Záškrt aj samovražda: Aj s týmto v živote bojovala obľúbená herečka Jana Štěpánková (FOTO)

Záškrt aj samovražda: Aj s týmto v živote bojovala obľúbená herečka Jana Štěpánková (FOTO)
26 fotiek v galérií

Osud obľúbenej českej herečky Jany Štěpánkovej jej vymyslel zvláštnu dohru. Koncom novembra minulého roka vážne ochorela na ťažký zápal pľúc, ktorému 18. decembra 2018 vo veku 84 rokov napokon podľahla.

Jej odchod najbližšia rodina podľa českého bulváru ututlala a 21. decembra jej syn, režisér Jan Dudek v tichosti vystrojil iba rodinný pohreb. Viacerí kolegovia sa cítili dotknutí, ale to nič nemení na veci, že diváci ju milovali najmä ako doktorku Danu Královú zo sérií seriálu Nemocnica na okraji mesta.

Môžete si ju pamätať aj ako maminu dvojčiat z Takovej normálnej rodinky. Hrala aj v seriáloch  Bambinot, Synovia a dcéry Jakuba Sklára, Cukrárna, První republika či Ranč u Zelené sedmy. Zažiarila aj v komédii Účastníci zájazdu, naposledy točila film Doktor Martin: Záhada v Beskydech.

Prečo práve v Žiline?
Jana Štěpánková sa narodila 6. septembra 1934 v Žiline slávnemu hercovi Zděnkovi Štěpánkovi a herečke Elene Hálkovej. Jej dedo, doktor Ivan Hálek vybudoval v Žiline-Bytčici detskú nemocnicu, stal sa primárom, a tak keď jeho dcéra Elena mala rodiť, pricestovala z Prahy, aby práve tam jej prvorodené dieťatko uzrelo svetlo sveta.

Za verné služby pacientom, ktorých najmä predtým v Čadci liečil doktor Hálek aj zadarmo, keďže nemali peniaze, sa mu Slováci po vzniku svojho vojnového štátu odvďačili vyhostením. Ivan Hálek bol celoživotným priateľom slovenského politika Vavra Šrobára, študovali spolu v Prahe medicínu, vyvíjali politickú činnosť ako hlasisti a ich priateľstvo trvalo až do Hálkovej smrti roku 1945.

Búrlivák a „večný minister“ Šrobár sa už ako vdovec na sklonku života stal starým otcom budúcej herečky Jany Štěpánkovej, keď si vzal za manželku vdovu po svojom priateľovi. Toto je len jedna z pikošiek zo štěpánkovskej rodiny, ktorá roky skrývala pred verejnosťou rôzne tajomstvá…

Záškrt aj samovražda
Život chcel, že Janin otec Zděnek Štěpánek sa zahľadel do kolegyne Sone Grossovej. Opustil manželku Elenu aj dcéru Janu a s novou ženou mal postupne štyri deti. Syn Zdeněk zomrel ako trojmesačný na záškrt, synovia Martin a Peter sa stali známymi hercami a dcéra Kristina Taberyová divadelnou režisérkou.

Exmanželka Elena sa tiež vydala, vzala si lekára a s ním mala ešte dcéru Kateřinu, o ktorej médiá azda ani len netušili. Rodinný herecký klan Štěpánkovcov, ktorý napriek tomu, že mali rozdielne matky, vychádzal spolu dobre. Vážny otras však zaznamenal v roku 2010, keď Martin Štěpánek spáchal samovraždu.

Miloš Nedbal ju vyhodil

Jana Štěpánková, ktorá bola pravnučkou českého básnika Vítězoslava Hálka, nemala cestu k Thálii vydláždenú len úspechmi. Žiadna protekcia vraj nehrozila, lebo po prvom ročníku na pražskej DAMU ju mal učiť slávny herec Miloš Nedbal, ktorý ju podľa vlastných slov ako „neschopnú a netalentovanú“ vyhodil. Našťastie, budúcej herečky sa ujali pedagógovia Otomar Krejča a Radovan Lukavský.       

Po skončení DAMU prešla Jana Štěpánková pardubickým Východočeským divadlom, potom nastúpila do Divadla S. K. Neumanna v pražskej Libni a od roku 1972 bola až do roku 2000 členkou súboru Divadla na Vinohradoch. Na tejto scéne ju však čakal aj kalich horkosti, keď jej po smrti jej manžela, režiséra Jaroslava Dudka v divadle nepredĺžili angažmán.

Kríza vzťahu pre Elišku
Herečka Štěpánkovej kvalít sa však nestratila. Pohostinsky účinkovala v Divadle na Jezerce, v divadle Ungelt (dokonca v roku 2018 v dvoch predstaveniach Na úteku a Pardál). Vydala aj kuchársku knihu o cuketách pod názvom Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

Diváci Janu Štěpánkovú milovali najmä ako doktorku Danu Královú v Dietlovom seriáli Nemocnica na okraji mesta, ktorej prvú sériu režíroval jej manžel Jaroslav Dudek. A vtedy sa stalo niečo, vinou čoho takmer stroskotal ich vzťah. Keď do vinohradského divadla prišla z Brna Eliška Balzerová, stala sa pre Dudka obdivovanou múzou. Úplne mu pobláznila hlavu, hneď ju obsadil do seriálu ako mladú ortopédku Čeňkovú, stále vyhľadával jej spoločnosť.

Eliška už bola vtedy vydatá a schôdzky s režisérom Dudkom brala ako pracovné. Doma mal vraj poriadne dusno, táto avantúra dokonca naštrbila vzťah Jany Štěpánkovej s Eliškou Balzerovou, ale ten sa po rokoch našťastie upravil, vedeli sa spolu nielen pozhovárať, ale aj zasmiať...

Kliknite do GALÉRIE fotografií herečky pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk

 26 fotografií

Záškrt aj samovražda: Aj s týmto v živote bojovala obľúbená herečka Jana Štěpánková (FOTO)Záškrt aj samovražda: Aj s týmto v živote bojovala obľúbená herečka Jana Štěpánková (FOTO)Záškrt aj samovražda: Aj s týmto v živote bojovala obľúbená herečka Jana Štěpánková (FOTO)Záškrt aj samovražda: Aj s týmto v živote bojovala obľúbená herečka Jana Štěpánková (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa