Ryšavá sexbomba Hollywoodu: Za TOTO preklínala Rita Hayworth otca po celý život! (FOTO)

Ryšavá sexbomba Hollywoodu: Za TOTO preklínala Rita Hayworth otca po celý život! (FOTO)
20 fotiek v galérií

Bola najväčším sexsymbolom Hollywoodu, pritom v súkromí pravý opak – plachá a uzavretá bytosť. Napriek tomu sa Rita Hayworth stihla päťkrát vydať…

Slávna herečka a muzikálová tanečnica sa narodila ako Margarita Carmen Cansinová 17. októbra 1918 v newyorskom Brooklyne. Jej otec Eduardo bol Španiel a profesionálny učiteľ flamenca, matka bola Britka a tancovala na Broadwayi. Ritu odmalička obsadzovali do svojich tanečných estrád, s ktorými vystupovali v nočných kluboch v Kalifornii i v mexickej Tijuane.

Rodičia vraj dcéru týrali, dokonca podľa jednej monografie, ktorá vyšla na sklonku Ritinho života, ju otec roky pohlavne zneužíval. Preto sa snažila spod rodičovského vplyvu čo najskôr vymaniť. Keď jej v 17 rokoch ponúkol filmový producent zmluvu, bolo rozhodnuté.

Odvážne fotky a vojaci
Krstné meno si skrátila na Rita a priezvisko si zvolila matkino za slobodna. V 40. rokoch minulého storočia bola už najväčšou hviezdou strieborného plátna a jedným zo sexsymbolov doby. Možno aj preto, že bola červenovláska, čo vyniklo najmä po nástupe farebného filmu. Herečkine odvážne fotky v magazíne Life z roku 1941 zas spôsobili senzáciu a stali sa výmenným tovarom medzi vojakmi na bojiskách druhej svetovej vojny.

Kliknite do galérie krásnej herečky pod článkom.

Gilda na jadrovej hlavici
Prvý filmový úspech zažila Rita už v roku 1939 po boku Caryho Granta v dráme Len anjeli majú krídla. A keď v roku 1946 excelovala ako Gilda v rovnomennom čiernobielom filme, ktorý kritika označila za najzvláštnejší príbeh lásky a nenávisti, svet išiel „do vývrtky“. Až tak, že jej fotografiu s nápisom Gilda dali v roku 1946 na prvú jadrovú hlavicu, ktorú pokusne zhodili na jeden z Marshallových ostrovov.

Jej spev dabovali

Popularita Rity Hayworth rástla od filmu k filmu. Hrala v snímke Susan a God (1940), o rok na to v romantickej komédii The Strawberry blonde, v tom istom roku bola aj necudnou a zvodnou doňou Sol des Muire v dráme Krv a piesok. Nasledovali Historky z metropoly, muzikály Nikdy nezbohatneš, Modelka, Krajšia ako sen, kde vynikli jej tanečné kreácie. Rite k dokonalosti chýbal už iba krajší hlas, trpela, keď ju režiséri dávali dabovať.

Prefarbená na blond?

Obrovskú poklonu jej však vystrúhal tanečný partner Fred Astaire, ktorý vo svojej autobiografii o Rite napísal, že tancoval s dokonale vytrénovanou a jedinečnou bytosťou v oscarovej snímke Moje dievča Sally (1942) a Dievča mesiaca (1944). Neprekonateľné obdobie 40. rokov uzavrel film z roku 1947 Dáma zo Šanghaja, v ktorom si Rita zahrala so svojím druhým manželom Orsonom Wellesom. Ten ako režisér urobil asi chybu, keď ju dal ostrihať nakrátko a prefarbiť na blond...

Stop kariére!
Ku koncu 40. rokov Rita Hayworth prerušila na nejaký čas kariéru. Vydala sa za princa Alyho Khana, ktorý bol pri OSN v New Yorku veľvyslancom za Pakistan. Keď sa pár presťahoval do Európy, bulvár zažíval hotové šialenstvo. Khan bol tretí Ritin manžel, ale ani tento vzťah nevydržal. Vrátila sa do Ameriky a zakrátko nakrútila úspešné filmy Affair in Trinidad (1952), o rok na to Salome a muzikál Slečna Sadie Thompsonová.

Celkovo má Rita Hayworth na svojom konte asi 70 filmových rolí. Medzi nimi okrem Gildy vyčnieva oscarová dráma Oddelené stoly z roku 1958, ale v roku 1960 si po boku Garyho Coopera zahrala aj vo westerne Cesta do Texasu. V roku 1965 ju nominovali na Zlatý glóbus za tanečné kreácie v dráme Cirkusový svet, kde jej hereckými partnermi boli John Wayne a Claudia Cardinale.

Poradovník na manžela

Slávna herečka (ne)mala šťastie na mužov. Bola päťkrát vydatá a žiadne z manželstiev netrvalo dlhšie ako päť rokov. Za Edwarda Charlesa Judsona sa vydala ako devätnásťročná, s hercom Orsonom Wallesom mala dcéru Rebeccu, s princom Alym Khanom princeznú Yasmin Aga Khan. Štvrtý manžel v poradí bol Dick Haymes a posledný, ktorý jej sľuboval lásku až za hrob, bol James Hill, s ktorým Rita žila do roku 1961.

Nepustili ju do lietadla…

Po poslednom rozvode to s herečkou išlo dolu vodou. Jej osamelosť sa prehĺbila, keď jej v roku 1974 zomreli dvaja bratia. Prepadla alkoholu, dokonca ju pre opileckú zúrivosť odmietli v Londýne pustiť do lietadla. V roku 1980 sa u nej začali prejavovať vážne príznaky Alzheimerovej choroby. Tá jej nakoniec úplne znemožnila žiť bežný život. Posledné roky sa o ňu starala dcéra Yasmina. Rita Hayworth zomrela 14. mája 1987 v New Yorku vo veku 68 rokov.

Autor: Emil Babín
Foto: Profimedia.sk, Getty Images
 

 20 fotografií

Ryšavá sexbomba Hollywoodu: Za TOTO preklínala Rita Hayworth otca po celý život! (FOTO)Ryšavá sexbomba Hollywoodu: Za TOTO preklínala Rita Hayworth otca po celý život! (FOTO)Ryšavá sexbomba Hollywoodu: Za TOTO preklínala Rita Hayworth otca po celý život! (FOTO)Ryšavá sexbomba Hollywoodu: Za TOTO preklínala Rita Hayworth otca po celý život! (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa