Závislosť na sexe: Prečo to nie je vôbec zdravé?

Závislosť na sexe: Prečo to nie je vôbec zdravé?

Sexuálna závislosť alebo aj hypersexualita, je laickou verejnosťou mnohokrát chápaná ako výhovorka pre záletníkov a neverné ženy. Je to však regulérne uznaná porucha, ktorá sa v zásade nelíši od iných závislostí ako je alkoholizmus, závislosť na drogách či liekoch.

Podobne ako tieto, hypersexualita sa vyznačuje vykonávaním činnosti, ktorá pramení z psychických problémov, za účelom úniku z reálneho sveta pre momenty uspokojenia, pozostávajúce buď z pôžitku „lovenia koristi“ alebo zo samotného potešenia vychádzajúceho zo sexuálneho aktu. Takto postihnutému človeku prestáva záležať na objektívne dôležitých prioritách ako je práca, vzdelanie, spoločenský život a väčšina alebo všetky činnosti, ktorým sa venuje, vykonáva za účelom uspokojiť svoju naliehavú potrebu, dostať sa k svojej dávke.

Ako spoznať, že ide o problém?
Či máte zdravý sexuálny apetít spoznáte na základe toho, že sex patrí do vášho života ako jedna z mnohých voľnočasových aktivít a nemáte pocit, že sa vám zrúti svet, ak vám vaše či cudzie plány sem tam túto aktivitu nabúrajú. Problém nastáva, ak sa ku sexu začnete stavať ako ku droge viesť dvojitý život popri tom normálnom.

Neustále vyhľadávate materiály so sexuálnym obsahom, už vám nestačí sex s človekom, s ktorým ste vo vzťahu a tajne si vyhľadávate bokovky pre uspokojovanie svojich potrieb. Hromadia sa pri tom komplikácie nielen z hľadiska nevery, v prípade množenia vašich záletov hrozí aj promiskuitné správanie a s tým spojené prípadné pohlavné choroby. Nutkanie na sex vás môže dokonca dostať do vyhrotených situácií a konfliktu so zákonom.

Ako z toho von?
Ak identifikujete u seba sklony k závislosti, pred liečbou samotnej hypersexuality sa musia najskôr vylúčiť telesné ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad nádor na mozgu alebo na vaječníkoch, treba vyšetriť hladinu hormónov, mohlo by sa totiž jednať o zvýšenú hladinu pohlavných hormónov.

Samotná liečba hypersexuality pozostáva z podávania liekov znižujúcich hormonálnu hladinu alebo upokojujúcich a tlmiacich nervovú sústavu a z psychoterapie. V extrémnych prípadoch, akými sú sexuálni agresori, ktorí tvoria hrozbu v podobe znásilňovania, lekári odporúčajú kastráciu, tá je však možná len so súhlasom pacienta. Za normálnych okolností sa ale „bežná“ závislosť lieči ako každá iná.

Zásadná nevýhoda však spočíva v tom, že kým chemické drogy či alkohol nemajú pre telo okrem samotného pôžitku z opojenia žiaden pozitívny význam, sexuálny styk je za normálnych okolností súčasťou dobre fungujúceho vzťahu. V prípade liečby hypersexuality sa popri užívaní liekov a psychoterapii v prvom rade musíte donútiť k abstinencii.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa