Viete, aký máte krvný tlak? Maskovaná hypertenzia vás môže prekvapiť

Viete, aký máte krvný tlak? Maskovaná hypertenzia vás môže prekvapiť

Existujú dve skupiny pacientov a obe reagujú presne opačne. Jedni trpia takzvaným syndrómom bieleho plášťa, ktorý sa prejavuje tým, že len čo prekročia dvere ambulancie, ľuďom, ktorí sú inak v poriadku, sa u lekára razom potia ruky, trasie hlas, búši srdce a najmä majú mimoriadne zvýšený krvný tlak.

Pri meraní tlaku v ambulancii majú hodnoty na maxime. Zo zdravého človeka sa tak stáva pacient, ktorý potrebuje liečbu vysokého krvného tlaku. V skutočnosti sa s ním však len zahráva jeho psychika. Reaguje na stres, ktorý v ňom vyvolá práve návšteva lekára. A potom je druhá skupina ľudí. Tí majú v ordinácii normálny tlak, no doma im jeho hodnoty poriadne vyskočia. Tento stav je oveľa nebezpečnejší.

V ordinácii uvoľnenejší
„Počas návštevy lekára môžeme u pacienta niekedy spozorovať, že má maskovanú hypertenziu. Napríklad, ak laboratórne výsledky ukážu abnormálne hodnoty pri kontrole obličiek alebo sa pacient sťažuje na nepríjemné pocity na hrudníku, bolesti hlavy či zmeny videnia,“ hovorí kardiologička Heather M. Johnsonová z univerzity vo Wisconsine pre odbornú internetovú stránku univerzity.

Pacienti s ochorením obličiek či cukrovkou sa totiž vo všeobecnosti vystavujú zvýšenému riziku hypertenzie, či už normálnej, alebo maskovanej. Medzi ďalšie faktory patria vysoký vek, obezita, fajčenie, alkohol, malá alebo žiadna pohybová aktivita, stres a zlá životospráva. A prečo je vlastne také ťažké prísť na vysoký krvný tlak pri maskovanej hypertenzii? Ak totiž pracujete vo veľmi stresujúcich zamestnaniach alebo máte stresujúcu situáciu v domácnosti, v ordinácii lekára sa môžete cítiť uvoľnenejší, no váš krvný tlak môže prudko stúpnuť hneď, ako sa vrátite k zvyčajnému stresu v každodennom živote.

Pravidelné monitorovanie
Ak si pravidelne nemeriate krvný tlak, na maskovanú hypertenziu nemusíte prísť, čo môže mať fatálne následky. Štúdie ukázali, že ľudia s maskovanou hypertenziou majú podobné riziko kardiovaskulárnych ochorení ako pacienti s vysokým klinickým krvným tlakom. Následkom neliečenej hypertenzie môžu byť zdravotné problémy, ako sú srdcový infarkt, mŕtvica alebo zlyhanie srdca.

„Môže tiež privodiť cievnu mozgovú príhodu, ochorenie obličiek a poškodenie iných orgánov,“ dodáva Johnsonová. Aj preto je dôležité čím skôr hypertenziu odhaliť. Jediný spôsob je pravidelne si merať krvný tlak. A to doma. Vlastné monitorovanie krvného tlaku správne klasifikuje väčšinu prípadov maskovanej hypertenzie, keďže v ambulancii vám na vysoký tlak zrejme neprídu.

Ako zabojovať s maskovanou hypertenziou
Kardiologička Heather M. Johnsonová z univerzity vo Wisconsine sformulovala pre odbornú internetovú stránku univerzity jednoduché rady.

  • Poznajte hodnotu vysokého krvného tlaku. Ak je 140/90 a viac, trpíte hypertenziou.
  • Merajte si tlak v rôznych časoch a v rôznych situáciách – doma i v práci.
  • Všímajte si príznaky. Dýchavičnosť, nepríjemné pocity na hrudníku, búšenie srdca, bolesti hlavy alebo zmeny videnia. Za tým všetkým sa môže skrývať hypertenzia.
  • Zmeňte svoj životný štýl. Krvný tlak môžete znížiť, keď prestanete fajčiť, budete sa vyhýbať prílišnej konzumácii alkoholu, doprajete si pravidelné cvičenie, udržíte zdravú hmotnosť, znížite príjem sodíka a, ak je to možné, budete sa vyhýbať stresu.

Zásady správneho merania krvného tlaku
Ak máte podozrenie na zvýšený krvný tlak, mali by ste si ho merať pravidelne, nielen ráno, ale i večer.

  • 30 minút pred meraním sa vyhýbajte pitiu alkoholu a kávy, fajčeniu a konzumácii väčšieho množstva jedla.
  • Tlak si merajte v sede, po 10-minútovom upokojení.
  • Odstráňte z ramena tesne priliehajúci odev, uvoľnite sa a nerozprávajte.
  • Správne upevnite manžetu: dolný okraj manžety je 1-2 cm nad lakťovou jamkou, medzi manžetou a ramenom by mal byť priestor na jeden prst, hadička smeruje k lakťovej jamke, predlaktie je voľne opreté o stôl, aby manžeta bola v úrovni srdca.
  • Ak vám tlakomer opakovane ukáže hodnoty tlaku vyššie ako 140/90 mmHg, pravdepodobne trpíte hypertenziou.

(Zdroj: Národný portál zdravia)

Ako si vybrať tlakomer
1. Malo by ísť o registrovanú certifikovanú zdravotnícku pomôcku.
2. Prístroj by mal byť kalibrovaný. Ideálne je, ak ho kupujete v lekárni alebo v e-shope, ktorý ponúka aj autorizovaný servis.
3. Väčšina procesov pri meraní by mala fungovať automaticky.
4. Manžeta by mala byť variabilná pre rôzne veľkosti.
5. Prístroj by mal mať jednoduché ovládanie merania jedným tlačidlom.
6. Tlakomer by mal disponovať LED kontrolkami, ktoré uľahčia odčítanie výsledkov.
7. Tlakomer by mal zaznamenať detekciu nepravidelných pulzov – prípadné arytmie.
8. Prístroj by mal zaznamenať pohyb počas merania, aby nedošlo k nesprávnej interpretácii výsledkov.
9. Vhodná je aj dostatočná pamäť na výsledky pre 2 merané osoby.
10. Pri výbere si všímajte aj výdrž batérie.
11. Je dobré, keď má tlakomer i cestovné puzdro. Krvný tlak si merajte aj na dovolenke.
12. Najmodernejšie tlakomery dokážu prostredníctvom smart aplikácie prenášať výsledky do vášho mobilného telefónu, vyhodnocovať ich a upozorňovať vás aj vášho lekára.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa