Výnimočná Marie Stopes: Vedkyňa písala o sexe, hoci bola ešte panna

Výnimočná Marie Stopes: Vedkyňa písala o sexe, hoci bola ešte panna

Britská paleobotanička, spisovateľka a bojovníčka za práva žien ako prvá propagovala plánované rodičovstvo.

Marie Carmichael Stopes sa narodila 15. októbra 1880 v škótskom Edinburghu, odkiaľ pochádzala jej matka Charlotte. Otec Henry bol pivovarník, architekt a paleontológ. Rodina sa zakrátko presťahovala najprv do otcovho rodiska Colchestru, potom do Londýna.

Blízko k vede

Obaja rodičia boli členmi Britskej asociácie na podporu vedy a dcéru odmalička brali na stretnutia, na ktoré chodili významní učenci. Marie spočiatku vyučovali doma, neskôr chodila do dievčenských škôl v Edinburghu a v Londýne. Keď získala štipendium na University College London, pustila sa do štúdia botaniky a geológie. Mladá vedkyňa skúmala fosílie rastlín. Ako najmladšia osoba v Británii dosiahla titul doktor vied a ako prvá žena sa stala členkou Linného spoločnosti v Londýne.

Všetko pre výskum
Marie prednášala na univerzitách v Londýne a Manchestri, ale vedecký zápal ju poháňal ďalej. Rozhodla sa potvrdiť teóriu rakúskeho geológa Eduarda Suessa o existencii Gondwany a Pangey a dostala šialený nápad – pridať sa k výprave polárnika Roberta Scotta do Antarktídy. Nakoniec nešla, ale Scott sľúbil, že jej donesie vzorky fosílií. Všetci členovia expedície Terra Nova v roku 1912 zahynuli, v ich batožine sa však našli skameneliny rastlín zo západnej Antarktídy, ktoré Marie poskytli dostatok dôkazov.

Na cestách
V roku 1907 sa Marie Stopes vydala na vedeckú misiu do Japonska, kde strávila jeden a pol roka – v uhoľných baniach na ostrove Hokkaido skúmala fosílie rastlín. Pred Vianocami roku 1910 odcestovala do Kanady na pozvanie geologickej spoločnosti. Cestou sa zoznámila so šarmantným kanadským vedcom Reginaldom Rugglesom Gatesom. O dva dni sa zasnúbili a v marci 1911 sa zosobášili. Výskum Marie dokončila v Británii a výsledky poslala do Kanady, kde boli publikované v roku 1914. V tom istom roku bolo jej manželstvo s Gatesom anulované, lebo „nebolo naplnené“.

Láska v manželstve
Keď v roku 1913 prebiehalo rozvodové konanie, Marie začala písať knihu o tom, ako by manželstvo malo fungovať. Zásadné bolo pre ňu stretnutie s americkou aktivistkou a zdravotnou sestrou Margaret Sanger, ktorá jej poskytla rady do kapitoly o antikoncepcii. Sexuálnu príručku Married Love or Love in Marriage však viacerí vydavatelia odmietli, lebo bola príliš kontroverzná. Navyše ju písala ako panna, čo vyvolalo škandál.

Prísľub získala až v roku 1917, keď sa zoznámila so svojím druhým manželom. Výrobca lietadiel, filantrop a zakladateľ prvej kliniky na plánované rodičovstvo Humphrey Verdon Roe sľub splnil. Kniha vyšla 26. marca 1918, presne v deň, keď sa ako pilot vrátil z frontu so zlomeným členkom. O dva mesiace sa vzali a Marie si prvýkrát mohla overiť, o čom písala. Nasledovala kniha o rodičovstve a príručka pre pracujúce matky, skrátené verzie dostávali chudobné ženy zdarma.

Osobná tragédia
Marie mala 38 rokov, keď otehotnela, a 16. júla 1919 išla do pôrodnice s tým, že už mesiac prenáša. Lekári odmietli, aby rodila pokľačiačky, a dieťa prišlo na svet mŕtve. Tvrdili jej, že príčinou bol syfilis, vyšetrenia to však vylúčili. Marie zúrila, podľa nej lekári dieťa zavraždili. Po zotavení sa vrátila k práci – verejne vystupovala, odpovedala na listy. Denne navštívila aj 20 rodín, no zistila, že ženy z nižších vrstiev jej neveria. Hľadala podporu u predstaviteľov anglikánskej cirkvi, katolícka cirkev jej názory odsúdila. V roku 1923 Marie kúpila maják na Isle of Portland pri pobreží Dorsetu, kam ušla z dusného Londýna počas súdneho sporu s jedným lekárom.

Vydedila syna
V roku 1924 Marie porodila zdravého syna. Harry Stopes Verdon-Roe bol známy britský filozof a až do svojej smrti v roku 2014 viceprezident Britskej humanistickej asociácie. Keď sa zoznámil s Mary Eyre Wallis a v roku 1947 oznámil zasnúbenie, Marie sa všemožne snažila zabrániť svadbe. Presviedčala syna, že jeho deti môžu po Mary zdediť krátkozrakosť. Nepochodila, a keď sa oženil, vydedila ho. Marie Stopes zomrela 2. októbra 1958 na rakovinu prsníka vo svojom dome v meste Dorking v Surrey. Synovi odkázala Veľký oxfordský slovník a zopár maličkostí.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Getty Images

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa