Využite príspevok od zamestnávateľa: Doprajte dieťaťu tábor

Využite príspevok od zamestnávateľa: Doprajte dieťaťu tábor

Už viete, kam umiestnite svoje dieťa počas prázdnin? Riešením sú letné denné či pobytové tábory. Dieťa sa bude mať fajn a vám časť nákladov uhradí zamestnávateľ.

Platby za tábory môžu rodičia uhradiť aj formou rekreačných poukazov. Akceptujeme úhradu faktúrou, ale aj ktoroukoľvek rekreačnou kartou, hovorí Michal Moško z občianskeho združenia Preliezka. Od januára 2019 totiž platí na Slovensku novelizovaný zákon o cestovnom ruchu, ktorý zaviedol novinku –  rekreačné poukazy.

Môžete si ich uplatniť, ak u vášho zamestnávateľa pracuje viac ako 49 zamestnancov a u jedného zamestnávateľa robíte dlhšie ako 24 mesiacov. Poukaz môžete využiť na úhradu detských letných denných aj pobytových táborov na území Slovenska. Zamestnávateľ prepláca 55 percent zo sumy tábora, maximálne však do výšky 275 eur.

Spĺňate podmienky?
Ak sa chystáte využiť možnosť preplatenia časti tábora, musíte spĺňať aj ďalšie podmienky. Dieťa musí navštevovať základnú školu alebo prvé štyri ročníky 8-ročného gymnázia a pobyt v tábore musí čerpať počas školských prázdnin. Ďalšou podmienkou je, že musí ísť o dieťa zamestnanca, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej opatery, dieťa zverené do starostlivosti alebo iné dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti.

Na uplatnenie príspevku od zamestnávateľa na úhradu detského tábora sú k dispozícii dva spôsoby: platba faktúrou a platba elektronickou kartou. „Pri prvej možnosti si tábor najskôr objednajte, zaplaťte a faktúru do 30 dní predložte zamestnávateľovi. Zamestnávateľ vám uhradí sumu vo výške 55 percent z celkovej ceny tábora,“ hovorí Michal Moško. Podmienkou preplatenia časti sumy je, aby dieťa počas leta tábor absolvovalo, preto si o tom vypýtajte potvrdenie. Pri elektronických rekreačných kartách je postup iný, lebo karty sú už nabité kreditom. Zamestnanec platí za tábor priamo kartou.

Výber tábora
V ponuke ich je veľa - športové, rozprávkové, spevácke, jazykové... Preto si s dieťaťom dopredu preberte, čo by ho zaujímalo a nenúťte ho do niečoho, čo rozhodne nechce. Berte do úvahy jeho vek i záujmy a rešpektujte individuálnu zrelosť dieťaťa. Ak je na vás naviazané, stavte na denný tábor, kde nemusí prespávať. Je preň menej stresujúci. Dieťa je cez deň v krúžku, kde sa mu venujú lektori, v kruhu svojich vrstovníkov, má postarané o jedlo a pitie.

Rodina spolu
Letné tábory však nie sú len náplasťou na nedostatok voľna rodičov. Veľa voľného času a nuda môžu deti naviesť na nesprávne koníčky či do nevhodnej partie. V tábore sa, naopak, nemajú čas nudiť, lebo je vyplnený množstvom zábavných aktivít a dieťa sa aj niečo naučí.
Napríklad sa naučí lepšie vychádzať v kolektíve, rešpektovať druhých, spolupracovať, takže tábor je vhodný aj pre jedináčikov, ktorí zistia, že celá pozornosť sa nezameriava vždy len na nich. Deti získajú pocit väčšej spolupatričnosti, empatie i zodpovednosti.

Náš tip: Ani najdrahší tábor dieťaťu nenahradí čas strávený s vami. Nejaký čas by ste mali s ním stráviť na rodinnej dovolenke, kde aj vy zabudnete na pracovné povinnosti.  Dôležité je, aby ste zažili spoločné chvíle, užili si oddych aj zábavu a najmä ste sa im mohli venovať.

Rešpektujte dieťa
Vybrať tábor dieťaťu na mieru je poriadne ťažké. Preto je vhodné, aby ste tábor vyberali spolu s dieťaťom a rešpektovali jeho záľuby a záujmy. Vysvetlite mu, prečo je dôležité a dobré, aby išlo do tábora a najmä ho pozitívne motivujte. Podľa psychológov by malo ísť dieťa do tábora dobrovoľne, nie nasilu. Myslite na to, že veľa malých detí ešte nie je pripravených stráviť dlhší čas (najmä v noci) bez rodičov. Aby ste ich nestresovali, vyberte radšej denný tábor. Ak teda plánujete pobytový tábor, kde bude vaše dieťa týždeň či viac mimo domova, ideálne je, ak tam pôjde spolu so súrodencom či s kamarátom.

Čo by ste mali vedieť:
- Overte si, aký bude mať tábor program.
- Aké veľké skupiny detí budú v tábore.
- Ako je riešené ubytovanie, stravovanie, pitný režim, doprava...
- Čo všetko zahŕňa cena.

Dopredu si zistite, aké skúsenosti a prax majú lektori a animátori. Veľa sa môžete dozvedieť na webe. Usmerniť by vás mohli referencie od iných rodičov.

Autor: mam
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa