Zabudnite, že práve vy porodíte v termíne

Zabudnite, že práve vy porodíte v termíne

Len päť percent tehotných porodí v termíne, t.j. na deň presne s pôvodným odhadom. Zvyšok žien privedie potomka na svet skôr, teda v 38. týždni a neskôr.

Iné mamičky si musia na svoj poklad počkať dlhšie, teda 41 či 42 týždňov. V oboch prípadoch nie je bábätko ohrozené, o deň menej či viac v brušku nehrá rolu. Niektoré bábätko je totiž pre pobyt na svete plne zrelé skôr, iné neskôr.

Pôrod o niekoľko dní skôr je pre mamičku viac pozitívny, pretože sa skôr dočká svojho zlatíčka a nemusí znášať problémy deviateho (resp. desiateho) mesiace. Zato ženy, ktorých bábätku sa z bruška nechce von, to majú ťažšie. Lekári väčšinou nechajú mamičky prenášať najdlhšie tri týždne po vypočítanom termíne pôrode.

Čo je prenášanie?
Plno mamičiek si myslí, že keď porodili pár dní po termíne, už prenášali. Nie je to tak celkom pravda, pretože určiť presný termín počatia aj pri pravidelnom cykle sa dosť dobre nedá (pokiaľ však s partnerom nesúložíte raz za mesiac či inak "často"). Najpresnejší výpočet termínu pôrodu je z ultrazvukového vyšetrenia v dvanástom týždni tehotenstva.

Dohľad lekárov
Rozhodnutie o vyvolaní pôrodu liekmi či inou cestou je na lekárovi. Pošle vás na ultrazvuk, kde sa zistí funkčnosť placenty a stav bábätka. Životnosť placenty je prírodou daná len na necelých desať lunárnych mesiacov, potom dochádza k postupnému znižovaniu jej funkčnosti. Prestane dodávať živiny a plniť ďalšie úlohy nutné na zaistenie života plodu. Keď lekár zistí, že kvalita placenty sa výrazne zhoršila, vyvolá pôrod podaním oxytocínu (hormón podporujúci sťahy maternice).

Čo je záťažový test?

Oxytocín je kľúčová látka pre každú tehotnú. Využíva sa aj pri teste, ktorý sa tiež nazýva záťažový. Jeho zmyslom je zistiť, ako maternica reaguje na oxytocín - či vyvolá kontrakcie, či nie. Pokiaľ áno, potom je maternica už pripravená na pôrod.

Robí sa ambulantne a najskôr v 41. týždni a troch dňoch (t.j. 41+3), prebieha na pôrodnom sále. Sestra pripojí mamičku na "monitor" (kardiotokograf) a desať minút ho nechá natáčať. Potom mamičke do žily zavedie kanylu a do nej nechá prúdiť oxytocín rozpustený v glukóze. Monitor sa točí ďalších desať minút, potom sestra kanylu odpojí a mamičku čaká ďalších desať minút na monitore.

Po absolvovaní tohoto testu je možné, že ním vyvolané kontrakcie nezmiznú, ale naopak budú zosilňovať. Dôsledkom testu teda môže byť pôrod, preto vyšetrenie neberte len ako ďalšie z mnohých. Po celkovej prehliadke vám lekár povie, dokedy vás nechá prenášať. V stanovenom dátume sa dostavíte na hospitalizáciu a z pôrodnice sa vrátite už ako šťastná mamička.

Komplikácie neskoršieho pôrodu

Tým, že je vaše zlatíčko v brušku dlhšie, môže byť väčšie, pretože deň za dňom rastie. Lebečné kosti sú pevnejšie, čo zhoršuje priechodnosť hlavičky. Pôrodu sa ale nebojte, verte lekárom a pôrodným asistentkám. Takých zvládli stovky.

Ako spustiť pôrod doma
Pri prenášaní sa odporúčajú najmä tri aktivity, vďaka ktorým by sa mal pôrod rozbehnúť. Sú to dlhé prechádzky, vešanie záclon a sex.

1. Mamička v deviatom mesiaci je pekne bacuľatá, unavená, s opuchnutými nohami či boľavými stehnami (čo je spôsobené rozostupujúcou sa panvou pre ľahší priechod bábätka von), nehovoriac o nadmerne zaťažovaných kĺboch. Je rada, že si dôjde na toaletu alebo do obchodu. Takže nejaké cestovanie nepripadá do úvahy.

2. Pokiaľ poznáte mamičku, ktorá v termíne pôrode balansovala na stoličke sa záclonami v ruke, napíšte nám... :o)

3. Sex je perfektný aj v tehotenstve. Lenže na konci čakania na bábätko už nejde o uspokojenie vás či partnera, ale iba o spermie, ktoré obsahujú prostaglandíny. To sú látky, ktoré napomáhajú otváraniu maternicového hrdla.

Osobne odporúčame venovať sa sexu, ale opatrne, aby nedošlo k poškodeniu pôrodných ciest či inému poraneniu.

Autor: Tereza

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa