Vziať si niekoho v období zamilovanosti: Je to dobrý nápad?

Vziať si niekoho v období zamilovanosti: Je to dobrý nápad?

Niekto vystrieda v živote partnerov viac, iný menej. Nič to však nemení na fakte, že skutočne sa zamilovať dokážeme raz, dvakrát či nanajvýš trikrát. Majú naozaj šancu prežiť iba osudové lásky?

Sila prvej lásky
Prvá láska zanechá v človeku nezmazateľnú stopu. Prechádzame ňou väčšinou v období, keď sa formuje naša osobnosť, stávajú sa z nás samostatné bytosti a svet vnímame zidealizovane.

Možno preto si obraz prvej lásky nesieme v pamäti takmer po celý život. Odkrývame pri nej tajomno zamilovanosti a partnera vnímame cez ružové okuliare. S prvou láskou sa môžu spájať pozitívne, ale i negatívne skúsenosti, ktoré vplývajú na výber našich ďalších partnerov. Málokedy je prvá láska aj tou osudovou.

Láska na prvý pohľad
Existuje alebo je to iba chiméra, po ktorej túžime? Psychológovia vravia, že láska sa vyvíja vo vzťahu postupne a to, čomu prepadneme na prvý pohľad sa nazýva zamilovanosť. Niekedy stačí naozaj pár sekúnd, aby sme sa do niekoho zamilovali. Náš mozog dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd vyhodnotiť, či nám dotyčný či dotyčná svojim vzhľadom a správaním zapadá do určitého vzorca. Správnosť svojho úsudku dokážeme zhodnotiť asi po troch mesiacoch, keď ružové okuliare stratia na sile.

Osudová neznamená bláznivá

Vziať si niekoho v období zamilovanosti, respektíve počať v tomto období dieťa, je nesmierne riskantné a nebezpečné. Ostane partner najbližším človekom, ktorému môžete dôverovať a spoľahnúť sa na neho aj keď bláznivé vzplanutie pominie? Na túto otázku je veľmi ťažké si odpovedať, kým trvá zamilovanosť a telesná príťažlivosť. Láska sa rodí až z uvedomia, že partner taký naozaj je.

Osudová = nenaplnená láska?
Podľa psychológov sú osudové lásky často nenaplnené alebo neopätované. Pri nich totiž máme tendenciu idealizovať si človeka, po ktorom túžime a ktorý je pre nás nedostupný. Nemáme možnosť porovnať ho s realitou, a preto v našom srdci navždy ostáva ako človek, ktorý nám bol súdený, ale nebol nám nedopriaty.

Osudová = závislá láska?
Inokedy sa za osudovú lásku vydáva vzťah, v ktorom je jeden z páru citovo zaangažovaný oveľa viac ako ten druhý. Jeden miluje až obťažujúco, druhý je v láske rezervovaný. Kým milujúci prežíva svoju osudovú lásku, milovaný ju považuje za obmedzujúcu závislosť.

Práca na vzťahu je viac ako jeho osudovosť
V každom vzťahu, aj v tom osudovom, je najdôležitejšie, či partneri majú záujem ho ďalej rozvíjať, vážia si ho a chcú pracovať na jeho zdokonaľovaní. Ani osudovosť nič nezmôže, ak partneri nemajú chuť sa vzťahu venovať, nebudú sa počúvať a napĺňať si vzájomné potreby. Nepýtajte sa preto, či je váš vzťah osudový, ale či môžete dnes urobiť pre tento vzťah niečo viac.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa