Zase vás seklo v krku? Nič vážne? Mýlite sa...

Zase vás seklo v krku? Nič vážne? Mýlite sa...

Táto nepríjemnosť sa zvykne objaviť  z času na čas asi u väčšiny ľudí. Niektorých seknutý krk trápi pravidelne, iným sa to stane len občas. Vždy je to ale nepríjemné a je našou snahou čo najskôr sa tohto problému zbaviť. Ako si ale pomôcť?

Skúste teplo
Stuhnutý krk môžeme uvoľniť pomocou tepla. To sa dá aplikovať v rôznych formách. Napríklad vo forme termofora, teplej sprchy, ktorú namierime na boľavé miesto alebo aplikáciou nahrievacieho vankúšika (plnený ryžou či špaldovými otrubami a podobne). Príjemne a uvoľňujúco pôsobí aj jemná masáž nahriatym prírodným olejom (napríklad olivovým alebo mandľovým). Niekedy postačí priložiť aj nahriaty uterák.

Masáž áno, ale...

Niektorí ľudia pri seknutí v krku ako prvé riešenie volia masáž – postihnuté miesto sa snažia čo najlepšie rozmasírovať pomocou silnejšieho tlaku. Podľa viacerých lekárov  ale môže neodborná masáž narobiť ešte viac škody. Preto ak už masáž, tak radšej od maséra. Doma si môžete boľavé miesto masírovať radšej len jemne, ideálne za pomoci mierne nahriateho oleja.

Čo ešte pomôže?
Ak je bolesť príliš silná, môžete si pre rýchlu úľavu dať aj tabletku od bolesti. Pokiaľ je to ale možné, tabletkám sa radšej vyhnite, keďže ich časté užívanie má vedľajšie účinky. Odporúča sa tiež pritlačiť prstom na boľavé miesto a pôsobiť tlakom aspoň 20-30 sekúnd. Mali by ste potom pocítiť úľavu.

Potom skúste jemne otáčať hlavou pomaly zo strany na stranu tak, aby brada smerovala nadol. Hlavou otáčajte naozaj čo najpomalšie a opatrne, nie cez veľkú bolesť. Vyhýbajte sa klimatizovaným miestnostiam a pôsobeniu chladu – pokojne si krk obviažte šatkou alebo šálom, aby sa problém neprehĺbil.

Vinníci
Za seknutím v krku môže byť viacero príčin. Často sa so seknutím zobudíme po tom, ako sme spali v neprirodzenej polohe alebo s nesprávnym vankúšom. Tento problém sa tiež môže objaviť, ak prechádzate príliš stresujúcim obdobím, čiže príčinou je niekedy aj stres. V neposlednom rade sa u niektorých ľudí objavuje zaseknutý krk po pobyte v klimatizovaných priestoroch alebo ak sedia „v prievane“. Niekto je jednoducho na chlad citlivejší.

Nič vážne?
Tento problém spravidla nie je ničím vážnym a pominie v priebehu pár dní. Ak sa však situácia nelepší a vás stále trápia bolesti, prípadne máte aj iné príznaky, určite vyhľadajte lekára.
Vo vážnejších prípadoch sa takto môže prejavovať meningitída alebo rôzne deformácie krčnej chrbtice. Spozornieť by ste mali aj vtedy, ak sa u vás tento problém objavuje pravidelne a často. Prevenciou môže byť zaradenie pravidelného pohybu do svojho života, správne držanie tela, relaxačné techniky, masáže a tiež voľba vhodného vankúša.

Autor: maj
Foto: profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa