Vyskúšajte! Pohodlné cvičenie pre čerstvé mamičky

Vyskúšajte! Pohodlné cvičenie pre čerstvé mamičky

Máte doma bábätko a zrazu viete aj o svaloch, o ktorých ste dovtedy netušili? Drobec dá telu riadne zabrať, preto mu doprajte úľavu.

S rastúcou hmotnosťou dieťaťa sa svaly aj šľachy čoraz viac zaťažujú. Fyzioterapeutka Lenka Augustínová z Kinisi centra fyzioterapie v Prahe vie, ako im pomôžete. Ak nemáte čas ani energiu ponaťahovať si ubolené svaly niekde v posilňovni, vyskúšajte jednoduché cvičenie doma v obývačke. Malo by sa sústrediť na posilnenie brušných a chrbtových svalov, ktoré udržiavajú telo vo vzpriamenej polohe. No nezabúdajte ani na ruky a nohy.

Poležiačky
Ľahnite si na chrbát a nohy zdvihnite tak, aby s telom tvorili pravý uhol. Ruky držte pred sebou a zdvíhajte ich do vzpaženia nad hlavu. Pri cviku sa snažte prirodzene dýchať. Počet opakovaní je individuálny, záleží na vašej kondícii a čase. Dôležité je, aby ste chrbát držali tesne „prilepený“ k zemi. Cvik si môžete sťažiť pridaním závažia do rúk.

Mamičky, nepodceňujte detskú hnačku!

Robte drepy
Nohy dajte naširoko a snažte sa ísť do drepu, ako keby ste si sadali na stoličku. Pozor, chrbticu držte vzpriamenú. Cvik si môžete sťažiť so závažím v rukách alebo v nich držte bábätko.

Na medveďa
Postavte sa na „všetky štyri“ s oporou na kolenách a na dlaniach. Vzoprite sa o špičky chodidiel a roztiahnuté dlane a nadvihnite kolená nad podložku. Postupne prenášajte ťažisko nad ruky a potom späť na chodidlá.

Uľaví vám
Cvičenie po pôrode, pilates, plávanie, ale aj cviky s loptou hula-hop...

Čo trpí?
Aj vy nosíte bábätko prevažne na jednej strane? Vieme, tá druhá akosi „neposlúcha“ a takto je vám oveľa pohodlnejšie. Trpí však vaše telo. Pri nosení dieťaťa len na jednej strane nastáva zvýšené napätie na krku, na pleciach i medzi lopatkami. A tak vás bolí celé telo od drieku nahor. Trpia aj preťažované kríže, lebo sa hrbíte oveľa častejšie než doteraz. Rozhýbte sa a nenechajte telo stuhnúť alebo zájdite na kvalitnú masáž či k fyzioterapeutovi.

Je pusinkovanie novorodenca povolené? Zisťovali sme u lekárov

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa