Vladimír Menšík: Čo známeho herca viac zabíjalo? Flámy, manželky alebo ťažká astma? (FOTO)

Vladimír Menšík: Čo známeho herca viac zabíjalo? Flámy, manželky alebo ťažká astma? (FOTO)
15 fotiek v galérií

Diváci ho milovali, taký komik a zabávač akým bol Vladimír Menšík sa narodí raz za sto rokov. V práci drel ako kôň, pritom vinou ťažkej astmy neraz sotva dýchal, a napriek tomu chrlil vtipy, zábavné historky, improvizoval… A pil alkohol a fajčil!

Ako v začarovanom kruhu
Menšík hral v 120 filmoch, v niekoľkých televíznych seriáloch, uvádzal veľké silvestrovské programy, odohral množstvo estrád, do toho flámoval a chľastal, denne si dával pichať injekcie, aby sa mu rozšírili priedušky a nezadusil sa… No a keďže nedokázal žiť inak, stále zaháňal aj zlé svedomie voči žene a deťom. Teda v priebehu života voči dvom manželkám a štyrom deťom!

O tomto populárnom zabávačovi panuje veľa, často až neuveriteľných historiek. Jeho najlepší kamarát, herec Oldřich Velen, v knihe Smích a slzy Vladimíra Menšíka porozprával túto historku. „Narodil sa v roku 1929. Keď som Láďu raz pritlačil k múru, priznal sa, že všetky doklady si postupne prerobil na rok 1924. Inšpiroval ho ledabolo zapísaný zápis úradníčky pri vystavovaní nového občianskeho preukazu. Deviatku napísala ako štvorku. A Láďa to využil. Prečo to urobil? Povedal: ,Oldo, ja by som chcel ísť skôr do penzie!´ A vyplatilo sa mu to aj v iných veciach. Keď mal akože päťdesiatku, mal 45 rokov a dostal titul záslúžilého umelca!

Nová moderátorka Farmy sa stretla zoči voči Kvete Horváthovej: TAKTO dopadlo ich stretnutie!

Z protialkoholického liečenia zdrhol
Keď sa Menšíka niekto spýtal, prečo je taký tmavý a kučeravý, odpovedal: „Viete, ako v obchode U Lamplotů stál pri vchode ten černoch? Maminka tam chodila nakupovať a… Však vidíte!“ Celý život bojoval nielen so silnou astmou, ale aj so závislosťou od alkoholu. Sám sa raz dobrovoľne aj podrobil protialkoholickému liečeniu, ale nevydržal to. Inak by nemohol tak geniálne a uveriteľne zahrať roly pacientov alkoholikov vo filmoch Ikarův pár, Tažní ptáci a Dobří holuby se vracejí. Veď to lepšie poznal diabolské nástrahy chľastu ako on?

V autobiografickej próze Alkohol Menšík napísal: „Tak jako si někdo přeje mít chatu, auto nebo milou a málomluvnou ženu, přál jsem si od jisté doby přestat pít. Ovšem na druhé straně jsem si dosť dobře nedovedl představit, že bych při tom nepil… Dnes a denně jsem si namlouval, že když si řeknu DOST!, přestanu pít. Byl jsem tedy jaksi stále načasován, jenom doba se mi pokaždé zdála málo příhodná...“ A vždy mu do toho niečo prišlo: Vianoce, niečí sviatok, narodeniny príbuzných a kolegov, Prvý máj alebo Dušičky…

Zapálil si u Plzáka na ošetrovni
Známy psychiater a znalec duší českých umelcov Miroslav Plzák spomínal, ako raz pri záchvate dušnosti vbehol k nemu na kliniku úplne zmodralý Menšík. „Schmatol gumové škrtidlo, sám si ho omotal okolo paže, urobil uzol, jeden koniec škrtidla stisol zubami, medzitým dal sestre ampulku s antiastmatikom, ktoré užíval, potom jej z ruky vzal striekačku s ihlou a sám si liek pichol do žily…“

Narazili na seba za bieleho dňa! Ako zvládli stretnutie Dara Rolins a Jasmina Alagič bez Rytmusa? (FOTO)

Jedna sestra si vraj myslela, že sa tam natáča nejaký film. Potom sa vraj herec zhlboka nadýchol a úľavou prehlásil: „Tak to mám zase za sebou.“ A doktor Plzák dodáva: „Potom vytiahol škatuľku cigariet a hneď si jednu zapálil. Nebolo vôbec mysliteľné mu to zakázať, aj keď si zapálil na ošetrovni, kde bol prísny zákaz fajčenia.“

Pravda je aj to, že keď Vladimír Menšík natáčal na Kavčích horách mimoriadne divácky obľúbené televízne Silvestre z rokov 1977, 1978 a 1979, v zákulisí mal stoličku a lekárku s injekciami, inak by ako ťažký astmatik nedokázal fungovať. Pri poslednej estráde mu už v zákulisí do žíl tiekli infúzie a pred štúdiom stála pre istotu sanitka.

Kytica za stieračmi auta
V piatok pred svojou smrťou Menšík ešte vystupoval v televíznom programe Abeceda, ale už to len veľmi ťažko zvládal. V sobotu bol u svojej mamy v Brne, lebo mala narodeniny a on meniny. Celý deň však preležal v posteli. Večer mal vystupovať v brnianskom Ronde, ale už to nedal. A v nedeľu 29. mája 1988 odišiel navždy do hereckého neba. V pondelok ráno ktosi za stierače jeho auta zastrčil krásnu kyticu…

Kliknite do GALÉRIE fotografií pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk


Nabudúce: Spevák Wabi Daněk

 15 fotografií

Vladimír Menšík: Čo známeho herca viac zabíjalo? Flámy, manželky alebo ťažká astma? (FOTO)Vladimír Menšík: Čo známeho herca viac zabíjalo? Flámy, manželky alebo ťažká astma? (FOTO)Vladimír Menšík: Čo známeho herca viac zabíjalo? Flámy, manželky alebo ťažká astma? (FOTO)Vladimír Menšík: Čo známeho herca viac zabíjalo? Flámy, manželky alebo ťažká astma? (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa