Vyčistí aj uvoľní: ČO DOKÁŽE... piesok?

Vyčistí aj uvoľní: ČO DOKÁŽE... piesok?

Pri mori si z neho s deťmi staviate hrady. Piesok má však využitie aj v domácnosti. Viete aké?

1. Na hrnce
Už nemusíte vyhodiť pripálený hrniec, ak ho vyčistíte kašou pripravenou z piesku, vody a z pár kvapiek tekutého prášku na riad. Trochu vydrhnite a ani tá najhoršia pripálenina nemá šancu. No neumývajte tým antikorové hrnce, mohli by ste ich nezvratne poškriabať.

2. Na rúru

Piesok si poradí aj s pripáleninami v rúre. Stačí trochu vody a vášho úsilia a nevzhľadné nánosy budú razom preč.

3. Štýlová ozdoba
Zunovali sa vám ošumelé kvetináče? Piesok im dodá nový vzhľad. Na kvetináč naneste hrubú vrstvu disperzného lepidla a posypte ho pieskom. Po uschnutí bude mať kvetináč dovolenkový punc.

4. Na vázy aj na fľaše
Do nádoby s priúzkym hrdlom, do ktorého sa nevmestí kefa na fľaše, nasypte hrubozrnný piesok. Nádobu dolejte do tretiny vodou, poriadne uzavrite a pretriasajte. Po chvíli z nej zrniečka piesku odstránia aj najodolnejšie usadeniny.

5. Ťažidlo
Ak vám lietajú dokumenty v prievane, vyrobte si ťažidlo, ktoré vám bude pripomínať dovolenku. Do priehľadného balónika nasypte piesok, uviažte uzol a hotovo!

6. Proti stresu
Ak máte poruke balón s pevnými stenami, nasypte doň toľko jemného piesku, aby ste ho vedeli uchopiť pohodlne do dlane. Dolejte trochu vody tak, aby piesok zvlhol a držal tvar, a balón pevne zatiahnite. A máte antistresovú loptičku.

7. Prírodný píling
Piesok môžete použiť aj na odstránenie odumretej kože. S trochou vody z neho urobte kašu a zľahka ňou potierajte kožu. Zrniečka piesku doslova zbrúsia odumreté bunky. Ale nepreháňajte to. Ak budete príliš tlačiť, môžete sa zodrať až do krvi.

8. Zaujímavá dekorácia
Ak máte v črepníkoch s izbovými rastlinami dosť tmavej a nevzhľadnej hliny, nasypte na ňu vrstvu premývaného hrubozrnného piesku. Nielenže to bude dobre vyzerať, ale vrstva piesku zabráni aj nadmernému vysychaniu pôdy počas letných horúčav.

Autor: mam
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Nakupujeme"

Poradňa