Výnimočná plavkyňa Gertrude Ederle: Prečo ju v New Yorku vítali 2 milióny ľudí?

Výnimočná plavkyňa Gertrude Ederle: Prečo ju v New Yorku vítali 2 milióny ľudí?

Zlaté medaily ju neuspokojili. Zaumienila si, že prepláva Lamanšský prieliv. Gertrude Caroline Ederle sa narodila 23. októbra 1905 na Manhattane v New Yorku ako tretie dieťa nemeckých imigrantov. Otec Henry Ederle mal mäsiarstvo na Amsterdam Avenue na Manhattane. Malú Trudy učil plávať v Highlands v New Jersey, kde rodina vlastnila letnú chalupu.

Malá rekordmanka
Plávanie Trudy veľmi bavilo. Za poplatok tri doláre ročne mohla trénovať v krytom bazéne, ktorý patril Ženskej plaveckej asociácii (WSA), z ktorej vzišli mnohé špičkové plavkyne. Plávanie ako šport pre ženy bol v tom čase iba v začiatkoch, jeho popularita však začala prudko stúpať po uvedení nových plaviek na trh. Trudy vstúpila do klubu už ako dvanásťročná. V tom istom roku vytvorila nový svetový rekord na 800 metrov voľným štýlom a stala sa najmladšou rekordmankou v plávaní.

Najlepšia na svete

Od roku 1921 do roku 1925 Trudy vytvorila neuveriteľných 29 amerických a svetových rekordov. Na Letných olympijských hrách v Paríži v roku 1924 získala zlatú medailu ako členka štafety na 4 x 100 metrov voľným štýlom, ktorú zaplávali v novom svetovom rekorde. Jej najväčšou túžbou bolo odniesť si domov tri zlaté olympijské medaily, čo sa jej však nepodarilo. Považovala to za najväčšie zlyhanie vo svojej kariére.

Veľká výzva
Trudy sa v roku 1925 stala profesionálnou plavkyňou. V tom istom roku prekonala 22-kilometrovú vzdialenosť z Battery Park v New Yorku do Sandy Hook v New Jersey za 7 hodín a 11 minút. Bolo to zahrievacie kolo pred veľkou výzvou. Ženská plavecká asociácia sponzorovala Helen Wainwright a Trudy Ederle, ktoré sa mali pokúsiť preplávať Lamanšský prieplav. Jej kolegyňa to na poslednú chvíľu pre zranenie vzdala, Trudy však bola rozhodnutá odcestovať do Francúzska aj sama.

Prvý pokus
Trudy trénovala s Jabezom Wolffom, ktorý sa 22-krát pokúšal preplávať Lamanšský prieliv. Ich spolupráca nefungovala, Wolffe ju na tréningoch stále upozorňoval, aby spomalila, lebo to nevydrží. Pri prvom pokuse prekonať La Manche Trudy diskvalifikovali, pretože Wolffe prikázal plavcovi, ktorý ju sprevádzal, aby ju vytiahol von. Trudy trvala na tom, že sa netopila, iba oddychovala s tvárou otočenou do vody. Najviac ju pobúrilo Wolffovo vyhlásenie, že žena nikdy nezdolá prieliv. Špekulovalo sa aj o tom, že nechcel, aby Trudy uspela.

Dokázala to!
O rok sa Trudy znova vrátila do Francúzska s otcom, so sestrou Meg a s novým trénerom Billom Burgessom, ktorý preplával La Manche v roku 1911. Okrem nej tam vtedy trénovali aj ďalšie plavkyne s jediným cieľom: byť prvá. Trudy vyrazila z Cape Gris-Nez o 7.08 hod. ráno 6. augusta 1926 a k pobrežiu Kingsdown v Kente doplávala za 14 hodín a 34 minút. Pred ňou sa to podarilo iba piatim mužom, najlepší čas bol 16 hodín a 33 minút. O tri týždne neskôr zdolala Lamanšský prieliv Amelia Corson, bola však o 50 minút pomalšia. Rekord dvadsaťročnej Trudy prekonala až Florence Chadwick v roku 1950.

Vítali ju davy
Po návrate do New Yorku ju čakalo ohromné privítanie. Noviny o nej písali ako o Kráľovnej vĺn. Dvojmiliónový dav lemoval cestu z letiska až na Manhattan. Dokonca ju prijal vtedajší americký prezident Calvin Coolidge. V nasledujúcich rokoch sa jej však v súkromí nedarilo. Jej manažér nebol schopný dobre investovať peniaze, a čo nepokazil on, dokončila hospodárska kríza. V roku 1933 Trudy spadla zo schodov vo svojom byte tak nešťastne, že si poškodila chrbticu a celých šesť rokov bola pripútaná na lôžko. Nakoniec sa zotavila a v roku 1939 sa prišla pozrieť na svetovú výstavu v New Yorku.

Učila deti plávať

Trudy Ederle v detstve prekonala osýpky a zle počula. V tridsiatich rokoch už bola takmer úplne hluchá. Nikdy sa nevydala, vo voľnom čase učila plávať nepočujúce deti. Starobu strávila v seniorskom dome. Zomrela 30. novembra 2003 vo Wyckoff v New Jersey vo veku 98 rokov. Náhrobok na cintoríne Woodlawn v Bronxe má tvar kamennej lavičky s jej vyrytým menom. V roku 1965 Gertrude Ederle uviedli do Medzinárodnej plaveckej siene slávy. Nazvali po nej plavecké preteky z Battery Park do Sandy Hook a rekreačné centrum na Manhattane.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Getty Images

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa