Žalúdočný vred a rýchla cesta k nemu

Žalúdočný vred a rýchla cesta k nemu

Žalúdočný vred sa vám objaví vtedy, ak si dostatočne nechránite žalúdočnú stenu. Jednou z hlavných príčin je baktéria, ktorá je dobre známa a vyvoláva zápal sliznice žalúdka, Helicobacter pyroli.

Každá zdravá žalúdočná sliznica je chránená pred vlastnou kyselinou ochranným lemom hlienu. V prípade vzniku nerovnováhy medzi tvorbou ochranného hlienu a produkciou kyseliny, môže dôjsť k čiastočnému natráveniu žalúdočnej sliznice, tj. k vzniku žalúdočného vredu. Tí, ktorých trápia žalúdočné vredy sa obvykle radšej vyhýbajú citrusovým plodom kvôli obavám, že kyslé šťavy by mohli podráždiť sliznicu v celom zažívacom trakte. Odborníci však prišli na to, že grep môže práve týmto ľuďom pomáhať.

Poľskí vedci na čele s Thomasom Brzozowským na pokusoch s hlodavcami zistili, že extrakt z jadierok grapefruitu blahodarne ovplyvňuje tvorbu a množstvo žalúdočnej kyseliny, zásobovanie vredov krvou a dokonca upokojuje podráždenú sliznicu. Na vzniku vredov sa podieľa mnoho faktorov. Niekedy to môže byť len jedna príčina, inokedy sa spoluúčastnia na vyvolaní vredov faktory viaceré.

K produkcii žalúdočnej kyseliny dochádza obvykle pri dlhodobom strese, vážnych zraneniach alebo rozsiahlych popáleninách. Alkohol, káva alebo nápoje s kyselinou citrónovou tiež provokujú zvýšenie produkcie žalúdočnej kyseliny.

Dedíme vredy?
Dá sa to tak povedať, existuje označenie „vredových rodín“. V takýchto sa ochorenie skutočne prenáša z generácie na generáciu. Ak máte predispozície ku zvýšenej produkcii kyseliny a slabej ochrannej hlienovej vrstve, ste ohrozená.

Ak sme častými užívateľmi niektorých silných liekov, rovnako tak si spôsobujeme poruchy ochranného lemu žalúdka. Vredy spôsobené týmito liekmi sú bohužiaľ celkom časté, ďalšou príčinou môžu byť rakovina, poruchy pečene, alebo iné ochorenia zažívania.

Autor: maj
Foto: Shuttesrtock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa