prázdnin!Vedia sa vaše deti zabaviť samy? Naučte ich to počas letných prázdnin!Vedia sa vaše deti zabaviť samy? Naučte ich to počas letných prázdnin!Vedia sa vaše deti zabaviť samy? Naučte ich to počas letných prázdnin!
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa