Výnimočná tanečnica Isadora Duncanová: Deti jej pochovala rieka, šál jej zlomil väz

Výnimočná tanečnica Isadora Duncanová: Deti jej pochovala rieka, šál jej zlomil väz

Ktorá iná umelkyňa mala taký pohnutý a ťaživý osud ako Isadora Duncanová? A hoci sa rozhodla, že sa nikdy nevydá, jednu výnimku urobila…

Narodila sa ako Dora Angela Duncan 26. mája 1877 v San Franciscu. Vraj tancovala už v matkinom bruchu, ktorá si myslela, že porodí „niečo veľmi čudné“. Keď dievčatko prvýkrát uvidela, povedala, že iné ako monštrum ani neočakávala. Podľa nej to bol trest zato, že ešte pred narodením dcéry jej otec zdrhol aj s peniazmi, ktoré do banky vložili občania San Francisca. Isadora bola živel. Ani v škole dlho nevydržala, už v 13 rokoch si zaumienila venovať sa iba tancu. V osemnástich odišla do Chicaga, kde sa takmer vydala za svojho obdivovateľa…

Paríž sa do nej zamiloval

Isadora Duncanová odmietla zákonitosti klasického tanca. Vytvorila si svojrázny avantgardný štýl tanca so scénickými prvkami. Tancovala v gréckej tunike, s rozpustenými vlasmi a bosá! Dokonca pred divákmi vystúpila v trikote – niečo neslýchané pre ženu na začiatku 20. storočia. V Amerike však Isadora vôbec neuspela, a tak, plaviac sa v podpalubí nákladného parníka, sa rozhodla, že skúsi šťastie v Európe. Kým v Londýne publikum jej tanec nezaujal, Paríž, mekka bohémskych umelcov, sa do Isadory zamiloval…

Pred oltár? Nikdy!

Aj keď jej životom prešlo viacero mužov, sobáš navždy zavrhla. Jej kariéra začala stúpať, keď sa jej v Paríži ujal výtvarník Gordon Craig. Stali sa milencami, narodila sa im dcéra Deirdra, ale ani ona nezachránila ich manželstvo pred rozpadom. Z dnešného pohľadu by Isadora asi bola zlatokopka, keď zbalila Parisa Singera, syna majiteľa továrne na šijacie stroje Isaaca Singera.

Keď sa jej narodil syn Patrick, o desať rokov starší Paris ju požiadal o ruku. Dostal košom. Žiadny sobáš! Navyše jej tretie dieťa, chlapček, zomrelo pri pôrode. Paris, aj keď sa Isadora zaňho odmietla vydať, sa rozviedol a kúpil jej dom, v ktorom si zriadila tanečné štúdio. Po boku miliardárskeho partnera sa začala objavovať v módnych salónoch i v luxusných podnikoch.   

Obe deti pochovala Seina
A potom sa v roku 1913 stalo čosi strašné. Nepredstaviteľná tragédia! Obe Isadorine deti sa utopili v rieke Seina spolu s ich opatrovateľkou. Keď auto s nimi stúpalo pri rieke do kopca, zlyhal motor. Vodič vystúpil, že zistí, čo sa stalo, ale nezatiahol ručnú brzdu, a keď motor naskočil, auto sa cúvajúc zrútilo do Seiny. Isadore hrozilo, že skončí na psychiatrii. Po pohrebe odcestovala do prímorských kúpeľov s herečkou Eleonorou Duseovou, ktorá predtým žila v lesbickom vzťahu s istou známou feministkou. Stala sa aj Isadora jej milenkou?

Šťastie našla v Moskve
Duncanová založila v Paríži niekoľko škôl moderného tanca pre deti, ale zakaždým finančne skrachovala. Nádej jej svitla, keď ju nová sovietska vláda, presadzujúca myšlienku, že divadlo a umenie patria všetkým, pozvala v roku 1922 do Moskvy. Isadora bola nadšená a zaslepená, nechcela ani len počuť o tragických osudoch ruskej šľachty a inteligencie, naopak, nekriticky obdivovala proletársku revolúciu.

Dostala luxusnú vilu po primabaleríne Balašovovej, ktorá emigrovala. Isadora v nej mala zakrátko dvadsať adeptiek moderného tanca. Vo vile sa zabýval aj jej milenec, veľký ruský básnik Sergej Jesenin. V tom čase bol už dvakrát rozvedený a od Isidory mladší o 17 rokov!

Jeseninova bigamia
Medzi tanečnicou a básnikom prepukla osudová láska, ale plná dramatických až šialených scén. Jesenin bol bohém a alkoholik, často utiekol za svojimi kumpánmi, raz sa vrátil, inokedy ho musela Isadora dlho obmäkčovať k návratu. Raz ju zmlátil, potom tíšil záchvatmi nehy. Raz nadšene obdivoval jej výkon v predstavení a vzápätí sa vysmieval jej starnúcemu telu. A hoci sa Isadora nikdy nechcela vydať, pri Jeseninovi urobila fatálnu výnimku.

Cestoval s ňou do Berlína aj do New Yorku, ale novinári sa zaujímali len o Isadoru, pretože ruského básnika tam nikto nepoznal a ani mu nerozumel. A tak Jesenin robil to, čo v Rusku, ožieral sa. Keď sa vrátili do ZSSR, zapadol medzi kamarátov z mokrej štvrte a onedlho pred Isadorou ušiel na Kaukaz. A bolo po veľkej láske. V roku 1925 sa dokonca – hoci nebol rozvedený – štvrtýkrát oženil, tentoraz so Sofiou, s vnučkou spisovateľa L. N. Tolstého.

Smrť našla v kabriolete
Keď Isadore Duncanovej sovietska vláda odmietla dať peniaze na jej štúdio, precitla z omamného sna o svojej veľkej umeleckej budúcnosti v Sovietskom zväze. Zbalila si kufre a vrátila sa do Francúzska. Už nikdy neuvidela Jesenina, ktorého 28. decembra 1925 za záhadných okolností našli obeseného v petrohradskom hoteli Angleterre.

Dnes sa otvorene píše, že mu do slučky „pomohla“ tajná polícia. Isadora stretla v živote ešte jedného muža – atraktívneho Taliana Falchettiho, zástupcu automobilky Bugatti. Keď si s ním 14. septembra 1927 v Nice vyrazila v kabriolete na výlet, nemohla tušiť, že už po niekoľkých metroch sa jej šál zachytí do zadného kolesa auta a zlomí jej väz…                        

Autor: Emil Babín
Foto: Getty Images

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa