Zdravá kuchyňa podľa našich babičiek: Naštartujte imunitu

Zdravá kuchyňa podľa našich babičiek: Naštartujte imunitu

Už naše staré mamy vedeli, ako sa chrániť pred zimnými neduhmi. A takmer všetko potrebné našli vo svojej kuchyni.

Cesnaková medicína

Päť celých citrónov umytých v horúcej vode nakrájajte na kúsky. Očistený cesnak narežte na polovice. Suroviny vložte do mixéra a spravte z nich kašu. Do hrnca nalejte vodu, pridajte pripravenú zmes a prevarte.

Keď tekutina prejde bodom varu, odstavte hrniec. Cesnakový nálev preceďte cez jemné sitko, prelejte do fľaše alebo do zaváraninového pohára a skladujte v chladničke. Medicínu pite denne, asi za štamperlík, no maximálne 3 týždne v kuse. Okrem imunity posilňuje aj srdce a bojuje proti zlej hladine cholesterolu.

Teplá citronáda
Zmiešajte šťavu z 2 citrónov s 2 lyžicami medu. Zalejte teplou (nie vriacou) vodou. Podľa chuti môžete pridať aj šťavu z pomaranča, limety alebo z grapefruitu.

Cibuľový čaj
Čaj z cibule skutočne pomáha posilňovať imunitu. Najlepšie, ak si ho doprajete aj niekoľkokrát za deň. Do 250 ml vriacej vody dajte 1 až 2 cibule nakrájané na kocky. Nechajte 10 minút lúhovať a sceďte. Pre lepšiu chuť si nápoj môžete osladiť medom, no hlavne sa vyhnite bielemu cukru. Cibuľový čaj je osvedčený prostriedok aj proti kašľu, respektíve na uľahčenie vykašliavania.

Zázvorová bomba

Nastrúhajte zázvor do vhodnej nádoby a zalejte vriacou vodou. Zázvor nechajte 4-8 minút lúhovať, potom čaj sceďte. Do čaju môžete pridať citrónovú alebo pomarančovú šťavu. Ideálne je čaj nesladiť. Ak už musíte, použite med.  

Báječný tip
Ak sa ponáhľate a nemáte čas alebo vhodné podmienky na strúhanie zázvoru a odšťavovanie citrónov, stačí, ak zo zázvoru nakrájate niekoľko plátkov do šálky a zalejete vriacou vodou. Po chvíli pridajte kolieska citróna, med a môžete čaj rovno piť.

Zásadnú úlohu pre zdravé fungovanie, akcieschopnosť a rovnováhu imunitného systému majú špeciálne proteolytické enzýmy v organizme, s pomocou ktorých telo udržiava imunitný systém v rovnováhe. Ich dostatok je pritom nutnou podmienkou dobrého fungovania imunitného systému.

Pri problémoch s oslabenou obranyschopnosťou organizmu, keď opakovane ochoriete aj niekoľkokrát za rok, je vhodné dodať telu tieto enzýmy zvonka vo forme enzýmových liekov (najznámejší je Wobenzym). Podporia sa tým imunitné pochody v tele, keď už vlastné enzýmy nestačia.

Autor: zp
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa