Vyberte deťom iba tú najlepšiu škôlku

Vyberte deťom iba tú najlepšiu škôlku

Kdeže sú tie časy, keď bolo jaslí a materských škôlok dosť pre každé mesto? Deťom ku šťastiu stačila lopatka, pieskovisko, formičky a sem-tam nejaký ten chrobáčik v tráve.

Počas hrania si požičiavali jednu bábiku a jedno autíčko, v hračkárskej kuchynke sa varil imaginárny čaj v plastových šáločkách a všetkým bolo sveta žiť. Dnes je to však s voľnočasovými aktivitami našich najmenších oveľa komplikovanejšie. Ak ste už potrebovali umiestniť dieťa do škôlky alebo jaslí, veľmi dobre viete, že to nie je med lízať.

Kapacity škôlky
Najmä vo väčšich mestách, kde kapacity takýchto zariadení nepustia, je situácia dosť kritická. Mladých rodín pribúda, sociálna situácia sa však veľmi nezlepšuje, doba robí pokroky míľovými krokmi, a tak je už dnes pre mnohé mamičky nemysliteľné, aby ostali tri roky na materskej dovolenke. Dokonca aj po tých troch rokoch ešte stále potrebujú nielen, aby mohli chodiť do práce, ale aj dieťa sa musí naučiť socializovať a učiť sa základné veci.

Môžete si vybrať: Ak máte šťastie, nájdete voľné miesto v štátnej materskej škôlke. Ak ste kresťansky založení, ako ďalšia možnosť sa vám ponúka cirkevná škôlka. Keď však veľmi na výber nemáte, budete musieť byť vďačná, aj keď sa nájde voľné miesto v súkromnej škôlke.

Super vybavenie
Tie sú ale veľmi lákavé, jednak čo sa vybavenia týka, ale najmä preto, že ponúkajú aj výučbu cudzieho jazyka alebo rozvíjajú umelecké talenty detí. Samozrejme, v závislosti od ponuky môžeme očakávať aj cenu, ktorú si škôlka za takéto “opatrovanie” vypýta. Pričom je len na vás, ako posúdite jej zamestnancov, nemusia to byť totiž kvalifikovaní pedagógovia. Čo je dosť podstatný detail. Vychovávať deti predsa len nie je sranda a človek musí byť pre túto úlohu špeciálne pripravený.

Cudzí jazyk
Poviete si, aké super, malá pôjde do školy a už bude vedieť čo to po anglicky. Na jednu stranu je to síce cool, no vezmite si, koľko tým stráca z rodného jazyka. Už súčasní školáci na základných a stredných školách ničia materinský jazyk prebratými výrazmi z angličtiny a archaizmy, príslovia a porekadlá im veľa nehovoria.

Lákať rodičov a deti na rozvíjanie talentu ich drobcov tiež nie je úplne s kostolným poriadkom. Pravdaže, nikto nechce nikoho obmedzovať, no uznajme, pri súčasných speváckych a iných súťažiach, vieme odhadnúť mieru, kedy je niečo už naozaj extrém? Alebo chceme vychovávať svoje deti v americkom duchu, tlačiť ich do televízie a do reklám, keď sú ešte v plienkach, aby si potom o pár rokov neskôr trieskali hlavu o stenu, prečo sa im to nepodarilo alebo naopak, stratili detstvo na úkor detskej slávy?

Všetci chceme pre svoje deti len to najlepšie. No aj keď sa doba úplne zmenila, stále sú to len deti a možno ako aj nám, tak aj im bude pri správnej výchove stačiť pieskovisko a lopatka.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa