Vyplatí sa osmičky opravovať alebo radšej rovno vytrhnúť?

Vyplatí sa osmičky opravovať alebo radšej rovno vytrhnúť?

Radí stomatológ Libor Michna:

Osmičky nazývané aj zuby múdrosti rastú najčastejšie medzi 18. až 30. rokom života, navyše často do čeľuste, ktorá akoby už nemala dosť miesta na ďalší zub. Ak rastú správne, môžu to byť cenné zuby, no častejšie sa stáva, že rastú šikmo, mimo žuvacieho oblúka alebo sa čiastočne, či úplne zaklinia.

Rýchlejšie sa kazia
Zle sklonené zuby sa zle čistia, usadzuje sa na nich povlak a s ním baktérie zubného kazu. Ďasno sa zapaľuje, opúcha a môže vzniknúť infekcia, ktorá sa prejavuje aj silnou bolesťou či neschopnosťou otvoriť ústa. Osmičky sa častejšie kazia nielen pre horší prístup na čistenie, ale aj preto, lebo zub je veľmi mladý a jeho sklovina sa nestihne adaptovať na kyslé prostredie v ústach. Zle sklonený a navyše pokazený zub je lepšie vytrhnúť, pretože je vlastne nadbytočný. Nie je pravda, že osmičky sa môžu prerezať už pokazené, pokazia sa až neskôr

Občas sa neprerežú
Osmičky rastú ako posledné trvalé zuby. Ich zárodok sa vyvíja až počas puberty a často sa stane, že tieto zuby sa nezaradia správne a zostanú akoby „zaspaté“ v čeľusti. Stalo sa veľkou módou osmičky vyberať, no platí zásada, že menej je niekedy viac. Ak zub nerobí žiadne problémy, na invazívny stomatologický zákrok v podobe odstránenia rozhodne nie je dôvod. Samozrejme, výnimku tvoria ortodontické príčiny, keď sa takýto zub musí vybrať pre nosenie strojčeka, o tom však rozhodne čeľustný ortopéd.

Odstránenie treba plánovať
Odstraňovanie osmičiek je vhodné vopred naplánovať. V súčasnosti existujú kvalitné anestetiká a pri správne zvolenej injekčnej anestézii pacient cíti len tlak. Pri väčšej osmičke sa rana aj zašije. Pre istotu treba počítať s 2- až 3-dňovou práceneschopnosťou, pretože znecitlivenie po dvoch-troch hodinách ustúpi, miesto po zákroku začne bolieť a zvyčajne aj opuchne. Opúchaniu pomôže zabrániť chladenie gélovými vrecúškami, ktoré najprv dajte zmraziť.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa