Vedieť či radšej nevedieť? Ťažká otázka pre podvedeného. Čo je menšie zlo?

Vedieť či radšej nevedieť? Ťažká otázka pre podvedeného. Čo je menšie zlo?

Tak ako neexistuje jednoznačné tvrdenie na otázku "čo je to láska?", ani na toto nie je jednoduché nájsť vhodnú odpoveď. 

Môže za to naša jedinečnosť, rozdielnosť pováh, hodnotových rebríčkov, prežitých skúseností a temperamentu. Čo je pre nás menšie zlo?

Vedieť či nevidieť?
Nevera je neustále preberaný jav a postrach rodín. Fenomén, o ktorom sa hovorí v každej súčasnej rodine. Predstavuje ťažkú skúšku nielen vzťahu samotného, ale najmä jednotlivca, ktorý sa v ňom nachádza. Rovnako pre neverníka ako aj podvedeného.

Keď sa o nevere dozvieme
Ak sa neverník prizná, z časti odbremení svoje svedomie. Automaticky potom veľká časť bremena prejde na nás. Nasleduje vo väčšine prípadov rozpad vzťahu a rodiny. Nech je pravda akokoľvek krutá, voči nám je to férovejšie. Môžeme potom riešiť situáciu a ísť ďalej, aj keď bolesť zo sklamania a zrady pretrváva dlho.

Ukončiť vzťah a začať odznova s niekým, kto si nás bude vážiť a milovať alebo odpustiť, ak si to neverník zaslúži. No potom naozaj odpustiť a neveru mu nepripomínať. Obidve riešenia sú veľmi ťažké. Rozhodnutie je na nás, lebo len my poznáme náš vzťah a partnera, teda aspoň si to myslíme, že poznáme. Niekedy zákutia ľudskej duše zostávajú po celý život neodhalené.

Kedy je lepšie nič nevedieť?
Ak sa jedná o krátkodobé pošmyknutie partnera pod vplyvom alkoholu či chvíľkovej slabosti a vzťah naďalej funguje relatívne tak ako predtým, nenaruší  to vzájomné city, potom je lepšie zamlčať to. Ten, čo podviedol, sa tým vlastne sám potrestá, lebo musí niesť ťarchu svedomia, výčitiek a strach z odhalenia.

Táto minca má však aj druhu stranu. Falošnosť toho druhého, ak ho láka v nevere pokračovať, pretvárka a hra na šťastnú rodinu. O to zdrvujúcejší je potom úder, ak sa to dozvieme od niekoho tretieho. A ten tretí sa takmer vždy nájde, lebo nevera, hlavne tá dlhodobejšia, sa vo väčšine prípadov skôr či neskôr prevalí.

Nikdy ju neriešiť!
Najlepšie je vždy sa radšej nevere vyhnúť, ako zo strany pokúšaného, tak z druhej strany neopodstatnenému podozrievaniu. Šance na šťastný partnerský život sa nám tým zdvojnásobia. Samozrejme, ak sa jedná o prípad, keď sme zástancami tradičných hodnôt a vernosti. Sú výnimky, ktorým manželský trojuholník neprekáža a dokázali vytvoriť napriek tomu fungujúci vzťah.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa