Viete, ako uľaviť črevám? Poradíme, čo na to potrebujete

Viete, ako uľaviť črevám? Poradíme, čo na to potrebujete

Finišujete v práci, ste nervózna z množstva nakopených úloh? Pomôžu vám probiotiká. Uľavia vašim črevným a žalúdočným problémom. Probiotiká žijúce v črevách, ale aj na slizniciach totiž spolurozhodujú o zdraví. Chyba je, že dnešná nezdravá strava obsahuje málo vlákniny, ktorú potrebujú dobré baktérie na prežitie.

ČO JETE?
Probiotiká môžete do tela doplniť vo forme výživových doplnkov alebo v strave. Nájdete ich v jogurtoch, kyslomliečnych výrobkoch, v kvasených výrobkoch, ale aj v nepasterizovanej bryndzi. Zabudnite na nezdravé potraviny a čipsy, obmedzte tučné jedlá, konzervanty a cukor. Ak sa teda budete zdravo stravovať, mali by ste mať v tele dostatok prirodzených probiotík. Môžu však nastať situácie, keď ich množstvo budete musieť doplniť doplnkami výživy. Najmä, ak máte stres, užívate antibiotiká, ak ste prekonali hnačku, či, naopak, ak vás trápia sústavné zápchy.

Aké farbivo v jogurtoch jeme najčastejšie?

NEJDE TO...
Práve zápcha býva častým problémom dovolenkárov. Stačí, ak zmeníte stravu alebo prostredie a črevá si povedia nie! Zvyčajne platí pravidlo: Čím vyšší vek, tým môže byť vyprázdňovanie komplikovanejšie. Neberte však zápchu na ľahkú váhu. Spomalený prechod stolice spôsobuje neprimerané zvýšenie škodlivín v organizme. Ak „nemôžete“ počas celej dovolenky, nielenže máte veľké, tvrdé a nafúknuté brucho, ale môžete si „zarobiť“ pri tlačení pritvrdej stolice aj na hemoroidy.

Môžete zinfarktovať z obyčajného pečiva? Tu je dôkaz!

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa