Vydať sa aj nezaľúbená?

Vydať sa aj nezaľúbená?

Láska nie je jednoduchá záležitosť. Často ani odpoveď na otázku „milujem ho?“ nie je vôbec jednoznačná, pretože niečo na našom partnerovi skutočne milujeme, niečo neznášame, no jasnú odpoveď nemáme. A keď príde na otázku manželstva – je správne vydať sa za muža, do ktorého nie ste zaľúbená?

Láska potrebuje aj iskrenie
Väčšinou vo vzťahu, aspoň na jeho začiatku, býva prirodzene pocit zamilovanosti, iskry lietajú a vášeň planie ako šialená. No nie vždy to tak musí byť, alebo sa časom toto iskrenie vytratí. A keď ošiaľ pominie, začnú nám dochádzať rôzne veci, ktoré sme predtým videli príliš ružovo. Začneme viac vnímať aj partnerove chyby a nedostatky. Ak sme ale niekedy to prvotné iskrenie vo vzťahu zažili, zvyčajne ho dokážeme oživovať a udržiavať. Iste, sú momenty intenzívnejšej a menej intenzívnej vášne, ale stále tam ten plamienok je.

Keď iskry nelietajú
Často sa ale stane, že uviaznete vo vzťahu s niekým, do koho vlastne ani nie ste zaľúbená, len je vám s ním dobre, máte možno pocit istoty a daný partner vám napĺňa mnohé citové potreby, viete si ho predstaviť ako dobrého otca vašich detí, atď.  Len tá vášeň tam nie je. Nahovárate si, že predsa tá vášeň a zamilovanosť nie je podstatnou súčasťou vzťahu, sex síce nie je nijako „žhavý“,  pretože vás partner vlastne veľmi nepriťahuje, ale opäť si to viete zdôvodniť a privrieť oči. No a potom príde otázka manželstva. Vydať sa za chlapa, do ktorého vlastne nie ste zaľúbená?

Čo sa spýtať samej seba
Chýbajúce iskry vo vzťahu nemusia nutne znamenať, že takéto manželstvo nemá šancu. No je dosť možné, že ak sa vydáte skôr z racionálnych dôvodov (vie ma zabezpečiť, je dobrý, chápavý, zodpovedný a má mnoho iných kvalít, hoci do neho nie som práve zaľúbená), ten pocit, že vám niečo v manželstve chýba tam zostane.  A môže sa prehlbovať a prehlbovať a vy sa nebudete cítiť naplnená.

Dôležité je spýtať sa samej seba, či vás váš partner vôbec niekedy priťahoval. Zažili ste tie povestné iskry, podlamovanie kolien a búšenie srdca pri stretnutí s ním? Alebo to bol od začiatku skôr na racionálnych dôvodoch založený vzťah? Ak ste niekedy vo vašom vzťahu zažili vášeň a partner vás priťahoval, môžete z toho ťažiť aj neskôr a túto iskru opäť zapáliť, ak aj dočasne zhasla. No ak ste žiadne iskrenie nikdy nezažili vo vzťahu k vášmu partnerovi, ťažko povedať, či k nemu v manželstve niekedy dôjde...

Šialene zamilovaná sa radšej nevydávajte
Na druhej strane je ale tiež pomerne riskantné vydávať sa šialene zamilovaná. Bláznivá zamilovanosť je zvyčajne prítomná vo vzťahu v jeho prvých fázach. Vtedy máme tendenciu všeličo prehliadať a prípadné chyby a nedostatky partnera zľahčovať. Je preto lepšie počkať, kým prvotný ošiaľ aspoň trošku vyšumí, aby sme do manželstva šli aj so zdravou dávkou rozumu.

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Svadba"

Poradňa