Vieme, ako môžete ušetriť: Ušite si účet na mieru

Vieme, ako môžete ušetriť: Ušite si účet na mieru

Aj vám sa zdá, že z vášho účtu prirýchlo utekajú peniažky? Možno nemusíte priškrtiť bežné výdavky, len vedieť, ako správne používať bankové služby.  

Poštová banka
- Na bežnom účte si nenechávajte vyššiu sumu peňazí, lebo sa tam nezhodnocujú. Keď si založíte sporiaci účet, získate vyššie úročenie.  
- Ak potrebujete hotovosť, nevyberajte peniaze v pobočke, ale z bankomatu. V banke musíte počítať s vyšším poplatkom za výber.
- Keď ste sa rozhodli pre výber hotovosti z bankomatu, zvoľte si bankomat „vlastnej“ banky. Pri výbere z bankomatov inej banky môžete zaplatiť aj niekoľkoeurový poplatok. Naopak, ak ste klientkou Poštovej banky a využívate Užitočný účet, máte zdarma neobmedzený počet výberov z vlastných bankomatov. Bonusom je jeden mesačný bezplatný výber z bankomatu akejkoľvek banky.
- Najekonomickejšie, najbezpečnejšie a najlacnejšie je, keď budete platiť kartou. V Poštovej banke navyše môžete so službou Google Pay pohodlne platiť aj mobilom.

Tatrabanka
Pri používaní bežného účtu Tatra Personal získate:
- neobmedzené množstvo bezhotovostných platobných operácií prostredníctvom internetbankingu, mobilnej aplikácie, VIAMO a MobilePay,
- neobmedzené množstvo inkás a SEPA príkazov,
- neobmedzený počet výberov z bankomatov Tatra banky,
- neobmedzený počet elektronických výpisov z účtu,  
- neobmedzený počet platieb v českej mene cez internetbanking.

Báječný tip!
Sedemeurový poplatok za vedenie účtu Tatra Personal môžete vďaka odmeňovaniu znížiť o 50 alebo 100 percent. Viac sa dozviete priamo v banke.

Banka radí:

  • Dobre urobíte, ak uprednostníte elektronický výpis namiesto papierového - ušetríte na poplatkoch.
  • Zabudnutý PIN kód k platobnej karte si zas môžete zobraziť priamo v mobilnej aplikácii banky. Ušetríte tak na poplatku za vydanie náhradného PIN kódu.

ČSOB
Ak chcete ušetriť, mali by ste vedieť, ktoré služby budete využívať. Pri klasickom účte platíte poplatok iba za vedenie účtu. Väčšina ďalších služieb je však už nad rámec tohto poplatku. Na rozdiel od toho takzvaný balík služieb zahŕňa okrem vedenia účtu aj ďalšie služby, ako sú napríklad výbery z bankomatov ČSOB, používanie platobnej karty pri platení u obchodníkov a podobne.

Platby kartou u obchodníkov, či už na internete, alebo v kamenných obchodoch, sú zahrnuté v balíku služieb, bez ohľadu na to, či máte k účtu debetnú alebo kreditnú kartu.

Rada banky: Na výber peňazí z bankomatu využívajte radšej debetnú kartu. Výbery hotovosti kreditnou kartou banka spoplatňuje poplatkom vo výške 2 % z vyberanej sumy, minimálne však zaplatíte 6 eur.  

VÚB
+ Vyberte si účet, ktorý má v cene zahrnuté služby, ktoré potrebujete - teda výbery z bankomatov, platby kartou, prevody atď.
+ Využívajte internet a mobilbanking. Nielenže je pohodlný a jednoduchý, ale má aj veľa funkcií zdarma. Ušetríte čas aj peniaze.
+ Uprednostnite platenie kartou pred výbermi z bankomatov a nosením hotovosti. Keď budete platiť aj kreditnou kartou, pravidelním platením si môžete znížiť poplatok za ňu aj na 0 eur. Jej výhodou je aj bezpečnosť.
+ Vyberte si medzinárodnú banku so širokou sieťou bankomatov. Budete mať aj výbery z bankomatov napríklad počas dovolenky v zahraničí zadarmo. V prípade VÚB banky prostredníctvom materskej banky Intesa Sanpaolo napríklad v Chorvátsku či v Taliansku.
+  Pre vklady hotovosti využívajte bankomaty s možnosťou vkladu (takzvané vkladomaty) – VÚB banka má vklad cez vkladomat bezplatne.

Nevyberajte si účet len podľa výšky mesačného poplatku za vedenie účtu. Radšej si v banke overte, ktoré služby s účtom poskytuje bezplatne, a za ktoré si musíte doplatiť.

10 rád, ako čo najviac ušetriť

RADÍ právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia ĎATELINKOVÁ

1. Využívajte internetbanking
Platobné operácie realizujte prostredníctvom internetbankingu, ušetríte nielen čas, ale aj peniaze. Prevody cez internetbanking sú lacnejšie alebo úplne zadarmo.

2. Plaťte kartou  
Platba kartou je výhodná v tom, že je bezplatná. Okrem toho niektoré banky ponúkajú svojim klientom za platbu kartou odmenu.

3. Nové PIN  
PIN nemeňte v bankomate, najekonomickejšie je využiť služby elektronického bankovníctva.  

4. Výber z bankomatu
Pri výberoch hotovosti uprednostňujte bankomat svojej banky pred bankomatom cudzej banky.

5. Vkladový bankomat
Vklad je pomerne rýchly, jednoduchý a bez poplatku. Peniaze sú pripísané na účet takmer okamžite. Vkladový bankomat je k dispozícii 24 hodín denne 7 dní v týždni.

6. Kreditná karta
Ustrážte si bezúročné obdobie na kreditnej karte a výberom hotovosti z kreditky sa vyhnite. Okrem toho, že pri výbere hotovosti z bankomatu sa požičané peniaze úročia okamžite, banky takýto výber spoplatňujú.

7. Sporiaci účet
Ak máte na bežnom účte viac peňazí, zriaďte si sporiaci účet. Získate výhodnejšie úročenie. Výhoda sporiaceho účtu je, že peniaze môžete z neho vyberať, keď ich potrebujete. Navyše, prevody medzi sporiacim a bežným účtom sú v rámci tej istej banky bez poplatku.

8. Fixácia úrokovej sadzby
Predčasné splatenie úveru, či už v celom rozsahu, alebo v časti, realizujte vždy v čase uplynutia obdobia fixácie úrokovej sadzby, keď je to bez poplatku. Pri predčasnom splatení úveru v časti sa v dôsledku mimoriadnej splátky zníži zostatok istiny, a to má vplyv nielen na výšku splátky, ale aj na obdobie splatnosti. Ponechajte si pôvodne nastavenú výšku splátky a skrátite obdobie splatnosti úveru.

9. Refinancujte  
Ak máte viacero úverov, refinancujte ich do jedného, čím získate výhodnejšiu splátku a úrokovú sadzbu. Refinancovanie realizujte počas obdobia refixácie, keď neplatíte poplatok za predčasné splatenie úveru.

10. Bankové produkty

Zistite, ktoré bankové služby ste počas posledného roka využívali najväčšmi. Na základe toho si vyberte vhodný balík služieb a porovnajte aj ponuky viacerých bánk. Platí, že cena balíka služieb je vždy výhodnejšia v porovnaní s tým, ak by ste si jednotlivé služby zvolili samostatne. Máte viacero účtov? Zjednoťte ich do jedného. Spoločný účet v domácnosti predstavuje nielen úsporu v rodinnom rozpočte, ale aj prehľadnejšie hospodárenie.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa