Zášklby v tvári: Kedy už znamenajú vážnejší problém?

Zášklby v tvári: Kedy už znamenajú vážnejší problém?

Tik v oku alebo v iných častiach tváre sa z času na čas objaví asi u každého. Občasné „tikanie“ zvyčajne nesignalizuje nič zvláštne alebo vážne. Ale ak je tikov a zášklbov viac, prípadne sa objavujú pričasto, môžu byť prejavom vážnejšej choroby?

Časté príčiny
Malé tiky, ktoré nedokážeme ovládať vôľou, objavujúce sa najmä v oblasti oka (horné či dolné viečko), prípadne na iných častiach tváre, mávajú často spoločnú príčinu – stres.
Keď prechádzame stresovým obdobím, môže sa nám „tikanie“ stať doslova chlebom každodenným. Okrem stresu patria medzi časté príčiny napríklad únava, nedostatok horčíka.  V prípade tikov v oku to môže byť aj z dôvodu nadmernej záťaže očí. Tiky hornej či spodnej pery tiež trápia mnohých ľudí. Opäť ale bývajú spôsobené najmä stresom alebo úzkosťou.

Lekári upozorňujú, že čím viac sa kvôli tikom trápime a sústredíme na ne pozornosť, stres a úzkosť sa len prehlbujú a to nám nepomáha. Pomôže skôr uvoľnenie napätia a odbúranie stresu. Tieto tiky zvyknú zakrátko ustúpiť. Ak vás trápia dlhšie, môžete si pomôcť užívaním horčíka alebo konzumáciou jedál bohatých na tento prvok – orechy, pšeničné klíčky, obilie, ryža, datle, strukoviny, orechy, mandle, rôzne semená, ale aj syry, kakao a kvalitná horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa. Užívanie horčíka v podobe tabliet je lepšie konzultovať s lekárom alebo aspoň sa poradiť s lekárnikom.

Hemifaciálny spazmus
Tiky ale niekedy nemusia byť až tak nevinné a môže sa za nimi skrývať aj vážnejší stav. Jednou z porúch prejavujúcich sa tikmi až kŕčmi v oblasti očí a líc je tzv. Hemifaciálny spazmus. Ide o poruchu hybnosti, ktorú charakterizuje sťahovanie svalov na jednej strane tváre, najčastejšie na ľavej strane. V miernej forme nemusí byť táto porucha až takou prekážkou, môže ale deformovať tvár a tým negatívne zasahovať do spoločenského života človeka. V horších prípadoch však môže negatívne zasahovať do funkcie zraku a v najvážnejších prípadoch viesť až k strate zraku. Objavuje sa častejšie u ľudí stredného veku.

Vážnejšie stavy vznikajú v detstve
Väčšina vážnejších tikov a zášklbov, ktoré človek nevie ovládať vôľou a môžu mu znepríjemňovať život, vzniká ešte v detstve. Ide napríklad o známy Tourettov syndróm, kedy postihnutý človek myká hlavou, vydáva rôzne zvuky, vykrikuje slová, poskakuje a podobne. Ak sa teda u vás objaví občas nejaký tik v tvári, netreba sa hneď znepokojovať.

Zamyslite sa nad tým, či ste v nedávnom období prežili viac stresu, mali ste nekvalitnú životosprávu, vezmite do úvahy aj množstvo kofeínu a spánku. Pokiaľ sú tiky spôsobené stresom, pomôže naučiť sa relaxačné techniky, zaradiť do života pravidelný pohyb a tiež sa kriticky pozrieť na svoj jedálny lístok a pridať už spomínané zdroje horčíka.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa