Vo vzťahu sú dôležité hranice: Ale ako ich stanoviť?

Vo vzťahu sú dôležité hranice: Ale ako ich stanoviť?

Fáza zamilovanosti síce patrí k najkrajším v partnerskom živote, ale zároveň i k najzradnejším.

Počas nej máme tendenciu vidieť partnera a veci súvisiace so vzťahom cez ružové okuliare, a to nás môže zmiasť. Výsledkom môže byť nesprávne stanovenie pravidiel a hraníc vo vzťahu, chyby v komunikácii a zlozvyky, ktoré začnú obom po čase prekážať.

Prvým pravidlom je úprimnosť   
Na to, aby si dvojica dokázala stanoviť hranice a pravidlá je potrebné, aby sa voči sebe správali úprimne. Nie je nič horšie, keď sa k sebe partneri nesprávajú autenticky. Už vo fáze zamilovanosti je dôležité, aby boli voči sebe pravdiví, na nič sa nehrali a „neprihrievali si svoju polievočku“.

Ak sú dvaja k sebe od začiatku úprimní, vymedzujú si a určujú hranice toho, čo je im príjemné a čo dokážu akceptovať. V prípade, že vo vzťahu neexistujú hranice, nedokážeme povedať, čo nám ubližuje, čo nedokážeme uniesť, a preto riskujeme, že správanie partnera nám môže ubližovať.

Povedať, čo vám prekáža
V začínajúcom vzťahu máme často pocit, že hovoriť o svojich hraniciach je niečo, čo sa nehodí, lebo to znie ako kritika a zničíme tým nádych romantiky vo vzťahu. Lenže, keď partnerovi nepoviete, že vám prekáža, keď chodí na stretnutia neskoro, nechá vás aj pol hodiny čakať alebo že sa nepodieľa rovnakým dielom na výdavkoch, je naivné si myslieť, že sa všetko zmení samé od seba.

Ak viete identifikovať, že nejaká situácia je pre vás nepríjemná, mali by ste to povedať nahlas. Vaše emócie sú rovnako dôležité ako emócie partnera, a preto na ne nezabúdajte. To je najčastejšie chyba pri stanovovaní si hraníc.  

Hovorte o pozitívnych pocitoch
Častým zlozvykom je stanovovanie si hraníc len prostredníctvom negatívnych situácií a reakcií. Zabúdame na pozitívne pocity, neoceňujeme sa, nechválime, a tým zabúdame na stanovovanie si hraníc cez pozitívne reakcie. Hranice vo vzťahu vznikajú aj cez pozitívne zvyky. Ak muž kúpi žene kvety a tá prekvapená odpovie: „Nemusel si si robiť starosti“, pričom neprejaví ani náznak radosti, prevládne zo situácie negatívny pocit.

Muž sa utvrdí v tom, že partnerke nerobí radosť, keď ju prekvapí, keď jej niečo kúpi a prestane s tým. Lenže žene po čase začne vadiť, že jej nikdy nekúpi kvety a začne mu to vyčítať. Keby na začiatku bola úprimná a povedala, že ju to prekvapilo, nerátala s tým, nevie čo povedať, ale urobilo jej to radosť, muž by jej kvety nosil naďalej.

Prečo je budovanie hraníc ťažké?    
Často sa hanbíme hovoriť o svojich potrebách, lebo si myslíme, že je to sebecké. Máme naučené vzorce správania z iných vzťahov alebo žijeme v predstave, že ideálny vzťah by mal byť od začiatku dokonalý a keď sa dvaja majú radi, tak si nepotrebujú hovoriť, čo im vadí.

To všetko sú stereotypy v našom správaní, ktoré nám bránia vytvoriť si vzťah plný porozumenia a akceptácie. Vzťah sa však vyvíja absolútne zlým smerom, keď si nevieme obhájiť vlastný priestor a partnera necháme, aby neustále prekračoval hranice nášho bezpečného priestoru alebo my vstupujeme do jeho priestoru.

Najdôležitejšia je komunikácia
Preto absolútne najdôležitejším kľúčom k stanovovaniu hraníc vo vzťahu je vzájomná komunikácia. Nesmie nám v nej brániť ostych ani strach. Práve „vykolíkovanie“ si hraníc vo vzťahu a ochota ich akceptovať sú skúškou, či vzťah za niečo stojí.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa