Vieme, ktoré páry sa skôr či neskôr rozvedú!

Vieme, ktoré páry sa skôr či neskôr rozvedú!

Medzi najčastejšie dôvody rozvodov patrí nevera, žiarlivosť, násilie v rodine, alkoholizmus, nedostatok financií či nesúlad pováh. Vedci však na základe rôznych dlhotrvajúcich výskumov prišli s inými dôvodmi.

Z výsledkov dokonca vyvodili závery, podľa ktorých sa dá predpovedať, ktoré páry sa skôr či neskôr rozvedú.

Kritický vek
Určiť vek partnerov, v ktorom sa páry najčastejšie rozvádzajú veru nie je najľahšia úloha. Štatistiky však nepustia a hovoria jasnou rečou. Vedeli ste, že najviac ohrozené sú manželstvá, kde mal jeden z dvojice 19 a menej rokov alebo 32 a viac rokov? Znamená to, štatisticky najmenšia rozvodovosť je u manželstiev, kde mali partneri od 20 do 31 rokov. Zdá sa, že vek nie „len číslo“, ako sa veľakrát hovorí.

Zamestnanie manžela
Prekvapivé výsledky vyplynuli z jednej štúdie, ktorú realizovali na Harvardskej univerzite v roku 2016. Zistili, že oveľa viac sa rozvádzajú dvojice, kde manžel nepracuje na plný úväzok. Ak sa nad tým zamyslíme, má to svoju logiku. V spoločnosti stále prevláda obraz muža ako živiteľa rodiny a stres, ktorý súvisí s neschopnosťou a nemožnosťou materiálne zabezpečiť rodinu negatívne vplýva na sebavedomie muža aj na pohodu v rodine.

Nedokončená stredná škola

Áno, aj vzdelanie má výrazný vplyv na mieru rozvodovosti. Štatistiky sa totiž celosvetovo zhodujú v tom, že najmenej rozvod ohrozuje dvojice, kde majú muž aj žena ukončenú vysokú školu. Naopak, rozvedie sa až zhruba 50 % manželstiev, kde jeden z dvojice nemá dokončenú ani strednú školu.

Manuál pre výber pravého partnera: Čo vám môže pomôcť?

„Nemáme žiadny problém“
Mali ste už niekedy partnera, ktorý popieral akýkoľvek problém, všetko zatĺkal a na všetko sa snažil pozerať cez ružové okuliare? Skrývanie problémov pod koberec, popieranie nezhôd a snaha v štýle „len aby dobre bolo“ patrí medzi najrizikovejšie stratégie, čo sa týka rozvodovosti.

Psychológ Ted Huston počas 13 rokov pozoroval a skúmal až 168 manželstiev. Jeho záverečná správa obsahovala napríklad zistenie, že páry, ktoré sa rozviedli po 7 a viac rokoch manželstva sa často sťažovali na to, že minimálne jeden z partnerov nebol schopný ani ochotný rozprávať o problémoch, zakrýval ich, bagatelizoval a vykresľoval vzťah ako bezkonfliktný.

Absencia hádok
Ak sa partneri silou mocou snažia hádkam vyhnúť alebo nevyužívajú pravidlá konštruktívnej hádky, ale vzájomného osočovania a nadávania si, manželstvo je na najlepšej ceste k rozvodu. Popieranie konfliktov či situácia, keď vy vyjadrujete svoj názor a druhá strana iba mlčí, je jednou z najčastejších príčin rozvodov. Určite sa preto nevyhýbajte konfliktom a ich konštruktívnym riešeniam. Pre fungujúci vzťah sú naozaj nevyhnutné.

Skutočne sa vám uľaví, keď sa mu pomstíte?

Genetika a výchova
Predstavte si, že podľa najnovších výskumov môže byť rozvodovosť ukrytá aj v génoch. Vedci zistili, že genetické faktory predstavujú medzigeneračný prenos rozvodu. Pre páry s týmito predispozíciami je preto lepšie, ak sa v terapii zamerajú na prácu s osobnostnými črtami, ktoré sú geneticky prepojené s rozvodom. Sú to najmä vysoké hodnoty negatívnych emócií, nízke sebaovládanie, emocionálne nestabilita a impulzívnosť.

Autor: red
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa