Zasahuje nám jogurt do ovulácie?

Zasahuje nám jogurt do ovulácie?

Ak sa snažíte otehotnieť, musíte mať pravidelnú ovuláciu. Aj keď ste možno počuli o tom, že jogurt má na ňu negatívny vplyv a znižuje plodnosť, neexistuje žiadny stopercentný vedecký dôkaz na podporu tohto tvrdenia. Hoci...

Ovulácia
Ovulácia je biologická aktivita organizmu, ktorá prebieha v tele ženy cca 14. deň jej reprodukčného cyklu. Je to uvoľnenie zrelého vajíčka z jedného z vaječníkov. Vajíčko sa uvoľní v reakcii na vysokú úroveň hormónov estrogénu a progesterónu. Aj keď existuje mnoho typov neplodnosti, slabá alebo chýbajúca ovulácia je jedna z vecí, ktorá môže spôsobiť problém s počatím.

Jogurt a ovulácia
Alternatívna medicína zvykla tvrdiť, že práve jogurt môže byť na vine, ak máte problémy s počatím. Tvrdenie je založené na niekoľkých štúdiách, ktoré preukázali vzťah medzi konzumáciou nízkotučných mliečnych výrobkov a neplodnosťou.

Vedci sa zamerali špeciálne na jogurt, ale skúmali aj účinok všetkých nízkotučných mliečnych výrobkov na ženy a ich plodnosť. Nízkotučný jogurt bola jedna z potravín, ktorá mala údajne najväčší vplyv na zníženie plodnosti.

Aj keď sa zdá, že podľa týchto záverov sa treba nízkotučným mliečnym výrobkom vyhnúť, výsledky štúdií nie sú stále dosť presvedčivé. Ak sa snažíte otehotnieť a nie ste si istí, či by ste mali jesť jogurt, poraďte sa so svojím lekárom.

Otehotnenie trvá rok
Váš gynekológ vám môže pomôcť zistiť, či existujú niektoré potraviny, ktorým by ste sa mali vyvarovať. Tiež si uvedomte, že je normálne, že žene trvá asi rok a viac, kým otehotnie a nejde pri tom o známky neplodnosti. U zdravého páru s pravidelným pohlavným stykom bez ochrany, je 85-percentá šanca, že žena otehotnie počas jedného roka, a nie hneď prvý mesiac!

Autor: Lena

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa