Začala strácať vlasy, keď mala iba 25 rokov. Takto vyzerá dnes...

Začala strácať vlasy, keď mala iba 25 rokov. Takto vyzerá dnes...

Alopécia spôsobila, že sa Kristy Devaneyová stala kompletne plešatou. Keď mala iba 25 rokov, bola jej diagnostikované  autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje stratu vlasov a nie je naň žiadny liek.

Smutné odhalenie
Na jeseň roku 2002 sa jej začali diať neobvyklé veci. Ešte nič netušila. O chorobe nemala zdanie. Vlasy na vrchu hlavy jej začali rednúť, prišla aj o obočie. „Bolo to trochu divné, ale ignorovala som to. O niekoľko dní neskôr som sa ráno prebudila a uvedomila si, že nemám už chĺpky ani na pravej ruke. To ma celkom vydesilo,“ spomína Kristy.

„Navštívila som svojho dermatológa. Urobil mi biopsiu skalpu a skúmal ju pod mikroskopom. Nakoniec som od neho dostala prekvapivú diagnózu: alopécia!“ Existujú tri rôzne typy alopécie. Pri prvom stupni máte len lokálne vypadávanie vlasov, obvykle na hornej časti hlavy. Druhý stupeň je, keď stratíte všetky vlasy na hlave a na tvári ako obočie a riasy. A potom je tu najzávažnejší druh, čo je strata všetkých vlasov na celom tele.

Drahá liečba
„Skúšala som mnoho rôznych spôsobov liečby, ako sú aj steroidné injekcie do hlavy, terapiu ultrafialovým svetlom. Stálo ma to 7000 dolárov a nič sa nestalo. Nič nepomáhalo.“ Akonáhle bola strata vlasov na hlave nápadná, Kristy potrebovala parochňu. „Moja prvá parochňa bola hrozná. Vyzerala veľmi umelo,“ hovorí.

„Pracovala som vtedy na plný úväzok. Keď sa ma kolegovia spýtali, čo sa deje, musela som im povedať pravdu. Hovoriť o chorobe bolo trochu nepríjemné. Bohužiaľ, väčšina ľudí sa odo mňa jednoducho odtiahla.“ Počas troch mesiacov stratila Kristy všetky chĺpky na tele. Po dobu najmenej ôsmich rokov bola kompletne plešatá po celom tele. „Bolo to ako Černobyľ!“ spomína.

Nová nádej, nové vlasy?
Pred niekoľkými rokmi sa jej však obnovili aspoň riasy. „Nie som si istá, prečo sa mi vyvinula alopécia. Pravdepodobne preto, že som sa narodila s genetickou predispozíciou k rozvoju autoimunitných ochorení, pretože mám tiež Crohnovu chorobu, čo je autoimunitná porucha, ktorá postihuje tráviaci systém.“

Zásnuby
Dnes je už Kristy so svojou chorobou vyrovnaná. Naučila sa s ňou žiť, našla si vďaka ostatným pacientom aj najlepšiu parochňu. „Stojí iba 500 dolárov, je vyrobená z ľudského vlasu. Je úžasná. Môžem ju dať do drdolu, žehliť. Nemožno ani povedať, že je to parochňa. Obočie som si nechala vytetovať. Dokonca som si našla aj skvelého partnera, s ktorým sme zasnúbení. Miluje ma a nestará sa o moju plešatosť.“

Autor: bb
Foto: Real Woman

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa