Z letnej dovolenky si môžete priniesť aj nechcený suvenír – nové znamienko!

Z letnej dovolenky si môžete priniesť aj nechcený suvenír – nové znamienko!

Nepodceňujte dlhodobý pobyt na slnku bez ochrany pokožky. Hoci sa pred slnečným žiarením chráni tým, že produkuje hnedé farbivo, UVB zložka žiarenia je stále pre pokožku nebezpečná.

Chrániť by ste mali aj deti. Najvyššie riziko tvorby znamienok prichádza totiž v detskom veku, najmä v prvých rokoch života. Podľa odborníkov pravdepodobnosť vzniku zhubného nádoru zo znamienka je vyššia u ľudí, u ktorých sa takýto nádor vyskytol už predtým v rodine, ale vplyv má aj pobyt na slnku v útlom detstve.

Väčšia pozornosť

Okrem pobytu na slnku si dávajte pozor aj na poranenie už existujúceho znamienka. Zvlášť opatrné buďte, ak sa vaše znamienko nachádza na mieste, ktoré sa často vystavuje dráždeniu – či už vplyvom pohybu, spodnou bielizňou alebo iným druhom oblečenia. Najmä vypuklé znamienka sa môžu rýchlo zaškrabnúť, dokonca aj strhnúť. Pozor: V žiadnom prípade nevytrhávajte zo znamienka chĺpky!

Čo je melanóm
Malígny melanóm je označenie pre zhubný nádor, ktorý môže vzniknúť z existujúceho znamienka alebo sa samostatne vytvoriť na koži. Melanóm môže mať rôzne formy, pričom najčastejší je povrchový melanóm, ktorý neskôr prerastá do hĺbky. V najhorších prípadoch môže spôsobiť rakovinu kože.

Len žiadna panika
Hoci môžu byť niektoré výrastky na koži dosť nebezpečné, určite nepodliehajte hneď panike, keď si v lete alebo po lete objavíte na svojej pokožke nový hnedý fliačik. Pomôcť vám môže aj 5 faktorov uvedených nižšie. Ak máte podozrenie, že s vaším znamienkom nie je niečo v poriadku, prípadne ste si ho poranili, navštívte dermatológa, ktorý posúdi, o aký druh znamienka ide a či je ho dobré dať preč, alebo nie. V niektorých prípadoch vám odstránenie znamienka môže zachrániť život.

Znamienková abeceda
Ak chcete vedieť, či je vaše znamienko zhubné, alebo nie, všímajte si týchto 5 faktorov.

A – (Asymetry) – asymetria
B – (Border) – nepravidelné ohraničenie
C – (Color) – znamienko je podozrivé, ak sa farebne zmení, stmavne alebo sa v ňom nachádzajú rôzne druhy farieb
D – (Diameter) – všetky znamienka s priemerom nad 5 milimetrov treba ukázať dermatológovi
E – (Elevation) – akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože, ale aj do šírky je podozrivá

POZOR!
Ak si dáte odstrániť znamienko v lete, postihnuté miesto nemôžete aspoň 2 týždne vystavovať vode a približne mesiac ani slnečným lúčom. Na jazvu po odstránení znamienka aplikujte pri pobyte na slnku krém s vysokým UV faktorom.

Ako leto škodí pokožke
RADÍ dermatologička Marcela SLOBODNÍKOVÁ.


1. Znamienka a pigmentové škvrny je najlepšie riešiť pred letom, ideálne v zimnom období, keď je intenzita slnka slabšia a ošetrené miesto je vystavené menšiemu riziku. Ak ste to už tento rok nestihli, venujte pozornosť aspoň prevencii. „Nie každé znamienko musí ísť preč. Preto je dobré zájsť aspoň raz ročne k odborníkovi, aby vám znamienka skontroloval a posúdil, či je nutné niektoré z nich odstrániť, alebo ich ponechá,“ vysvetľuje dermatologička Marcela Slobodníková. „Rada by som preto na všetkých apelovala, aby venovali pozornosť svojmu zdraviu a prišli na kontrolu. Prevencia je vždy jednoduchšia než liečba.“

2. Najlepšie však urobíte, keď budete vzniku znamienok a poškodeniu svojej pokožky predchádzať. Často totiž slnko stojí aj za zbytočným starnutím kože. „Slnko obsahuje viacero typov žiarení, medzi inými aj UVA a UVB žiarenie. S UVB žiarením sa stretávame hlavne počas leta, keď slnko svieti silnejšie. Škodlivejšie pre pokožku, s ohľadom na fotoageing, je však žiarenie UVA, ktoré je rovnako intenzívne počas celého roka, v lete aj v zime. Preniká hlbšie do kože, preto spôsobuje iný druh poškodenia než žiarenie UVB,“ ozrejmuje dermatologička.

3. „Aby sme sa vyhli priebežnému poškodzovaniu kože, ktoré zapríčiňuje, mali by sme krém s ochranným faktorom, i keď len miernym, používať počas celého roka. Okrem toho by sme mali telo chrániť aj vhodným oblečením a tvár klobúkom. Na tento problém už dnes reagujú viaceré kozmetické značky a okrem ochranných krémov sú už bežne dostupné aj mejkapy, ktorých súčasťou je aj ochranný faktor,“ dodáva Marcela Slobodníková.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com, archív M. S.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa